1. Breaking2: найшвидше неофіційне час в історії марафону
  2. Берлінський марафон: Кіпчоге знову перший
  3. Лондонський марафон: світовий рекорд Мері Кейтані
  4. Нью-Йоркський марафон: тріумф Шелан Фланаган
  5. Чиказький марафон: досягнення Галена Раппа

Breaking2: найшвидше неофіційне час в історії марафону

Унікальна подія відбулася рано вранці 6 травня. Три спортсмена - олімпійський чемпіон Еліуд Кіпчоґе , Дворазовий підкорювач Бостона Ґміна Леліс ДЕСИС і рекордсмен світу в напівмарафоні Зерсенай Тадесе в рамках проекту Breaking2 компанії Nike спробували завершити марафон швидше двох годин.

Результат не досягнуть, але підсумкове час Кіпчоге все одно вражаюче. 2:00:25 - офіційний світовий рекорд перевершений більш ніж на дві з половиною хвилини.

Перш ніж оголосити про свої амбіції, компанія Nike вивчала тему більше двох років. Над проектом Breaking2 працювали кращих вчені - біомеханіки, фізіологи, психологи, дієтологи. Розроблялася унікальна екіпірування, йшов пошук оптимальної траси. В результаті їй став автодром Формули-1 в Монці - 17,5 кіл по 2405 метрів.

Саме тут о 5.45 за київським часом стартувала велика трійка. Допомагали їй 30 елітних пейсмейкерів, які, змінюючи один одного, шикувалися клином і захищали бігунів від вітру. Власне, через цю допомоги, а також інших менш значущих нюансів рекорд Кіпчоге не визнана ІААФ.

Ось розкладка бігу Кіпчоге за часом. 5км: 14:14 / 10км: 28:21 / 15км: 42:34 / 20км: 56:49 / 21.1км (половина): 59:49 / 25км: 1:11:01 / 30км: 1:25:20 / 35км: 1:39:37 / 40км: 1:54:04 / Підсумок: 2: 00: 25.Тадесе фінішував за 2:06:51, ДЕСИС - 2:14:10.

Еліуд впевнений, що в майбутньому вибігти марафон з другої години можливо. Кросівки, в яких втік, кенієць обіцяв зберегти на пам'ять. А ось репліки його взуття, випущені компанією Nike, були миттєво розпродані, наприклад, в США. Це теж один із головних підсумків забігу.

Берлінський марафон: Кіпчоге знову перший

Після Breaking2 від Кіпчоге чекали штурму світового рекорду в Берлінському марафоні. Кенієць підтвердив, що на даний момент саме він - найкращий марафонець світу, але рекорд все ж встояв. Результат переможця - 2:03:32.

«Через погодні умови це був найскладніший марафон в моїй кар'єрі. Пройшов сильний дощ. Було важко через слизького покриття. Я радий перемозі в таких умовах », - сказав в інтерв'ю після фінішу спортсмен, який виграв восьмий марафон з дев'яти, в яких брав участь.

Друге місце зайняв Гуйє Адола з Ефіопії. Його час - 2:03:46 - найшвидше для дебютанта на марафонській дистанції. Раніше ним володів Денніс Кіметто (2:04:16), так що один з його рекордів все ж побитий. Третє місце зайняв ефіоп Мосінет Жеремі (2:06:09).

Гуйє Адола і Еліуд Кіпчоґе Гуйє Адола і Еліуд Кіпчоґе. фото: Victah Sailer / organisers

У жіночому забігу першої стала кенійка Глейдіс Чероні -2: 20: 23. Як і Кіпчоге, в Берліні вона перемогла вдруге. Другою фінішувала ефіопка Рути Ага (2.20: 41), третій - кенійка Валері Айябей (2:20:23). Всього в Берліні стартували 43 852 учасників з 137 країн. Це рекорд забігу.

Лондонський марафон: світовий рекорд Мері Кейтані

У квітні кенійка Мері Кейтані виграла Лондонський марафон втретє в кар'єрі. Її результат - 2:17:01 - другий час в історії жіночого марафону, але при цьому рекорд світу!

Справа в тому, що кращий в світі жіночий результат (2:15:25) британка Пола Редкліфф показала в Лондоні-2003 за допомогою чоловіків-пейсмейкерів, що супроводжували її до фінішної прямої.

