«Металіст» - «Байєр»: спроба №4

Беручи леверкузенський «Байєр» в рідних стінах, Мирон Маркевич, проте, провів гру контратакуючого типу, властиву скоріше виїзним матчам. У всякому разі, протягом першого тайму харків'яни не особливо претендували на перевагу в контролі м'яча (яке за підсумком матчу все ж виявилося помітним - 57% проти 43%). Беручи леверкузенський «Байєр» в рідних стінах, Мирон Маркевич, проте, провів гру контратакуючого типу, властиву скоріше виїзним матчам

Після гри наставник харків'ян пояснив таку картину «недонастроем» окремих футболістів. Однак, віриться в це важко: харків'яни ніколи не відчували проблем з мотивацією на іграх Ліги Європи.

З іншого боку, цілком логічно виглядало бажання зіграти в ту ж тактику, яка принесла непоганий результат в грі проти «Байєра» на виїзді: діяти максимально обережно, приділити максимум уваги обороні, а гольові можливості шукати в швидких контратаках, які не втручаючись при цьому в виснажливу позиційну боротьбу з дисциплінованими німцями.

Німецька команда постала в експериментальному вигляді, перш за все, в лінії атаки. І хоча тренерський штаб в особі Саші Левандовскі говорив про об'єктивні причини, викликаних травмою ряду футболістів, не враховувати значення цього чинника в розборі гри не можна. Що говорити, якщо в профілях таких гравців, як Кор, Окан, Штеффен на німецькому сайті transfermarkt.de відсутні навіть фотографії.

Зірка нападу «фармацевтів» Штефан Кісслінг з'явився на полі лише на 15 хвилин, а кілька інших гравців, які в значній мірі визначають гру команди в атаці - Кастро, Шюррле, Карвахал, Карім Белларабі - і зовсім не з'явилися на полі.

Втім, оборона «Байєра» теж була помітно ослаблена: №23 Карліньос і №30 Пуш - молоді гравці, і з'являлися на полі лише в іграх Ліги Європи. Мабуть визначення цих дебютантів на флангові протистояння з Тайсоном і Фініньо - і було тим самим експериментом, який обіцяв напередодні гри Самі Хююпя. І хоча цей експеримент, спочатку мав мало шансів на успіх, виглядали новачки (особливо Карліньос) досить активно.

Слово за захисниками

Очевидно, недолік класу новачків і надав вирішальне значення на хід поєдинку. Адже в першій його частині команда гостей мала всі можливості для того, щоб вийти вперед. З боку ж «Металіста» дії в атаці виглядали досить стримано. Це було тим більше дивно, з урахуванням того, що на цей матч команда знову вийшла з вираженим нападаючим.

Практично весь перший тайм команда впиралася в першу лінію оборони гостей, і вимушено відходила назад. Все це створювало враження контролю м'яча без ініціативи. У наведеному фрагменті за півторахвилинний відрізок «Металіст» проводить 6 безуспішних спроб атак, тричі переводячи м'яч з флангу на фланг.

1

Всі ці атаки закачуються вже в центрі поля і, врешті-решт, - довгим пасом «вперед» від Папи Гуйє, який також не привів до загострення.

в боротьбі з дужими та досвідченими Вольшайдом і Фрідріхом харківські бразильці практично не мали шансів. На рахунку всіх трьох 0 виграних верхових дуелей

В таких умовах першу гостру атаку «Металіст» провів лише на 43-й хвилині. У переважній більшості інших випадків, коли м'яч доставлявся до околиць штрафний гостей, це було результатом довгого пасу в напрямку забігати вперед Хав'єра, а також Крістальдо і Вілліана. Тож не дивно, що це також було малоефективно: в боротьбі з дужими та досвідченими Вольшайдом і Фрідріхом харківські бразильці практично не мали шансів. На рахунку всіх трьох 0 виграних верхових дуелей.

На рахунку всіх трьох 0 виграних верхових дуелей

Одна з небагатьох швидких атак «Металіста» в першому таймі. Але і тут «Байєр» виглядає вельми надійно. І хоча Віллані (з м'ячем) дадуть виконати передачу, оборона «Байєра» виглядає впевнено, вона встигає за нападниками «Металіста», все зони перекриті

Що стосується захисту «Металіста», то найбільш проблемною зоною виглядав її лівий фланг, де були створені обидва небезпечні моменти з проривами Карліньоса і Фернандеса. Виконував в цьому матчі звично великий обсяг творчої роботи Фініньо, не завжди встигав повертатися в оборону, тому моменти гостей виникали саме в зоні його відповідальності.

