Правила гри в волейбол

1. Основні правила і техніка гри в волейбол

Волейбол - одна з ігор з м'ячем, дія якої розгортається на спеціальному майданчику між двома командами Волейбол - одна з ігор з м'ячем, дія якої розгортається на спеціальному майданчику між двома командами. Мета - направити м'яч через сітку таким чином, щоб він торкнувся майданчика суперників. Але крім цього потрібно запобігти аналогічну спробу конкуруючої команди. Всім, хто любить цей вид спорту, цікаво ближче ознайомитися з історією виникнення волейболу і правилами гри. Відомо, що засновником гри був Вільям Дж. Морган. Він в той час працював викладачем в одному з американських коледжів, це сталося ще в 1895 р З тих пір гра пережила ряд змін і зараз її знає весь світ.

Учасники і розстановка

Згідно з офіційними правилами гри в волейбол, до 14 гравців можна записати в протокол, вони ж будуть брати участь в матчі. Максимальна кількість учасників на поле - шість. Також передбачає тренерський склад, масажист і лікар.

Один або ж двоє гравців призначаються ліберо, тобто захисник, його форма відрізняється від інших. Цей учасник знаходиться на задній лінії, не має права блокувати або атакувати.

Один гравець в протоколі обов'язково повинен бути відзначений, як капітан. Якщо він відсутній на майданчику, то тренер повинен призначить ігрового капітана. Це може бути будь-який учасник, крім ліберо.

Також варто познайомитися з іншими ролями гравців:

• догравальника - атакує з країв сітки;
  • діагональний - атакує з задньої, в прийомі участі не бере, зазвичай це найбільш потужні гравці;
  • сполучний - визначає гру;
  • центральний блокуючий - атакує з третьої зони, блокують удари суперників.

Важливою частиною правил гри в волейбол є постановка гравців. Початкова розстановка повинна вказувати порядок переходу учасників по майданчику, він повинен зберегтися протягом всієї партії. Хто не включений в розстановку (крім ліберо), - ті є запасними. Перед кожною подачею гравці повинні стати в дві ламані лінії.

Перед кожною подачею гравці повинні стати в дві ламані лінії

Три гравця, що знаходяться ближче до сітки - гравці передньої лінії, ті, що далі - задній лінії. Спортсмени змінюють позиції строго за годинниковою стрілкою, нумерація же йде проти годинникової. При цьому роль гравця не змінюється.

Успіх гри залежить від злагодженості дій команди, майстерності гравців. Спортсмени повинні вміти передбачати типові ситуації і використовувати різні схеми протидій. Наприклад, коли команда приймає атакуючий удар, можна використовувати такі поширені варіанти:

• вперед уступом, при страховці гравцем шостий зони (а);
  • тому уступом, при страховці блокуючих гравцями п'ятої або першої зони (б).

Також можна навести приклад схеми при прийомі подачі.

Основні правила і техніка гри в волейбол

Гра ведеться через сітку, висота якої для чоловіків 2,43 м, а для жінок - 2,24 м. М'яч же сферичної форми, його окружність близько 65-67 см, а вага від 260 до 280 гр.

Починається все введенням м'яча подачею, згідно з жеребкуванням. Після успішного розіграшу подача повинна перейти команді, яка виграла очко.

Можна коротко виділити по пунктам правила гри волейболу:

1. Подача. Виготовляється з відповідної зони, її метою є приземлення м'яча на стороні супротивника, або ж ускладнити прийом настільки, наскільки можливо. Допускається дотик м'ячем сітки, але не можна, щоб він доторкнувся до антен або ж їх уявному продовження. Якщо гравець, що подає порушив правила, то очко переходить суперникам. Якщо ж м'яч торкнувся майданчика супротивника, то воно зараховується команді, що подавала, а наступну подачу здійснює той же гравець.
  2. Прийом подачі. Прийняти подачу може будь-який гравець, але зазвичай це роблять ті, хто стоїть на задньому плані. Приймаючою команді можна допустити лише 3 торкання перед тим, як перевести м'яч на половину суперників.
  3. Захист. Її мета залишити м'яч в грі і довести його пасующему. Захист ефективна лише при узгодженості дій всіх спортсменів, все 6 гравців беруть в ній участь, виконуючи свою функцію.
  4. Атака. При позитивному прийомі м'яч, прийнятий задньою лінією, доводиться до гравця, який і передає його атакуючому. Ті, хто знаходиться на передній лінії, мають право атакувати з будь-якої точки. Ті, хто знаходиться на задній лінії, при атаці зобов'язані відштовхнутися за 3-метрової лінією.
  5. Блокування. Використовується командою, щоб не дати можливість м'ячу потрапити на своє поле з боку противника.
  6. Регламент. У цій грі партії не мають часових обмежень. Гра триває до 25 очок, але при цьому в однієї з команд має бути перевага в 2 очка. Гра триває, поки одна з команд не стане переможцем в 3 партіях. У п'ятій партії рахунок повинен вестися до 15 очок. Також передбачені тайм-аути.

Так як гру люблять не тільки професіонали, її правила можуть варіюватися, залежно від ситуації. Це дозволить отримати учасникам максимальне задоволення. Наприклад, правила гри в волейбол для школярів або на пляжі можуть відрізнятися від тих, які передбачені для професіоналів.