Сухий залишок

Ка-та-будів-фа !!! так прокоментував відомий аналітик А.Бубнов результат і якість гри збірної Росії в Північній Ірландії. З цією оцінкою неможливо не погодитися, однак очевидно, що все ще в наших руках. Проте слова Олександра Вікторовича та ту ганьбу, яку ми з вами побачили в Белфасті, наштовхнули мене на деякі думки. А коли збірна Росії останній раз домагалася вольової перемоги в офіційному матчі? А скільки разів ми за останні кілька відбіркових циклів забивали вирішальні голи на останніх хвилинах? Скільки разів, навпаки, пропускали в кінцівках таймів? Як часто домагалися перемог, забиваючи першими? Як сильно це залежало від класу і статусу суперника? При якому тренері у нас був найкращий баланс перемог і поразок? І ще безліч подібних питань.

Щоб відповісти на ці питання і поглянути на збірну комплексно автор вирішив розглянути різні статистичні показники її виступу за останні роки. В даному дослідженні взято часовий інтервал в п'ять років, починаючи з вересня 2008 р ЄВРО-2008 свідомо був залишений за дужками. Товариські матчі до уваги не бралися, тільки гри в офіційних турнірах ФІФА і УЄФА. Це принциповий момент, на якому я хотів би особливо загострити увагу. У всіх потрапляли мені раніше статистичних викладках товариські матчі йшли вперемішку з відбірковими і фінальними іграми чемпіонатів світу та Європи.

На мій погляд, це не дає можливості оцінити реальний стан збірної. Що, наприклад, можуть сказати нам "феєричні" товарняки з Іраном, Катаром, або Бельгією. Мабуть, тільки те, що нікому ці матчі були особливо не потрібні. В першу чергу, самим гравцям. Тому в своїй роботі автор вирішив відмовитися від розгляду товариських матчів, цілком залишивши їх осторонь. Всі наведені нижче розрахунки зроблені мною самостійно і за можливі помилки готовий нести персональну відповідальність. На цьому преамбула закінчена, запрошую всіх не надовго зануритися в світ цифр і фактів.

На цьому преамбула закінчена, запрошую всіх не надовго зануритися в світ цифр і фактів

МАТЧІ

За означений період (вересень 2008 - серпень 2013 роки.) Збірна Росії провела 30 офіційних ігр, з яких 19 виграла, 4 звела внічию і 7 програла.

Відсоток виграних матчів - 63%

"Сухі" перемоги - 14

"Сухі" поразки - 6 (всі з однаковим рахунком - 0: 1)

Рахунок 1: 0 або 0: 1 - найпопулярніший, повторюється 12 раз

Вольові перемоги - 1

За звітний період збірна Росії виігрила всього один матч, в якому пропустила першою (Вірменія - 3: 1, відбір до ЧЄ-2012).

Збірна Росія двічі грала результативні нічиї (Азербайджан, відбір до ЧС-2010; Польща, Євро-2012, обидва рази - 1: 1) В обох випадках збірна забивала в першому таймі і пропускала в другому.

Двічі був зафіксований рахунок 0: 0.

У всіх інших випадках, якщо збірна Росії забивала першою, вона неодмінно доводила матч до перемоги - 18 разів.

Збірна Росії зазнала 7 поразок, 6 разів - 0: 1, один раз - 1: 2 (Німеччина, відбір до ЧС-2010).

Здобули перемоги над нашою командою наступні збірні:

Німеччина - 2 рази (на момент проведення першого матчу займала 3-е місце в рейтингу ФІФА, Росія - 9-е; під час матчу-відповіді, відповідно, 5-е і 12-е місця)

По одному разу:

Словенія (33-тє місце, Росія - 13-е)

Словаччина (27-е, Росія - 16-е)

Греція (15-е, Росія - 13-е)

Португалія (6-е, Росія - 11-е)

Північна Ірландія (109-е, Росія - 16-е) *

* Місце в рейтингу ФІФА вказано на момент проведення очної зустрічі команд.