дії флангових захисників, а не нападників, виявилися вирішальними для формування вигляду гри першого тайму

Однак роль цього гравця в атакуючих діях виявилася особливо важлива тоді, коли під кінець другого тайму захисникам «Металіста» вдалося намацати слабкі місця в обороні «Байєра». І Вільягра, і Фініньо були авторами найнебезпечніших передач. Таким чином, саме дії флангових захисників, а не нападників, виявилися вирішальними для формування вигляду гри першого тайму. Цікаво, що це ж в якійсь мірі було характерно і для «Байєра», де дії Карліньоса виглядали найбільш гостро.

Момент, що передує удару Фернандеса. Хоча м'яч в єдиноборстві втратив Хав'єр (жовтий), Фініньо (червоний) не поспішає підстрахувати товаришів в обороні

Нелогічний перший гол і несхожі заміни

Гол на старті другого тайму виглядав досить нелогічно - чи забив його Крістальдо, до цього торкнувся м'яча більше 5 раз, однак не можна не відзначити і передачу в дотик все того ж Фініньо, швидкі дії якого не дали захисникам «Байєра» часу для оцінки ситуації. В результаті Крістальдо отримав передачу на хід, і йому не довелося вступати в єдиноборство за верховий м'яч.

За голом було помітну ігрову і територіальну перевагу гостей, яке притиснули «Металіст» до його штрафний. В таких умовах на поле треба було присутність свіжого гравця, який міг би самостійними діями внести зміни в поточну ситуацію. Вкотре з цією роллю відмінно впорався Марлос, який зайняв місце на правому фланзі півзахисту.

Фініньо замість того, щоб підключатися до атак, став більше грати довгими передачами і приділяти увагу обороні

Грав тут раніше Вілліан кілька зловживав індивідуальними діями: зробивши 6 обводок (на одну більше, ніж навіть Тайсон), він не зміг виконати жодної гострої передачі. Це говорить про те, що Вілліан, ймовірно, більше інших випав із загального тактичного малюнка команди в цьому матчі - його зусилля були розтрачені на обіграш щільно діяли в обороні суперників і відбувалося це найчастіше в центрі поля.

Після замін змінилися і дії флангових захисників «Металіста»: Фініньо замість того, щоб підключатися до атак, став більше грати довгими передачами і приділяти увагу обороні. Правий фланг був посилений виходом Марлоса, що також розвантажило Вільягру від завдань в нападі.

Правий фланг був посилений виходом Марлоса, що також розвантажило Вільягру від завдань в нападі

Другий гол став втіленням колективної творчості кількох гравців «Металіста»: Марлос (чорний) доставив м'яч до штрафної суперника, Тайсон (синій) виконав гольову передачу, а Хав'єр обіграє захисника і завдасть удар. У Торреса (білий) в епізоді особлива роль: відволікаючи увагу, він дезорієнтує захисників «Байєра», які намагаються залишити його в положенні «поза грою»

Вихід Бланко також був 100% -м попаданням в ціль. Незважаючи на порівняно короткий час, він був покликаний додати «Металісту» в центрі поля агресивності в єдиноборствах, якої йому в цьому матчі часто не вистачало. Крім того, за цей час Бланко встиг віддати одну гостру передачу.

А ось одна з замін, виконана тренерським тандемом «Байєра», виглядала не інакше, як капітуляція. Важко по-іншому оцінити видалення з поля Райнхарц, одного із системоутворюючих гравців цієї команди. Такий же невдалою, через свою невчасність, виглядала і спроба посилити напад гостей з виходом Кісслінга. Якщо на лавці «Байєра» дійсно хотіли змінити ситуацію, то цей найнебезпечніший нападник мав отримати для цього значно більше часу.

З відходом Рейнарца гра «Байєра» в центральній частині поля розладналася, порушилася вертикаль розвитку атак «захист - Рейнарц - Аугусто». Ймовірно, саме це не дозволило «Байєру» витягти результат з наявного протягом 20-25 хвилин другого тайму переваги.

Граючи домашній матч, Маркевич запропонував супернику дуже скупу, стриману тактику. «Металіст» не став вплутуватися в змагання за територіальне панування на полі. Команда не застосовувала високий пресинг, зосередивши основну увагу на обороні і стрімких контратаках. Дивлячись на протистоїть склад «Байєра», результат був досягнутий із значно великими труднощами, ніж можна було очікувати. Однак важливість його від цього анітрохи не втрачає.