Спорт в твоєму дворі. Баскетбол. Основні правила

ОСНОВНІ ПРАВИЛА БАСКЕТБОЛУ   Всі формулювання в тексті Правил баскетболу, наведені в чоловічому роді (гравець, тренер, суддя і т

ОСНОВНІ ПРАВИЛА БАСКЕТБОЛУ

Всі формулювання в тексті Правил баскетболу, наведені в чоловічому роді (гравець, тренер, суддя і т.д.), дійсні і для осіб жіночої статі. Слід розуміти, що це зроблено виключно для зручності викладу.

Гра проходить на прямокутному майданчику завдовжки 28 метрів і шириною 15 метрів (раніше її розміри складали, відповідно, 26 і 14 метрів). Маса м'яча 567-650 грам, окружність 749-780 мм (в іграх чоловічих команд; в іграх жіночих команд використовуються м'ячі менших розмірів, і ще менше - в матчах з міні-баскетболу). Баскетбольні м'ячі бувають двох типів: призначені для гри тільки в приміщеннях (indoor) і універсальні, тобто придатні для використання і в приміщеннях, і на вулиці (indoor / outdoor). Кошик (металеве кільце діаметром 45 см з натягнутою на ньому сіткою без дна) кріпиться на висоті 3,05 м на щиті, встановленому на стійці паралельно лицьовим лініям майданчика. До кінця 1960-х років офіційні змагання проводилися як на відкритому повітрі, так і в спортивних залах. З 1968 року всі офіційні матчі проходять тільки в закритих приміщеннях. Найбільші турніри по баскетболу зазвичай проводяться в залах з висотою стелі не менше 7 метрів.
Матч починається в центрі майданчика. Суддя підкидає м'яч строго вгору між двома гравцями з різних команд. У той момент, коли вони стосуються м'яча (брати м'яч в руки не можна), починається відлік ігрового часу. Після кожного свистка судді секундомір зупиняється і з відновленням гри включається знову. (Відповідно, в баскетболі розрізняють «живий м'яч» і «мертвий м'яч».) Ігровий час фіксує суддя-хронометрист. Раніше матчі під егідою Міжнародної любительської федерації баскетболу (ФІБА) складалися з 2 таймів по 20 хвилин чистого ігрового часу. Згідно з новими правилами, прийнятим у 2000 році, матч складається з чотирьох таймів по 10 хвилин чистого часу кожен (в НБА - з чотирьох таймів по 12 хвилин) з 2-хвилинними перервами між першим і другим, третім і четвертим таймами. Перерва в середині матчу - 15 хвилин.
Раніше гравець міг володіти м'ячем необмежений час. У 1960-і роки минулого століття був введений 30-секундний (ФІБА) і 24-секундний (НБА) ліміт: по його закінченні команда втрачає м'яч. За правилами ФІБА 2000-го року, на атаку командам також відводиться не більше 24 секунд. До складу суддівської бригади входить так званий «оператор 24 секунд», який стежить за дотриманням цього правила. Крім цього, існують «правило трьох секунд» (стільки часу гравець атакуючої команди може перебувати в обмеженій зоні суперника, яку іноді так і називають - «трьох-секундна зона») і «правило восьми секунд» (за цей час команда, що опанувала м'ячем на своїй половині майданчика, повинна перевести його з тилової зони в передову).
Нічиїх в баскетболі не буває. Якщо після закінчення основного часу матчу рахунок виявляється рівним, призначається додатковий 5-хвилинний тайм - «овертайм». Якщо і в овертаймі жодна з команд не доможеться перемоги, призначається ще одна додаткова п'ятихвилинка і т.д. Виключення можливе в тому випадку, якщо команди за регламентом змагань проводять парні зустрічі (по так званій кубковій системі). Тоді в першому матчі може бути зарахована нічия, а переможець в парі визначається за результатами другої гри.
Точний кидок в корзину з позиції за дугою, проведеної на відстані 6,25 м від щита (в НБА - 7,27 м), оцінюється в три очки. Ця дуга називається також «трьох-очкової лінією». Всі інші кидки (в тому числі і з-під щита) оцінюються в два очки. Якщо м'яч кинутий в кошик, але гравці команди-суперниці блокують (перехоплюють або відбивають) його безпосередньо над кошиком, окуляри зараховують, як якщо б кидок досяг мети. Нерідко суддям доводиться розігрувати в ході гри спірний м'яч. М'яч вважається спірним в наступних випадках:
а) якщо два суперники міцно тримають м'яч і жоден з них не може оволодіти ним, не порушивши правил;
б) якщо м'яч вийшов за межі майданчика від двох гравців різних команд (або суддя не зміг точно визначити, хто з гравців торкнувся м'яча останнім);
в) якщо м'яч застряг між щитом і кільцем і т.д.
Залежно від ситуації спірний м'яч може розігруватися або між безпосередніми учасниками «суперечки», або між двома будь-якими гравцями команд-суперниць. Гравець, який бере участь в розіграші спірного м'яча, не може бути замінений.