Кейтані побила інший рекорд Підлоги (2:17:42) - без участі чоловіків-пейсмейкерів. Він, до речі, теж був встановлений в Лондоні - в 2005-му.

Свій особистий рекорд Кейтані перевершила більш ніж на півтори хвилини, пішовши у відрив практично зі старту. Раніше вона перемагала в Лондоні в 2011-му і 2012-му.

Що стала другою ефіопка Тірунеш Дібаба також фінішувала з особистим рекордом і вибігла з 2:18 - 2:17:56. Це теж видатне час. Третьою стала ефіопка Аселефех Мерго - 2:23:08.

переможцем лондонського марафону серед чоловіків вперше став 24-річний кенієць Даніель Ванжіру - 2:05:48. Він на 9 секунд випередив легендарного ефіопа Кененіса Бекеле. Третім фінішував кенієць Бедан Карокі - 2:07:41.

Нью-Йоркський марафон: тріумф Шелан Фланаган

Шелан Фланаган виграла Нью-Йоркський марафон (2:26:53) і стала першою американкою, що піднялася на верхню сходинку п'єдесталу за останні 40 років. Фланаган вже 36, за плечима серйозні успіхи в бігу на 3000, 5000 і 10000 метрів. Але великих марафонів вона ще не вигравала. Тож не дивно, що фінішувала Шелан зі сльозами на очах і щось вигукуючи.

Ще один привід для емоцій переможниці - вона випередила світову рекордсменку Мері Кейтані, виграють Нью-Йоркський марафон три останніх роки поспіль.

Фланаган пішла у відрив від конкурентки за дві милі до фінішу і випередила її на одну хвилину і одну секунду. Бронзу завоювала дебютант з Ефіопії Маміту Даска - 2:28:08.

Призери Нью-Йоркського марафону Призери Нью-Йоркського марафону. Фото: AP Photo / Seth Wenig / bostonherald.com

Несподіваним вийшов результат і чоловічого забігу. 24-річний кенієць Джеффрі Камворор на 3 секунди випередив екс-рекордсмена світу Уїлсона Кіпсанг - 2:10:53. Джеффрі вже був на подіумі трьох мейджорів, але переміг вперше.

Поцілувавши асфальт і накинувши на плечі кенійський прапор, Камворор помчав обніматися з ... Еліуд Кіпчоґе, в свій день народження стояли недалеко від фінішного створу. Друзі разом тренуються, а напередодні забігу саме Кіпчоге передбачив Джеффрі перемогу.

Джеффрі і Кіпчоге після перемоги в Нью-Йоркському марафоні Джеффрі і Кіпчоге після перемоги в Нью-Йоркському марафоні. Photo: Eliud Kipchoge on Twitter

Бронзовим призером став ефіоп Ґміна Леліс ДЕСИС - 2:11:32. Про те, як організований наймасовіший марафон світу, в інтерв'ю triit.ru розповів петербуржець Єгор Крецан, який кілька місяців стажувався в Нью-Йоркському клубі шосейних бігунів (New York Road Runners).

Чиказький марафон: досягнення Галена Раппа

Гален Рапп виграв Чиказький марафон і став першим американцем, кому вдалося це зробити з 2002 року, коли відзначився прийняв американське громадянство марокканець Халід Ханнуші.

Якщо ж згадати останнього перемагав в Чикаго уродженця США Грега Мейєра, доведеться перенестися взагалі на 35 років назад - в 1982-й.

Досягнення Раппа, що обігнав африканських топ-бігунів, видатне. Його результат - 2:09:20 - перша перемога в Мейджор і особистий рекорд. Причому Гален був на подіумі всіх трьох марафонів, в яких брав участь.

Раніше він став бронзовим призером Олімпіади-2016 (2:10:05) і посів друге місце на Бостонському марафоні - 2017 (2:09:58).

Гален Рапп Гален Рапп. Чиказький марафон. 2017. Фото: Nike Oregon Project

«Це просто неймовірно, - сказав Рапп після фінішу. - Ти важко тренуєшся день у день, і ось настає момент, коли ти перемагаєш. Немає слів, які можуть висловити мої почуття після перетину фінішної лінії ».

Минулорічний переможець Абель Кіруї відстав від Раппа на 28 секунд (2:09:48). Третє місце зайняв інший представник Кенії Бернард Кіпьего (2:10:23).