Революційний турнір в тенісі: роботи замість суддів, сети до 4 геймів

1. Рубльов, Хачанов і Медведєв
  2. Група А
  3. Камери замість суддів
  4. Експериментальний формат матчів

7 листопада в Мілані почнеться перший в історії молодіжний підсумковий турнір АТР

7 листопада в Мілані почнеться перший в історії молодіжний підсумковий турнір АТР. На ньому виступлять вісім тенісистів не старші 21 року - семеро відібрали по рейтингу, ще одне місце дісталося господарям (його між собою розіграли вісім італійців). Жеребкування розділила їх на дві групи, з яких вийдуть по дві людини. Далі традиційно - півфінал та фінал.

Турнір в Мілані - один з елементів піар-кампанії АТР з просування молодих гравців. Головним зірок - Федереру, Надалю, Джоковичу, Маррею, Ваврінці - вже за 30, і в найближчі 5-7 років вони, швидше за все, підуть. Щоб перехідний період не затягнувся і не зменшив аудиторію, ATP заздалегідь готує нових лідерів. Молодіжний підсумковий повинен показати те, яким буде тур після відходу великих.

Але турнір в Мілані точно буде цікавим навіть без такої надзавдання, особливо для уболівальників з Росії.

Рубльов, Хачанов і Медведєв

Для нашого чоловічого тенісу сезон-2017 став найуспішнішим за останні п'ять років. Сталося це виключно завдяки молодим гравцям - Андрію Рубльова, Карену Хачанову і Данилу Медведєву. Всі троє зіграють в Мілані.

20-річний Рубльов в цьому році в Умазі взяв перший титул рівня АТР, вперше виграв матч на турнірі «Великого шолома» і переміг суперника з Топ-10. Особливо потужно Андрій виступив на US Open, де добрався до чвертьфіналу - на «Великих шоломах» наші чоловіки не проходили так далеко з US Open-2013. У відпустку Рубльов точно піде першою ракеткою Росії.

Для Хачанова сезон вийшов неоднозначним. З одного боку, Карен вийшов на новий рівень - грав в четвертому колі «Ролан Гаррос» і двічі перемагав тенісистів Топ-10. З іншого, для повноцінного успіху йому явно не вистачило титулу або хоча б фіналу турніру АТР. Хачанов п'ять разів грав у чвертьфіналах, але всього один раз пройшов далі. А чвертьфінал - це якраз середина між поганим результатом і хорошим.

Данило Медведєв теж провів рік нерівно. Він стартував з фіналу в Ченнаї і двох чвертьфіналів у Франції, але з березня по червень через проблеми зі здоров'ям програв сім матчів поспіль. Після цього Медведєв відмінно відіграв на траві, в тому числі переміг третю ракетку світу Стена Вавринку в першому колі «Вімблдону». Правда, вже в другому програв Рубену Бемельманс, який навіть не входив до Топ-100.

За цим послідувала нова серія поразок - на цей раз восьмиматчева. Після Кубка Кремля Данило запевнив усіх, що знайшов причину невдач і свою гру. У Мілані це треба довести.

Проти наших хлопців зіграють цілком потужні тенісисти. Серед них - вистрілив на американському харді канадець Денис Шаповалов; вже два роки подає великі надії хорват Борна Чорич; міцний американець Джаред Дональдсон, який грав в чвертьфіналі «Мастерса» в Цинциннаті; і кореєць Хен Чон, в цьому році виграв «Челленджер».

«Може бути, перемагати в Квебеку допомагає путин». 18-річний канадець обіграв Надаля

Група А

Група В

Андрій РубльовКарен Хачанов

Денис Шаповалов Борна Чорич Хен Чон Джаред Дональдсон Джанлуїджі Квінці Данило Медведєв

результати жеребкування

У Мілані не виступить 20-річний Олександр Звєрєв, і це тільки посилить конкуренцію, адже німець набагато сильніше всіх ровесників і був би явним фаворитом. Звєрєв поїде на дорослий підсумковий, а в Італії проведе лише виставковий матч проти 19-річного грека Стефаноса Ціціпаса.

Камери замість суддів

Турнір в Мілані стане майданчиком для революційного експерименту: вперше на рівні АТР матчі пройдуть без лінійних суддів. Їх замінить система відеоповторів Hawk-Eye, яка в тенісі використовується вже більше 10 років. Але якщо раніше вона тільки допомагала арбітрам, то тепер повністю їх замінить.

Hawk-Eye буде приймати всі рішення щодо аутів, і у гравців не буде можливості їх оскаржити. У разі якщо м'яч зачепить лінію або полетить в міліметровий аут, повтор будуть показувати на великому екрані. За допомогою відеокамер відслідкують і заступи на подачі - цим займеться окремий суддя, який буде дивитися матч на моніторі.

Віце-президент департаменту правил і організації змагань АТР Гейл Бредшоу заявив, що це новий крок в розвитку тенісу: «Наші спортсмени дуже багато працюють і заслуговують на краще і найточнішого суддівства. Зараз технологія знаходиться на такому рівні, що ми можемо випробувати її на цьому турнірі ».

Hawk-Eye дійсно дуже точна система - але не ідеальна. За допомогою декількох камер вона відстежує траєкторію польоту м'яча і на основі цих даних передбачає точку падіння. Але навіть творці технології визнають, що при побудові моделі похибка може досягати 3,6 міліметра. Підраховано, що це 5% тенісного м'яча. Тобто можливий варіант, що м'яч на 4,9% буде в корті, але Hawk-Eye зарахує аут.

Звичайно, система напевно працює точніше людського ока. Але в Мілані вона вперше в історії перетвориться з допоміжного інструменту в повноцінного суддю.

Експериментальний формат матчів

Молодіжний підсумковий - перший офіційний турнір, на якому матчі пройдуть в скороченому форматі. Для перемоги потрібно взяти три сети, але граються вони до чотирьох геймів, тай-брейк починається за рахунку 3: 3. Гейми теж сильно обрізаються: при рахунку 40-40 - вирішальний розіграш. На динамічність має вплинути ще одне правило: ніяких перегравань, якщо при подачі м'яч зачепив сітку, але впав у квадрат.

Дуже жорстко стежитимуть за тим, щоб гра не затягувалася. На корті встановлять таймер, який буде відраховувати п'ять хвилин з моменту появи другого гравця на майданчику - матч повинен початися рівно в той момент, коли закінчиться цей час (зараз гравці і судді зазвичай не поспішають). По ходу матчів таймер буде стежити за тим, щоб від завершення розіграшу до наступної подачі проходило не більше 25 секунд.

Крім того, під час зміни сторін гравці зможуть спокійно спілкуватися з тренерами - зараз в АТР це заборонено. А вболівальникам, які сидять за бічними лініями, дозволять рухатися по ходу розіграшів.

В цілому нічого революційного в цьому немає: скорочений формат вже використовується на виставкових матчах під назвою Fast4, а таймер на корті і вільне спілкування з тренером в цьому році випробували в кваліфікації і серед юніорів на US Open. Але все це вперше з'явиться на рівні основної сітки офіційного турніру.

Теніс вже кілька років роздумує, як зробити матчі коротше, динамічніше, зручніше для телепоказу і органічніше для покоління снепчата. Турнір в Мілані - це глобальна перевірка, очевидно, що все нове там протестують з прицілом на основний тур.