Звичайно, рейтинг ФІФА річ вельми умовна і не до кінця об'єктивна, але все ж він дозволяє зрозуміти загальний розклад сил і поточну диспозицію. Як ми бачимо, за винятком випадку з Північної Ірландії, збірна Росії не програвала свідомо більш слабким командам. Нас перемагали або більш сильні збірні (Німеччина та Португалія), або рівні нам за рівнем (Греція), або міцні середняки, здатні відібрати очки у фаворитів (Словенія і Словаччина).

ГРАВЦІ

ГРАВЦІ

За звітний період в іграх збірної взяли участь 38 футболістів, які представляють 18 клубів (10 - російських, 8 - зарубіжних)

Безумовним лідером за кількістю зіграних матчів став Сергій Ігнашевич (ЦСКА), який провів 29 ігор з 30 можливих

Крім нього, в матчах збірної взяли участь наступні гравці:

26 (матчів) - Василь Березуцький (ЦСКА), Ігор Денисов ( "Зеніт", "Анжи")

25 - Олександр Анюков ( "Зеніт")

23 - Ігор Акінфєєв (ЦСКА), Андрій Аршавін ( "Арсенал", "Зеніт")

21 - Костянтин Зирянов ( "Зеніт")

20 - Юрій Жирков (ЦСКА, "Челсі" "Анжи")

19 - Олександр Кержаков ( "Динамо", "Зеніт")

18 - Роман Павлюченко ( "Тоттенхем", "Локомотив")

17 - Алан Дзагоєв (ЦСКА), Роман Широков ( "Зеніт")

15 - Володимир Бистров ( "Спартак", "Зеніт")

14 - Ігор Семшов ( "Динамо", "Зеніт"), Павло Погребняк ( "Зеніт", "Штутгарт", "Фулхем")

11 - Олексій Березуцький (ЦСКА)

10 - Сергій Семак ( "Рубін")

9 - Дініяр Білялетдінов ( "Евертон"), Денис Глушаков ( "Локомотив")

7 - В'ячеслав Малафєєв ( "Зеніт")

6 - Олександр Самедов ( "Динамо", "Локомотив"), Дмитро Комбаров ( "Спартак"), Віктор Файзулін ( "Зеніт")

5 - Ренат Янбаєв, Дмитро Торбінський (обидва - "Локомотив"), Олександр Кокорін ( "Динамо")

3 - Олексій Ребко ( "Москва"), Андрій Єщенко ( "Локомотив")

2 - Дмитро Сичов, Роман Шишкін (обидва - "Локомотив"), Марат Ізмайлов ( "Спортинг")

1 - Іван Саєнко ( "Спартак"), Денис Колодін ( "Динамо"), Олександр Бухаров ( "Рубін"), Олексій Козлов ( "Кубань"), Федір Смолов ( "Динамо"), Артем Дзюба ( "Ростов"), Денис Черишев ( "Реал")

КЛУБИ

КЛУБИ

Лідером за кількістю представників від одного клубу став петербурзький "Зеніт", який делегував до збірної 11 футболістів

Крім цього гравці збірної представляли такі російські клуби:

8 - "Локомотив" (Москва)

6 - ЦСКА і "Динамо" (Москва)

3 - "Спартак" (Москва)

2 - "Анжи" (Махачкала), "Рубін" (Казань)

1 - "Москва", "Кубань" (Краснодар), "Ростов"

Ще по одному футболісту представляли 8 зарубіжних клубів з чотирьох країн: "Арсенал", "Тоттенхем", "Челсі", "Фулхем", "Евертон" (всі - Англія), "Штутгарт" (Німеччина), "Спортинг" (Португалія) , "Реал" (Іспанія).

