5. Клубна [ правити | правити код ]
  6. Клубні [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Луїс Адріано де Соуза да Сілва ( порт.-Браз. Luiz Adriano de Souza da Silva; 12 квітня 1987 , Порту-Алегрі , Бразилія ) - бразильський футболіст , Нападник московського « Спартака ».

Найбільш відомий за виступами за донецький «Шахтар» , В якому провів 9 сезонів, виграв шість чемпіонатів України і Кубок УЄФА 2008/09, а також став кращим бомбардиром в історії клубу [2] . Також виступав за бразильський «Інтернасьонал» і італійський «Мілан» . Зіграв 4 матчі за збірну Бразилії .

«Інтернасьонал» [ правити | правити код ]

На юнацькому рівні Луїс Адріано виступав за бразильський « Інтернасьонал »З рідного міста Порту-Алегрі .

У чемпіонаті Бразилії дебютував влітку 2006 року, в основному виходячи на заміну. В тому сезоні «Інтер» посів друге місце, поступившись лише «Сан-Паулу» . Ці ж дві команди розіграли фінал Кубка Лібертадорес 2006 , За сумою двох матчів сильнішим виявився клуб з Порту-Алегрі (2: 1 і 2: 2). Луїс Адріано в тих матчах участі не брав.

За результатами Кубка Лібертадорес «колорадос» отримали право брати участь у Клубному чемпіонаті світу в грудні 2006 року. В Токіо в півфіналі проти єгипетського « Аль-Ахлі »19-річний Адріано вийшов на заміну за рахунку 1: 1 і забив переможний м'яч на 72-й хвилині. У фіналі проти «Барселони» Луїс вийшов на заміну в другому таймі за рахунку 0: 0, а на 82-й хвилині перемогу бразильському клубу приніс інший гравець, який вийшов на заміну - Адріано Габір . Виступ в Японії привернуло до молодого форварда увагу ряду європейських клубів. У сезоні 2007 року Луїс став регулярно з'являтися в матчах ліги Гаушу , В 8 іграх він відзначився одним забитим м'ячем. У лютому 2007 року, після повернення з переможного для бразильців молодіжного чемпіонату Південної Америки в Парагваї , Брав участь у складі «Інтернасьонала» в матчах Кубка Лібертадорес.

«Шахтар» (Донецьк) [ правити | правити код ]

2 березня 2007 року 19-річний нападник перейшов в донецький «Шахтар» , Сума трансферу склала 3 мільйони євро [3] .

Перші роки Луїс Адріано грав за «гірників» нерегулярно, в перших трьох сезонах чемпіонату України він провів в сумі всього 30 матчів і забив 8 м'ячів. Поступово Луїсу вдалося стати ключовим гравцем донеччан.

У сезоні 2008/09 бразилець відзначився кількома важливими м'ячами в розіграші Кубка УЄФА. У березні 2009 року в матчі-відповіді 1/8 фіналу нападник забив другий м'яч у ворота московського ЦСКА (2: 0), що дозволило українському клубу вийти в наступний раунд (в Москві «Шахтар» поступився 0: 1). У квітні Луїс Адріано приніс «оранжево-чорним» перемогу в матчі-відповіді 1/4 фіналу проти «Марселя» . 20 травня 2009 року вийшов в стартовому складі і забив перший м'яч у переможному фіналі проти «Вердера» (Перемогу «Шахтарю» в додатковий час приніс бразилець Жадсон ).

У сезоні 2009/10 нападник забив 11 м'ячів в 23 матчах чемпіонату України, а також 6 м'ячів в 12 матчах єврокубків. Зокрема, він забив 3 м'ячі в двох матчах проти «Тулузи» в груповому раунді Ліги Європи УЄФА 2009/10 ( «Шахтар» вибув з турніру на стадії 1/16 фіналу, поступившись «Фулхему» , Адріано відзначився голом у програному матчі в Лондоні ). Наступний сезон також склався успішно для бразильця: 10 голів в чемпіонаті України, 4 м'ячі в Кубку країни (включаючи один з м'ячів у переможному фіналі проти київського «Динамо» ) І 4 м'ячі в єврокубках (три м'ячі в двох матчах Адріано забив в груповому раунді Ліги чемпіонів в ворота «Браги» і ще один в матчі 1/8 фіналу проти «Роми» в Римі ).

У сезоні 2011/12 Луїс Адріано втретє поспіль подолав позначку в 10 забитих м'ячів в чемпіонаті України (12 голів в 23 матчах), а також відзначився трьома м'ячами в шести матчах групового раунду Ліги чемпіонів (В ворота «Порту» , «Зеніту» і кіпрського АПОЕЛа ), Проте «Шахтар» несподівано зайняв останнє місце в групі і вибув з єврокубків.

