«Барселона» - «Манчестер Юнайтед». Тактичний огляд матчу

розстановки команд   Голи Барселони забивав кожен з номінальних нападників в її складі

розстановки команд

Голи Барселони забивав кожен з номінальних нападників в її складі.

Фергсюсон обійшовся без сюрпризів, виставивши останній з напрацьованих варіантів команди «для великих ігор». Ернандес попереду, в відтягненні Руні, Гіггз і Каррік в півзахисті. Сюрприз був в запасі - точніше, його там не було: Бербатов не потрапив навіть у заявку на матч.

Гвардіола міг розраховувати на який повернувся в стрій Абідаля, однак почати зустріч не вийшло у капітана команди Пуйоля, якого в центрі захисту замінив Маскерано.

В цілому хід гри не надто відрізнявся від фіналу 2009 року : МЮ знову почав краще, але потім Барселона перехопила ініціативу до кінця матчу.

перевага Барселони

Є два погляди на що відбулася гру. Перший - прийняти за точку відліку той факт, що Барселона очевидним чином найсильніша на даний момент команда в світі, можливо, одна з кращих за всю історію футболу, і коли у них йде гра, вони нестримні. Така точка зору влаштовує всіх - Барселона з задоволенням приймає численні похвали, Юнайтед можуть втішатися тим, що їх обіграла велика команда, а нейтральних глядачів просто радує продемонстрований каталонцями чарівний рівень гри.

Але можна подивитися на те, що сталося і під іншим кутом - Юнайтед, ймовірно, не повинен був бути обіграний з таким переважною перевагою. 3-1 - рахунок далеко не ганебний, але в цілому статистика матчу (удари по воротах 22-4, в створ 12-1) демонструє колосальну перевагу команди Гвардіоли. Складно не погодитися з тим, що правильно обрана тактика дозволила б Юнайтед краще стримувати свого опонента, навіть дотримуючись першої точки зору, яка говорить про те, що опонент - найкраща команда на землі з великим відривом.

Ернандес в старті

ключове питання перед початком матчу виглядав так: чи почне Ернанедес матч на лавці запасних, поступившись місцем додаткового півзахисникові, або ж все-таки з'явиться в стартовому складі. Прийняте в результаті Фергюсоном рішення говорило про настрій його команди на атакуючі дії, але неминучим мінусом стало те, що Гіггз і Каррік залишилися в центрі в чисельній меншості. Руні було доручено завдання переслідувати Бускетса - складне завдання, з огляду на той факт, що одночасно Руні повинен був шукати вільні простору, щоб отримувати там м'яч після втрати його Барселоною. В результаті Бускетс все одно мав можливості починати більшість атак своєї команди, з легкістю знаходячи адресатів для своїх передач попереду.

Ернандес, маючи в своєму арсеналі чудову швидкість, при цьому не було постійною загрозою біля чужих воріт (хоча його перший сезон за МЮ варто визнати вдалим тільки через одного кількості забитих ним голів), і на перших хвилинах зустрічі постійно потрапляв в офсайд. Тут треба віддати належне захисникам Барселони - використана ними офсайдної пастка стала одним з ключових тактичних рішень гри. Потрібна чимала впевненість в собі, щоб зіграти в результаті з такою високою лінією захисту, з огляду на присутність на полі Ернандеса, і та обставина, що захисна лінія в складі Абідаль-Маскерано-Піке-Алвес провела разом всього 60 хвилин до цього матчу.

Пресинг Юнайтед на початку гри

Ернандес допомагав пресингувати Барселону в першій половині зустрічі, причому на команду Фергюсона ще працювало і те, що на полі не була Пуйоля, який сам по собі грає в пас краще Маскерано і Абідаля. Юнайтед швидко пристосувалися до темпу матчу, виграли пару єдиноборств у Мессі, довгими передачами вперед, в потенційно небезпечні зони, загострювали гру. У перші хвилини Алвес помітно нервував на своєму фланзі під пресингом Пака.

У дебюті МЮ виглядав небезпечніше; велика частина їх вдалої гри йшла через правий фланг Барселони

Без м'яча Пак і Валенсія відходили назад, зміщуючись ближче до центру, і тим самим допомагали центральним півзахисникам. Потенційна проблема в особі Іньєсти була частково вирішена тим, наскільки щільно грав з ним Валенсія. Це, однак, надавало фулбек Барселони більше свободи і часу з м'ячем, що в підсумку і стало однією з причин, по якій Барселона змогла пізніше повернути собі м'яч і ініціативу в грі.

Коли Барселона володіла м'ячем, захист МЮ опускалася низько до воріт, так що коли м'яч отримував Іньєста, у нього не було можливості робити стільки улюблені їм розрізають передачі між центральним і крайнім захисником на вільне місце - і ці м'ячі просто йшли за межі поля.