ГОЛИ

ГОЛИ

(В 30 іграх) забито - 49 м'ячів, пропущено - 16. Різниця м'ячів +33

Голи забиті

В середньому збірна Росії забивала 1,6 гола за гру

Це досить солідний показник для збірних-середняків, але в той же час не дуже високий на рівні топ-збірних. Нижче наводяться аналогічні показники 10 різних збірних команд. П'ять відносяться до числа визнаних лідерів європейського футболу, інші п'ять можна зарахувати до командам образного "другого ешелону". Для чистоти експерименту враховувалися голи, забиті збірними в останніх 30 офіційних іграх (також як у збірної Росії, без урахування товариських матчів). Хочу підкреслити, що до першої групи належать збірні, які є лідерами, перш за все, по показаним результатам на великих турнірах, а не обов'язково - по числу забитих голів.

ЛІДЕРИ

Іспанія - 69 голів (у середньому - 2,3 гола за гру)

Німеччина - 84 голи (у середньому - 2,8)

Італія - 49 голів (у середньому - 1,6)

Нідерланди - 80 голів (у середньому - 2,7)

Португалія - 61 гол (у середньому - 2)

ДРУГИЙ ЕШЕЛОН

Англія - 76 голів (у середньому - 2,5 гола за гру)

Франція - 43 голи (у середньому - 1,4)

Хорватія - 52 голи (у середньому - 1,7)

Данія - 46 голів (у середньому - 1,5)

Україна - 46 голів (у середньому - 1,5)

Голи пропущені

При тому, що збірна Россиия досить багато забивала, вона ще й вкрай мало пропускала - всього 16 м'ячів в 30 іграх.

В середньому - 0,5 гола за гру.

За цим показником наша команда є одним з лідерів в Європі. У цьому можна переконатися, поглянувши на таблицю, наведену нижче. У розрахунок, як і в першому випадку, бралися 30 останніх ігор згаданих збірних.

ЛІДЕРИ

Іспанія - 14 пропущених голів (в середньому - 0,5)

Німеччина - 24 пропущених голи (в середньому - 0,8)

Італія - 27 пропущених голів (в середньому - 0,9)

Нідерланди - 23 пропущених голи (в середньому - 0,8)

Португалія - 25 пропущених голів (в середньому - 0,8)

Англія - 18 пропущених голів (в середньому - 0,6)

Франція - 19 пропущених голів (в середньому - 0,6)

Хорватія - 23 пропущених голи (в середньому - 0,8)

Данія - 31 пропущений гол (в середньому - 1)

Україна - 27 пропущених голів (в середньому - 0,9)

Неймовірно, але факт! Тільки великі і непереможні іспанці пропускають в Європі менше, ніж збірна Росії. Ті ж італійці, що славляться своєю вмілою грою в захисті, пропустили аж на 10 голів більше росіян. Як показує таблиця, середній показник для класних команд знаходиться в діапазоні від 0,5 до 0,9 пропущених голів за матч. З перерахованих збірних лише у датчан число пропущнних голів виявилося більше числа проведених ігор.

У 16 матчах з 30 ворота росіян залишалися "сухими". Більше 50% ігор без пропущених голів - відмінний показник.

Тепер пропоную розглянути розкладку голів, забитих збірної Росії по тимчасовим відрізкам матчу:

1-15 хв. - 8 голів

16-30 хв. - 10 голів

31-45 хв. - 9 голів

46-60 хв. - 6 голів

61-75 хв. - 8 голів

76-90 хв. - 8 голів

Як ми можемо бачити, в перовм таймі збірна забивала частіше, ніж у другому - 27 голів проти 22-х. Особливо активна команда була в другій половині першого тайму, починаючи з 20-25-ї хвилини. Ще один період активності - у другій половині другого тайму - з 70-ї хвилини.

Можна виділити і окремих футболістів, які частіше забивали в конкретні времни відрізки матчу. Спеціаліст зі швидких голам - Олександр Кержаков. На його рахунку 4 голи, забитих з 1-го по 15-у хвилини. У другому часовому відрізку (з 30-ї по 45-у хвилини) найбільш небезпечний був Роман Павлюченко - 4 голи. Чимало Павлюченко забивав і в кінцівках матчів (76-90 хв.) - 3 м'ячі. Решта гравців більше двох м'ячів в окремі часові відрізки не забивали.