У баскетбольних правилах є кілька обмежень, що стосуються техніки ведення м'яча. Після дриблінгу гравець може зробити тільки два кроки з м'ячем у руках, не ударяючи їм об підлогу. Потім він повинен або кинути м'яч в кільце, або віддати партнерові. У разі третього кроку фіксується пробіжка, і м'яч переходить до іншої команди. Якщо ж баскетболіст зупинився з м'ячем в руках і замість кидка в корзину або пасу партнеру знову починає дриблінг, фіксується «подвійне ведення» і м'яч також переходить до суперника. Гравець, який володіє м'ячем, може зупинятися і потім знову продовжувати рух за умови, що під час зупинки він продовжував постукувати м'ячем об підлогу. М'яч в баскетболі можна вести по черзі то однією, то іншою рукою, але не двома руками відразу. Якщо гравець отримав м'яч, стоячи на місці, або зупинився після того, як отримав м'яч, йому не дозволяється відривати від підлоги опорну ногу раніше, ніж він випустить м'яч з рук. Від кожної команди на майданчику виступають одночасно п'ять гравців, ще п'ять-сім баскетболістів знаходяться під час гри на лавці запасних. Кількість замін в баскетболі не обмежена, але проводити їх можна тільки в той момент, коли зупинений секундомір.
За правилами ФІБА, на офіційних змаганнях гравці виступають під номерами з 4-го по 15-й. Числа «1», «2» і «3» в якості номерів в даний час не використовуються. Серед спеціальних жестів, використовуваних суддями по ходу матчу, є і жести з цими числами: наприклад, коли суддя вказує на порушення «правила трьох секунд» або показує, скільки штрафних кидків повинен виконати гравець постраждалої команди. Так само, на пальцях, суддя показує секретареві матчу номер гравця, який карається персональним зауваженням. Щоб уникнути плутанини, було вирішено номера 1, 2 і 3 скасувати. Правилами баскетболу забороняється бити суперника по руках, штовхати його, тримати руками, наступати на ноги, зустрічати ногою (і прямий, і зігнутою в коліні). Гравцеві, що допустив будь-яке з таких порушень, оголошується персональне зауваження (фол). Якщо спортсмен отримав протягом матчу п'ять фолів (в НБА - шість), його видаляють з поля до кінця зустрічі і замінюють одним із запасних гравців. Обопільний фол оголошується в тому випадку, коли гравці обох команд одночасно порушують правила: обидва баскетболіста отримують персональні зауваження, а м'яч залишається у команди, яка володіла ним на момент порушення, або розігрується спірний м'яч. Розрізняють також:
- технічний фол (за неспортивну поведінку, такого покарання можуть піддаватися не тільки баскетболісти, що знаходяться на майданчику, а й тренер, і запасні гравці - за суперечку з суддею, спробу затіяти бійку і т.д.),
- умисний фол (зокрема, за грубу гру або навмисну ​​помилку в ігровій ситуації, яка загрожує забитого м'яча) і ін.
Найважче покарання в баскетболі - так званий дискваліфікуючий фол. Він оголошується за серйозне порушення і тягне за собою дискваліфікацію гравця і видалення його з майданчика до кінця гри незалежно від кількості вже наявних у нього фолів (йому на заміну виходить інший баскетболіст). Якщо персональний фол був здійснений по відношенню до гравця, який робив кидок по кільцю, або був зафіксований технічний фол, суддя, крім персонального зауваження провинився гравцеві, призначає також штрафні кидки. Залежно від характеру порушення кидки виконує або сам потерпілий, або один з його партнерів по команді. Штрафні кидки виконуються зі спеціальною точки в 6 м від щита. Кожен точний кидок приносить очко, таким чином, за допомогою двох штрафних можна заробити два очки.
В сучасних баскетбольних правилах є такі пункти, як «гра, програна через брак гравців» (команді зараховується поразка, якщо в її складі залишається один гравець) і «гра, програна позбавленням права» (в ситуації, коли команда відмовляється починати - чи продовжувати - гру після відповідного сигналу арбітра). Правила періодично переглядаються Всесвітньої технічною комісією ФІБА і затверджуються потім Центральним бюро Федерації. Останній серйозний їх перегляд відбувся в травні 2000 року. Правилами визначаються лише основні принципи гри, в них не можуть бути передбачені всі можливі ігрові ситуації. Крім зводу самих правил, існують і їх офіційні інтерпретації, в яких обумовлюється можливе трактування правил в різних спірних моментах. Суддя матчу має право приймати самостійне рішення в ситуаціях, які в правилах не обумовлені. При проведенні всіх офіційних міжнародних змагань діють правила, затверджені ФІБА. Вони дещо відрізняються від правил НБА.