Простір між лініями

Однак така низька лінія захисту означала, що Мессі отримує купу часу з м'ячем між лініями захисту і півзахисту. З перших хвилин задумка Юнайтед в цьому відношенні була очевидною - центральні захисники Юнайтед висувалися вперед, щоб заважати Мессі, але це працювало не завжди, аргентинець розумно переміщався, знаходячи все нові, потенційно небезпечні позиції. Перший гол вийшов як раз з цієї зони між лініями захисту і півзахисту - спочатку в ній звільнився від пресингу Хаві, потім ніким не прикривається Мессі висмикнув за собою Евра з його лівого флангу, звільнивши простір для Педро, який і пробив в ближній кут після акуратною передачі свого капітана.

Більшість моментів Барселони було створено із зони між лініями суперника

Цей гол підвів логічний підсумок невдалим діям МЮ без м'яча, причому більше півзахисту, ніж захисту. Гіггз, Валенсія і Пак, всі вони зазнавали труднощів з пересуваннями підзвітних гравців, таким чином, Каррік залишався наодинці відразу з Хаві і Іньєстою перед ним, позаду яких приєднувався ще й Мессі. Це, на хвилиночку, третя, друга і перша позиції в списку кращих гравців світу минулого року - коротше, Каррік відчайдушно потребував допомоги, яка могла б прийти у вигляді ще одного гравця в цій зоні.

І все ж Юнайтед примудрилися повернутися в гру, відігравши м'яч, хоча це і сталося після вдалого епізоду пресингу, а не стало результатом творчої роботи півзахисту. Команда виграла вкидання на лівому фланзі Барселони, а потім Руні зіграв в дві відмінних стеночки з Каррік і Гіггз на шляху до воріт, і невідпорно пробив.

другий тайм

Після перерви Фергюсон дав завдання Гіггзу і Паку постійно змінюватися позиціями - то, що вони робили іноді і в першому таймі. Задумка була сумнівною - так, МЮ потрібно більше руху в центрі, але Пак, який в недавньому матчі з Арсеналом якраз після такої зміни позиції втратив Ремзі , Який забив єдиний гол у зустрічі, і в цей раз виключився з епізоду - Мессі забивав другий гол, будучи ніким не прикритим. Хоча тут потрібно ще раз зауважити, що спочатку завдання зустрічати Мессі була покладена на центральних захисників, які, треба сказати, не поспішали цим зайнятися.

Вдалий дриблінг Мессі в зонах, характерних для класичної «десятки»

Іншим негативним наслідком цього рішення Фергюсона стало те, що Гіггз почав провалюватися на фланзі перед напором Алвеса , І двічі за перші десять хвилин другого тайму у того були моменти для взяття воріт - перший раз він пробив прямо в ван дер Сара, а в іншому віддав гострий пас на Мессі. Фергюсон розумів, що його півзахист повинна була запропонувати щось інше, але взаімосмена позицій Пака і Гіггза чи була рішенням. У той же час, з огляду на присутність трьох центральних півзахисників в запасі, інші опції у нього були.

Фінальна частина гри

Фергюсон дотягнув до 69-ї хвилини матчу, перш ніж зробити заміну, але і вона стала вимушеною - Фабіо не міг продовжувати гру. Замість нього вийшов Нані, Валенсія перемістився на місце правого захисника. До речі, проблеми з фітнесом що Фабіо, що його брата Рафаеля, через які вони частенько не можуть закінчити матч, не є якоюсь несподіванкою. Фабіо почав в старті 16 матчів цього сезону, в 10 з яких він був замінений по ходу зустрічі, Рафаеля замінювали в 8 з 9 матчів; частина цих замін були з причин тактичного характеру, частина з-за отриманої травми, але чимала - все ж через недостатню витривалості. З огляду на це, з боку Фергюсона було дивним не заявити на матч чергового фулбека, наприклад, Джона О'Ші.

Вироблена ж заміна практично не мала свого ефекту, оскільки незабаром Вілья забив блискучий третій гол своєї команди, і матч був по суті закінчено. У час, що залишився Юнайтед мало що вдавалося створити, а Барселона - зокрема, Мессі - була налаштована скоріше тримати м'яч, ніж зміцнити перевагу в рахунку.

висновок

«Нам так і не вдалося впоратися з Мессі, - визнав після гри Фергюсон. - Але це довелося сказати вже багатьом. Нам не вдавалося справлятися з їх півзахистом, щоб контратакувати. Ми намагалися відіграти якомога ближче до того стилю, в якому граємо зазвичай. Наприклад, для нас чужорідної є ідея персональної опіки гравців. Намагалися зіграти настільки звично, наскільки можливо. Цього не вистачило сьогодні для перемоги, ми визнаємо це ».

Гвардіола залишився задоволений своїми гравцями: «Ми багато пресингували, перевершили Карріка і Гіггза, і цей факт демонструє рівень нашої команди. У фіналі Ліги Чемпіонів завжди варто чекати проблем, але сьогодні у нас їх було менше, ніж в 2009-му році - у нас було більше моментів, і ми більше реалізували в результаті.

Лео Мессі - найкращий гравець, якого я коли-небудь бачив, і мабуть, побачу взагалі. У нас багато хороших гравців, але без нього не думаю, що нам вдалося б зробити цей вирішальний ривок ».

Загалом, за словами обох тренерів, гру визначили два чинники - невідповідність півзахисті команд і пишність Мессі.