Решта гравців більше двох м'ячів в окремі часові відрізки не забивали

Всього за звітний період в іграх за збірну відзначилися 14 футболістів:

Роман Павлюченко - 9 м'ячів (3 - з пен.)

Алан Дзагоєв, Олександр Кержаков - по 7 м'ячів

Роман Широков - 4 м'ячі (2 - з пен.)

Андрій Аршавін, Дініяр Білялетдінов, Костянтин Зирянов - по 3 м'ячі

Сергій Ігнашевич, Павло Погребняк (1 - з пен.), Ігор Семшов, Віктор Файзулін - по 2 м'ячі

Василь Березуцький, Денис Глушаков, Олександр Кокорін - по 1 м'ячу

Два автоголу - Пасанен, Лампі (обидва - Фінляндія)

Гравцям збірної вдалося оформити:

Один "хет-трик" - Павлюченко (Вірменія, 2011)

Сім "дублів" - Кержаков (два рази - Фінляндія, 2009 року; Ізраїль, 2012), Дзагоєв (два рази - Андорра, 2011 року; Чехія, 2012) Білялетдінов (Словенія, 2009), Павлюченко (Ліхтенштейн, 2009), Погребняк (Андорра, 2010).

Пропоную вашій увазі п'ятірку кращих, на мій погляд, голів збірної, забитих за цей період. Зрозуміло, ретинг суб'єктивний. Враховувалася не тільки естетика, але і важливість голи і рівень суперника.

5. Олександр Кержаков. Португалія. 12.10.2012.

4. Алан Дзагоєв. Ірландія. 8.10.2010.

3. Костянтин Зирянов. Фінляндія. 10.06.2009

2. Роман Павлюченко. Чехія. 8.06.2012.

ВІДЕО

1. Андрій Аршавін. Фінляндія. 15.10.2008

Не менший інтерес представляє і розкладка пропущених голів збірної по тимчасовим відрізкам матчу.

1-15 хв. - 2 голи

16-30 хв. - 3 голи

31-45 хв. - 4 голи

46-60 хв. - 4 голи

61-75 хв. - 1 голи

76-90 хв. - 2 голи

На противагу стереотипу про те, що збірна нібито часто пропускає в кінцівках матчів, ми можемо бачити, що найчастіше команда пропускає в середині гри - в кінці першого тайму і на початку другого. Особливо провальний період - сама кінцівка першого тайму. Три голи з чотирьох в цьому часовому відрізку збірна пропустила після 43-ї хвилини (Словенія 2009 - 44-я; Греція квiтня, 2012 - 45 + 2; Північна Ірландія, 2013 - 43-я). Три голи "в роздягальню", два з яких пропущені в рещающіх матчах. З одного боку, трохи, але з іншого, ціна цих голів була занадто висока. У першому випадку - не вихід у фінальний турнір ЧС-2010, у другому - не вихід з групи у фінальній частині ЧЄ-2012.

воротарі

Ігор Акінфєєв, 1986 р.н. (ЦСКА) В'ячеслав Малафєєв, 1979 р.н. ( "Зеніт")

МАТЧІ

23 7

ПЕРЕМОГИ (% перемог)

13 (57%) 4 (57%)

ГОЛИ пропущених (в середньому за матч)

13 (0,6 гола за матч) 3 (0,4 гола за матч)

"СУХІ" МАТЧІ (% від загального числа)

12 (52%) 4 (57%)

МАТЧІ і пропущені голи у фінальній частині ЧЄ

0 3 (-3)

ПЕНАЛЬТІ (відбиті)

2 (1) 0

0,6 і 0,4 гола за матч - дуже високі показники непробіваємості російських воротарів. Високий і відсоток "сухих" матчів - у обох більше 50%. У Малафєєва показники вищі через меншого числа зіграних матчів. У той же час імменно голкіпер "Зеніту" за рішенням головного тренера збірної Діка Адвоката грав у фінальній частині ЄВРО-2012. Протягом всього іншого часу безальтернативним №1 був Акінфєєв. Загалом, цифри підтверджують ту тезу, що воротарська лінія - найсильніша лінія в збірній Росії.