20 листопада 2012 року оформив хет-трик у гостьовому матчі Ліги чемпіонів проти данського « Норшелланн »(« Шахтар »переміг 5: 2, тим самим забезпечивши собі вихід в плей-офф). При цьому перший гол за рахунку 1: 0 на користь «Норшелланн» був забитий після того, як Вілліан віддавав м'яч господарям поля, в дусі фейр-плей , А Луїс Адріано перехопив м'яч і без опору з боку суперника закотив в його в порожні ворота [4] . Після цього пішли бурхливі протести господарів поля. Вчинок бразильця і ​​наступні дії футболістів «Шахтаря» викликали помітну реакцію європейських спортивних ЗМІ і футбольних експертів, які практично одностайно засудили дії гравців донецької команди [5] [6] [7] . Це був перший випадок в історії Ліги чемпіонів, коли гравець забив м'яч у подібній ситуації. Головний тренер «Шахтаря» Мірча Луческу вибачився за гол свого підопічного [8] . За свій гол Луїс Адріано отримав дискваліфікацію за 5-ю статтею дисциплінарного статуту УЄФА ( «Принципи поведінки»).

У плей-офф Ліги чемпіонів 2012/13 «Шахтар» програв дортмундської «Боруссії» (2: 2 і 0: 3), яка потім дійшла до фіналу. У чемпіонаті в тому сезоні Луїс Адріано обмежився 7 голами в 19 іграх. 8 травня 2013 року бразилець відзначився дублем у півфіналі Кубка України в гостьовому матчі проти «Севастополя» (4: 2).

Сезон 2013/14 став найкращим для нападника в чемпіонаті України : Він забив 20 м'ячів і вперше в кар'єрі став найкращим бомбардиром турніру (Адріано забив майже третина всіх м'ячів «Шахтаря» в турнірі). При цьому Луїс забив 9 м'ячів (включаючи 4 дублі) в останніх 6 матчах чемпіонату в квітні-травні 2014 року. Бразилець був визнаний кращим футболістом чемпіонату України цілу низку фахівців [9] . Луїс Адріано став другим бразильцем - кращим бомбардиром чемпіонату України, після Брандао ( сезон 2005/06 ).

21 жовтня 2014 року в гостьовому матчі з білоруським БАТЕ відзначився пента-триком, ставши другим гравцем після Ліонеля Мессі , Який забив п'ять м'ячів в одному матчі Ліги чемпіонів , А також кращим бомбардиром в історії «Шахтаря». Також в цьому матчі зробив найшвидший «покер» в історії матчів Ліги чемпіонів - 17 хвилин, обійшовши попередніх рекордсменів Дадо Пршо і Маріо Гомеса на 7 хвилин [10] . У відповідному матчі 5 листопада 2014 забив три м'ячі. Луїс Адріано став четвертим гравцем в історії Ліги чемпіонів, які зробили три хет-трику після Філіппо Індзагі , Ліонеля Мессі і Маріо Гомеса . При цьому, крім Луїса Адріано жоден бразилець не зробив більше двох хет-триків за всю історію Ліги чемпіонів (станом на початок 2018 року).

У чемпіонаті України за кар'єру Луїс Адріано забив 77 м'ячів в 162 іграх, але не зробив жодного хет-трику . Проте він є кращим бомбардиром чемпіонату України серед які українських гравців (у лідируючого в списку кращих бомбардирів Максима Шацьких з Узбекистану є також українське громадянство).

«Мілан» [ правити | правити код ]

2 липня 2015 року перейшов в італійський «Мілан» за 8 мільйонів євро, контракт розрахований терміном на 5 років [11] . Свій перший гол забив у кубковій зустрічі в ворота «Перуджі» , Забезпечивши перемогу «россонері» з рахунком 2: 0. В чемпіонаті Італії забив свій перший м'яч 29 серпня в ворота «Емполі» , Принісши перемогу міланцям 2: 1. У першому таймі також зробив результативний пас на Карлос Бакка . В цілому перший сезон провів невдало, в чемпіонаті забив всього 4 м'ячі (1 - з пенальті) в 26 матчах. Лідером нападу «дияволів» був Карлос Бакка, який забив 18 м'ячів в 38 іграх. У наступному сезоні Адріано остаточно позбувся місця в стартовому складі, лише зрідка виходячи на заміни. 14 січня 2016 року у ЗМІ з'явилася інформація, що Луїс Адріано переходить в китайський «Цзянсу Сунін» за 14 мільйонів євро, але трансфер зірвався [12] .

