Хокейний саботаж: чому «Водник» і «Байкал-Енергія» грали в свої ворота

1. «Водник» - «Байкал-Енергія»: немає слів - Перший раз в житті обійдуся без коментарів. Тут коментувати...

«Водник» - «Байкал-Енергія»: немає слів

- Перший раз в житті обійдуся без коментарів. Тут коментувати нічого, - сказав наставник архангельського «Водника» Ігор Гапановіч журналістам після матчу. Євген Ерахтін, головний тренер «Байкал-Енергії», на прес-конференції заявив , Що абсурдно тієї ситуації, яка сталася на поле, не придумаєш.

Для тих, хто не дивився матч, коротко розповідаємо. Зустріч «Водника» (Архангельськ) і «Байкал-Енергії» (Іркутськ) проходила 26 лютого в Архангельську. Перший тайм завершився без забитих м'ячів, а матч закінчився з рахунком 9:11. Всі 20 голів (перший на 68-й хвилині) команди провели в свої ворота .

Перші три м'ячі гри у власні ворота відправив нападник господарів Олег Пивоваров. Після цього «Байкал-Енергія» взяла тайм-аут, а потім почався обмін голами в свої ворота. Причиною такої поведінки на поле називають небажання перемагати. Існує думка, що команди вибирали собі зручнішого суперника в плей-офф.

Ганьба, влаштований на льоду в Архангельську, викликав негативну реакцію у спортивної спільноти та громадськості. Те, що «Водник» і «Байкал-Енергія» забивали голи у власні ворота, загрожує знищити і без того крихку репутацію хокею з м'ячем.

Очевидно, що матч чемпіонату Росії, що перетворився в циркову виставу, - лише верхівка айсберга. Проблеми набагато глибше. Чому таке стало можливим? І що відбувається сьогодні в російському бенді? Експерт, близький до однієї з діючих хокейних команд, анонімно дав своє пояснення того, що відбувається.

12 пояснювальних тез від експерта

1. Хокей з м'ячем (далі ХСМ. - Прим. Авт.) - один з найбільш «тіньових» ігрових видів спорту в Росії. Припускаю, що за рахунок того, що він не на виду, «обробляти справи» набагато простіше, ніж в тому ж футболі чи хокеї з шайбою. Про що в підтвердження пишуть читачі і вболівальники в обговореннях новин до теми про «Самогубство російського хокею», Спорт Експересс .

2. В 2000-і роки при президенті федерації ХСМ Росії Альберті Поморцева основний була робота з суддями. У мене склалося враження, що команди, у яких була можливість, в грошовому або натуральному вигляді «дякували» суддів за допомогу в матчі, зазвичай в домашньому. Ігри в інтернеті тоді не транслювали, тому за межами міста їх практично ніхто не бачив, резонанс виникав дуже рідко.

Матч «Водник» - «Байкал-Енергія». Автор фото - Роман Абрамовський

3. В 2010-і роки при президентові Борисі Скринник ситуація змінилася. З'явилися трансляції та необхідність діяти гнучкіше. Тепер клуби працюють не з суддями, а через федерацію. Припускаю, що за певний розмір винагороди перед сезоном команді забезпечується сприяння в досягненні потрібного результату за підсумками чемпіонату. Таким чином, на мою думку, федерація може працювати не тільки через результати матчів зацікавленої команди, а й інших, від яких побічно залежить її місце. Можливо, що суддям доводиться занадто явно допомагати потрібної команді, тоді федерація імовірно виносить демонстративне рішення про їх усунення на 2-3 матчу. Публіка заспокоєна, суддям витрати компенсуються, результат при цьому залишається без змін.

4. Крім «команд-фаворитів» федерації є «небажані». Ті, від яких чогось чекали, знаючи їх гарне матеріальне становище, але вони не брали участі в «спонсорство». Або ті, керівництво яких дозволило критику на адресу федерації.

Або ті, керівництво яких дозволило критику на адресу федерації

5. У цьому сезоні фаворити федерації - «Байкал-Енергія» (як і в минулому, коли в півфіналі судді «вбили» «СКА-Нафтовик») і «Волга». Небажані - «Єнісей» (їх головний тренер Сергій Ломанов неодноразово критикував суддів і формулу чемпіонату, за що отримав дискваліфікацію на 2,5 року) і «Водник». До нейтральним можна віднести «СКА-Нафтовик», у них дійсно дуже сильний склад.

6. Після першого, попереднього, етапу в другій вийшли чотири східних і чотири західних команди. Причому на другому етапі набрані раніше очки не враховуються. Всі команди починають з нуля, але грають тільки західні проти східних. Оскільки три з чотирьох східних команд ( «СКА-Нафтовик», «Байкал-Енергія», «Єнісей») сильніше західних, захід, виходить, знаходиться в нерівному положенні (їм доводиться грати проти трьох сильних «східняків»). А «Волга» (один з фаворитів федерації) - із заходу.

7. Чи можу припустити, що безглуздої формулою розіграшу федерація поставила себе перед проблемою протягнути «Волгу» в півфінал. В першу четвірку на другому етапі її проштовхнути було дуже складно, було б багато скандалів. Тому вирішили в чвертьфіналі її виводити на «Уральський трубники» (найменш сильну команду з першої четвірки). «Трубник» виявився на третьому місці, а «Єнісей» на четвертому. Тому «Волзі» потрібно посісти шосте місце, а на п'яте виштовхнути «Водник», щоб звести його з «Єнісеєм» (така пара «небажаних»).

8. Перед останньою грою другого етапу «Водник» - «Байкал-Енергія» ситуація склалася так, що її результат ніяк не впливав на становище «Байкалу» (тільки якщо він дуже крупно програвав або вигравав). А ось «Водник», на мій погляд, був вигідний програш, тоді він би залишався на шостому місці і виходив на «Трубник», а «Волга» виявлялася на п'ятому і виходила на «Єнісей». Федерація цього допустити не могла.

9. Виходячи зі сказаного вище, припускаю, що «Водник» виставляє на матч максимально молодіжний склад і чекає, коли йому почнуть забивати. Це неспортивно, але це трапляється і в інших видах спорту, і не тільки в Росії. Зазвичай закінчується поразкою тих, кому потрібно програти, тому що інша команда не проти легкої перемоги.

10. У нашому випадку це не так, тому що «Байкалу» з федерації, на мою думку, поступила команда: потрібно не виграти, щоб виштовхнути «Водник» на п'яте місце. Один з уболівальників, зазвичай володіє достовірною інформацією, писав, що перед матчем «Водник» теж ясно сказали, що вони повинні виграти. Судді були в курсі. До перерви команди просто катаються і нічого не відбувається, рахунок 0: 0.

Скріншот відео

11. Припускаю, в перерві «Водник» знову надходить жорстка, з погрозами, команда з федерації - виграти. Далі, як припускають, через погрози вони вирішуються на демарш - забивають в свої ворота три м'ячі. Тренер «Байкалу» Євген Ерахтін терміново бере тайм-аут і дає вказівку гравцям забивати в свої ворота. Ці слова потрапили в зйомку архангельського ТВ. Ми забиваємо собі 9, потім «Водник» собі ще 8, підсумок - 9:11 на користь «Байкалу», результат вигідний «Водник», невигідний федерації.

12. Скандал потрапив в центральні ЗМІ, тепер федерації потрібно не тільки реагувати, але і думати, як покарати всіх винних, і все ж досягти мети - підняти «Водник» на п'яте місце. Відбулося засідання контрольно-дисциплінарного комітету, вже вирішено, що результат матчу анульований, 3 березня буде перегравання на нейтральному полі .