ТАКТИКА

Тактична розстановка збірної на ЄВРО-2012

Найчастіше збірна Росії застосовувала розстановку 4-5-1, яка могла застосовувати обриси 4-1-2-2-1, 4-1-3-1, або 4-2-3-1. Незмінними тактичними компонентами залишалися: четвірка захисників в лінію при активних краях і один нападник, висунутий вперед. Жоден з тренерів збірної не ризикував випускати двох нападників, або міняти число захисників. Більш того, навіть склад захисної лінії практично не зазнавав змін. У центрі - армійська зв'язка Ігнашевич - В. Березуцький, праворуч - Анюков, зліва - Жирков, потім Комбаров. У ролі самотнього форварда найчастіше виходили Кержаков і Павлюченко, рідше Погребняк.

Незначні зміни відбувалися і в центральній зоні. Ще з часів ЄВРО-2008 в центрі поля діяв потужний "кулак" з трьох півзахисників. Один з них виконував роль "хвилеріза" (при Хіддінка - Семак, при Адвокаті і Капелло - Денисов). Двоє інших розташовувалися ближче до атаки, між центральною лінією і штрафним майданчиком суперника. У Хіддінка найчастіше на поле з'являлася зіграна зв'язка Зирянов - Семшов. У тому випадку, коли хвилеріза грав Денисов, в пару до Зирянова виходив Семак.

Адвокат став використовувати в якості центарального атакуючого півзахисника Широкова. Зирянов опустився трохи глибше, а Семшов став потрапляти до складу все рідше. Іноді голландський тренер використовував всіх своїх чотирьох центральних півзахисників. В цьому випадку Зирянов вирушав на фланг, а Семшов з Широковим діяли в центрі - перед Денисовим. Втім, ця схема була не надто ефективною і на ЄВРО-2012 Адвокат повернувся до перевіреного трикутнику в центрі поля Денисов-Зирянов-Широков. Після Євро Зирянов пішов зі збірної і на його місце Фабіо Капелло став награвати Файзулін.

Що стосується лінії інсайдів, то на лівому краю при Хіддінка і Адвокаті на безальтернативній основі грав Аршавін. Справа частіше за інших з'являвся Дзагоєв. При Капелло Аршавін втратив місце у збірній і вже Дзагоєв перемістився на його місце. На правому краю частіше став з'являтися Бистров. На місці лівого відтягнутого форварда Капелло використовував і Кокоріна. В одному з матчів на місце лівого вінгера вийшов Жирков, а Комбаров страхував його ззаду. Схоже, що з лінією атаки (в широкому сенсі цього слова) Капелло до кінця ще не визначився і продовжує варіювати як розстановку, так і виконавців. В першу чергу, це пов'язано з гострим дефіцитом класних російських нападників. Саме комплектування лінії нападу на даний момент є однією з головних проблем головного тренера збірної, від вирішення якої багато в чому буде залежати підсумковий результат.

Тренер

Тренер

Гус Хіддінк, 1946 р.н. Дік Адвокат, 1947 р.н. Фабіо Капелло, 1946 р.н.

РОКИ тренерства у збірній

серпень 2006 року - березень 2010 Травень 2010 - червень 2012 серпень 2012 - т.ч.

9 3 6

Зі збірною в цю п'ятирічку працювали, дійсно, висококласні фахівці. Після успішного ЄВРО-2008 збірна при Хіддінка продовжувала тримати по дистанції високий рівень, програвши лише лідерам своєї групи - команді Німеччини. Однак прикрої поразки в Маріборі кілька змастив сприятливе враження від роботи найуспішнішого на даний момент тренера в історії російського футболу.