За підсумками 2016 календарного року італійське видання La Repubblica визнало Луїса Адріано абсолютно найгіршим гравцем в матчах чемпіонату Італії. За оцінками видання бразилець в середньому отримував оцінку 5,288 за 10-бальною шкалою в 13 зіграних матчах в 2016 році. Друге місце з результатом 5,423 бала в 13 матчах зайняв колишній захисник «Палермо» марокканець Ашраф Лазаар [13] .

«Спартак» (Москва) [ правити | правити код ]

16 січня 2017 року підписав контракт з московським «Спартаком» [14] , Розрахований до 2020 року [15] . Зарплата бразильця склала 3 мільйони євро в рік плюс бонуси. Частина зарплати за контрактом з «Міланом» , Який закінчувався лише влітку 2020 року, компенсував італійський клуб [16] . Луїс Адріано повторив шлях свого співвітчизника і колишнього одноклубника по «Шахтарю» Фернандо , Який перейшов в «Спартак» після порівняльного недовгого виступу за італійський клуб ( «Сампдорію» ). У першому офіційному матчі за команду Луїс вийшов в стартовому складі і відзначився забитим м'ячем «Краснодару» в грі чемпіонату Росії. Отримавши пошкодження в цьому матчі, був змушений пропустити наступну гру «Спартака» в чемпіонаті. 30 квітня, відновившись від травми, взяв участь в дербі проти ЦСКА і відзначився голом на 32-й хвилині матчу. У цьому сезоні став чемпіоном Росії , Провів 34 гри, забив 11 м'ячів і зробив 7 гольових передач в різних змаганнях. 14 липня вийшов в основному складі на переможний матч Суперкубка Росії 2017 проти московського «Локомотива» (2: 1), забивши перший гол у грі на 101-й хвилині матчу.

М'яч, забитий Луісом в ворота «Зеніту» в матчі 18-го туру, був визнаний уболівальниками кращим голом команди в 2017 році [17] . За підсумками опитування цей гол набрав 48,6% голосів. Той м'яч бразильця виявився переможним: «червоно-білі» виграли з рахунком 3: 1 [18] . В сезоні 2017/18 Адріано провів за «Спартак» 25 матчів і забив 10 м'ячів. 14 серпня 2018 року Адріано був видалений з поля на 33-й хвилині матчу-відповіді третього раунду кваліфікації Ліги чемпіонів з ПАОКом (0: 0). Нападник «червоно-білих» завдав захисникові грецької команди Хосе Анхеля Креспо удар в живіт, за що отримав пряму червону картку.

У січні 2007 року Луїс Адріано в складі молодіжної збірної Бразилії став переможцем молодіжного чемпіонату Південної Америки , Що пройшов у Парагваї . На турнірі нападник забив по м'ячу у ворота збірних Болівії (3: 0) і Аргентини (2: 2). Лідерами тієї бразильської збірної в нападі були Лукас Лейва з « Греміо »(4 забитих м'ячі) і 16-річний одноклубник Луїса Адріано по« Інтернасьональ » Алешандре Пато (5 м'ячів). У півзахисті одним з лідерів був майбутній партнер Луїса Адріано по «Шахтарю» Вілліан з « Корінтіанса ».

12 листопада 2014 року в віці 27 років дебютував в національної збірної Бразилії в товариському матчі проти Туреччини на Олімпійському стадіоні Ататюрка в Стамбулі (4: 0). тренер Дунга випустив Луїса Адріано в стартовому складі і замінив на 73-й хвилині на Роберто Фірміно з «Хоффенхайма», для якого це також був дебют у збірній. 18 листопада в Відні нападник зіграв у товариському матчі проти Австрії (2: 1), знову вийшовши в стартовому складі і будучи заміненим на Фірміно, який забив переможний м'яч на 83-й хвилині.

У березні 2015 року взяв участь ще в двох товариських матчах збірної Бразилії: проти Франції (3: 1) і Чилі (1: 0). У грі з французами на « Стад де Франс »Луїс Адріано замінив Фірміно на 88-й хвилині за рахунку 3: 1. У грі проти Чилі в Лондоні на стадіоні «Емірейтс» Луїс Адріано вийшов в стартовому складі, на 60-й хвилині був замінений на Фірміно, який знову забив переможний м'яч на 71-й хвилині. Після цього Луїс Адріано за збірну не грав.

Луїс Адріано народився в сім'ї охоронця хімічного заводу та домогосподарки. З восьми років він почав грати в футбол [19] .

У Луїса Адріано є сестри Патрісія і Керолайн і брати Мурільо і Фабіано [19] .

Дружина Камілла. Троє дітей - старша дочка Алісія (народилася в лютому 2013 року в Донецьку) і сини-близнюки Жуан Луїс і Жуан Адріано (народилися 9 вересня 2016 року) [20] .