Консервативний Дік Адвокат, що спирався тільки на перевірених бійців і критикований за це футбольною громадськістю, варто визнати, робив свою роботу цілком професійно. Про це свідчить і наведена статистика. Команда при ньому майже не програвала і дуже мало пропускала. За весь час роботи Адвоката команда провалила всього один матч, але найважливіший - з Грецією на ЄВРО-2012.

Роботу Фабіо Капелло поки оцінювати рано. Після чотирьох "сухих" перемог на старті багато хто заговорив про якісно новому рівні збірної, але останні дві поразки повернули команду і вболівальників з небес на землю. Збірна як і раніше досить непередбачувана. Вона здатна обіграти сильного суперника і в той же час програти аутсайдеру. В останній грі з Північною Ірландією проявилися проблеми з фізичною підготовкою і психологією. Команда не виробляє цілісного враження, яке склалося восени, на початку відбірної кампанії. Насторожило, що в останній грі Капелло "включив Адвоката" і не ризикнув виставити в основу знаходяться у відмінній формі Дзюбу і Глушакова. Залишається сподіватися, що досвідчений італійський фахівець зробить правильні висновки з цього уроку.

ВИСНОВКИ

Отже, що ж ми маємо в сухому Залишки? Если відкінуті негатівні емоції від Невдалий виступа на ЄВРО-2012, можна Визнати, что ця п'ятірічка остаточно закріпіла за збірною России статус класної європейської командіровку, яка змушує з собою рахувати будь-которого суперники. Якщо вважати матч в Белфасті прикрим непорозумінням, можна бути впевненим, що збірна і надалі буде стабільно (хоча і не завжди впевнено) брати максимум очок в іграх з аутсайдерами.

При цьому буде або ділити очки з фаворитами (Португалія), або залишатися з нулем в іграх з ними (Німеччина). Іншими словами, своє не віддамо, але і вище голови навряд чи стрибнемо. Таким чином, реальний рівень цієї збірної - це друге місце в будь-який відбірковій групі до ЧС, або ЧЄ. У разі вдалого жеребу і / або осічок конкурентів збірна цілком здатна поборотися і за перше місце в групі.

Очевидно, за останні роки значно зміцнилася оборона, гра всієї команди при захисті своїх воріт стала більш надійною і грамотною. Про це свідчить велика кількість "сухих" перемог і дуже мала кількість пропущених м'ячів. У той же час насторожує практично повна відсутність вольових перемог. У семи випадках з восьми збірна програвала матчі, в яких пропускала першою. Занадто маленький запас міцності для команди, яка прагне досягти ТОП-рівня.

Словенія-2009, Словаччина-2010, Греція-2012. Незважаючи на різні обставини, турнірні ситуації і рівень суперників, всі ці матчі мали схожими рисами. Пропустивши гол, збірна у всіх цих випадках не могла перебудуватися по ходу гри і переломити хід матчу. Як правило, ігрова дисципліна розбудовувалася, відсоток невимушених помилок увілічівается, гра помітно спрощувалася, ставала більш прямолінійною і метушливої, збільшувалося число порушень, в тому числі і неспортивної характеру.

Дві останні гри з Португалією і Північною Ірландією теж вписуються в цю схему. Загалом, Фабіо Капелло ще належить багато попрацювати над розвитком тактичної гнучкості та психологічної стійкості своїх підопічних. У зв'язку з цим гри з Ізраїлем і Азербайджаном повинні продемонструвати справжній потенціал і характер цієї збірної. Нам же, простим вболівальникам, залишається лише підтримувати свою команду, не дивлячись ні на які зовнішні обставини.

Дякую за увагу!

Дякую за увагу

А коли збірна Росії останній раз домагалася вольової перемоги в офіційному матчі?
А скільки разів ми за останні кілька відбіркових циклів забивали вирішальні голи на останніх хвилинах?
Скільки разів, навпаки, пропускали в кінцівках таймів?
Як часто домагалися перемог, забиваючи першими?