Пара Кавагуті / Смирнов - фаворити фіналу Гран-прі

Зараз дует Кавагуті / Смирнов активно готується до одного з найважливіших стартів сезону - фіналу серії Гран-прі в Сочі. Але ж колись давно Юко і Олександр починали свої кар'єри в якості одиночників, і після переходу в парне катання змінили не по одному партнеру, а Кавагуті ще й пару країн, перш ніж в 2006 році знайшли один одного. З тих пір дует зумів завоювати собі світову популярність, прихильність уболівальників і повагу суперників. А ще - набути статусу одного з фаворитів на будь-якому турнірі. Наша сьогоднішня розповідь - про цю неординарну російській парі.

Олександр народився в 1984 році в Твері, вже в чотири роки став на ковзани, однак довгі роки катався на самоті. У 17 років він переїхав до Петербурга, де потрапив до тренера Людмилі Смирнової, а пізніше - до Миколи Велікова. Першою партнеркою початківця парника стала Олександра Данилова, потім Смирнов почав кататися з Катериною Васильєвої. Цей дует виграв юніорський чемпіонат Росії і займав шосту місця на дорослій першості країни і чемпіонаті світу серед юніорів у 2006 році. Втім, практично відразу після цього Катерина поїхала до Німеччини, і тандем розпався.

Майбутня партнерка Смирнова народилася на три роки раніше за нього в японському місті Фунабасі і почала займатися фігурним катанням в п'ять років. Побачивши блискучий виступ росіян Олени Бережної та Антона Сіхрулідзе на Олімпійських іграх в Нагано, маленька Юко зрозуміла, що мріє займатися у їх тренера Тамари Москвіної. Недовго думаючи, юна фігуристка написала Москвіною лист, у відповідь на яке несподівано для себе отримала дозвіл приїхати в США, щоб взяти кілька уроків.

«Сталося так, що на закордонному змаганні один з суддів дав мені візитку Тамари Миколаївни, - розповідала Кавагуті, - і я просто, ні на що не сподіваючись, послала їй по факсу лист. Через три дні я отримала запрошення приїхати до неї в Америку. Я стала тренуватися спочатку як одинак, і перше, чого вона мене навчила - отримувати задоволення від катання ».

Я стала тренуватися спочатку як одинак, і перше, чого вона мене навчила - отримувати задоволення від катання »

Першим партнером Юко був Олександр Маркунцов

У 1999 році Кавагуті переїхала в США, де почала кататися з Олександром Маркунцовим. Пара двічі вигравала чемпіонат Країни висхідного сонця, правда, варто відзначити, що крім них в чемпіонаті брала участь лише одна японська спортивна пара. У 2001 році Кавагуті і Маркунцев завоювали срібло юніорського чемпіонату світу, але після цього їхні шляхи розійшлися, і японка, на той час переїхала в Росію слідом за Тамарою Москвіною, встала в пару з Джошуа Мартіном. Менше ніж через місяць партнер потрапив під машину і надовго випав із тренувального процесу. Тамара Миколаївна підібрала своїй учениці нового американського партнера - Девіна Патрика, але цей дует проіснував два сезони і через брак успіху і перспектив розпався.

Саме в цей час, навесні 2006 року, Микола Веліков запропонував Кавагуті спробувати покататися зі Смирновим, що залишився без партнерки після від'їзду Васильєвої в Німеччину. За наполяганням Юко пара стала тренуватися у Тамари Москвіної і дуже швидко показала, що у їх дуету є величезний потенціал. У тому ж сезоні Кавагуті і Смирнов викликали фурор, ставши бронзовими призерами етапу Гран-прі Cup of Russia. У наступному році вони пропустили чемпіонат Росії і чемпіонат Європи через перелом ноги Юко, а на чемпіонаті світу 2007 року стали дев'ятими. У 2008-му пара завоювала золото чемпіонату Росії, європейську бронзу і залишилася в кроці від подіуму чемпіонату світу.

У 2008-му пара завоювала золото чемпіонату Росії, європейську бронзу і залишилася в кроці від подіуму чемпіонату світу

Виступ російської пари на ЧС-2009 залишилося незабутнє враження

Наступний сезон виявився для Юко і Олександра щедрим на медалі різного ґатунку: перемога на Skate Canada, срібло Cup of Russia, друге золото чемпіонату Росії і срібло першості Старого Світу. Єдиною невдачею, та й то вельми відносною, став виступ дуету на чемпіонаті світу. Після короткої програми російська пара йшла другою, поступаючись лише німецькому дуету Альона Савченко і Роберт Шолкови, але під час довільної програми Кавагуті впала з четверного викиду, і це падіння коштувало підопічним Москвіною срібла. В результаті Юко і Олександр програли китайській парі Дань Чжан і Хао Чжан образливі 0,13 бала і залишилися третіми. Це була їх перша медаль світової першості.

У 2010 році Кавагуті і Смирнову вдалося домогтися найбільшого успіху на чемпіонатах Європи і завоювати в Талліні золото, випередивши все тих же німців дует Савченко і Шолкови. Їх практично бездоганно виконана довільна програма захопила не тільки глядачів, а й суддею, без особливих коливань віддали перемогу російській парі. Після тріумфу на європейській першості перед парою постало питання про участь в зимових Олімпійських іграх у Ванкувері. Щоб представляти на Олімпіаді Росію, Юко довелося піти на дуже серйозний крок: відмовитися від японського громадянства і прийняти російське, оскільки закони Японії не передбачають можливості оформлення подвійного громадянства. З огляду на, що за правилами МОК спортсмен має право виступати за країну, якщо він є її громадянином не менше трьох років, японській стороні була відправлена ​​офіційна прохання дозволити своїй спортсменці виступати на Олімпіаді в складі російської збірної. Таким чином, Юко Кавагуті стала першою натуралізованої іноземкою в історії вітчизняного фігурного катання. У Ванкувері пара після виконання короткої програми йшла третьою, але помарки в довільній програмі не дозволили Кавагуті зі Смирновим піднятися на п'єдестал пошани: їх оцінок вистачило лише на четверте місце.

У Ванкувері пара після виконання короткої програми йшла третьою, але помарки в довільній програмі не дозволили Кавагуті зі Смирновим піднятися на п'єдестал пошани: їх оцінок вистачило лише на четверте місце

У Ванкувері підопічні Москвіною зупинилися за крок від п'єдесталу

Після Олімпіади пішов ще один бронзовий успіх чемпіонату світу - 2010 срібло чемпіонату Європи - 2011 року, а в 2012 році спортсмени пропустили європейську першість в Шеффілді через апендициту Олександра і що послідувала в зв'язку з цим операції. Не особливо вдалим вийшло виступ дуету і на чемпіонаті світу - 2012, де росіяни стали лише сьомими.

У цьому сезоні підопічні Тамари Москвіної посіли друге місце на етапі Гран-прі в Китаї і виграли в Парижі. «Ми дуже задоволені своїм виступом, адже ми отримали путівку в фінал Гран-прі, що було нашою головною метою. У Франції ми відкатали наші програми краще, ніж в Китаї, і відповідно отримали більш високі оцінки », - поділилися спортсмени після паризької перемоги.

Зараз тріумфатори Trophee Eric Bompard готуються до фіналу Гран-прі в Сочі, де вони, безумовно, претендують на найвищі позиції. У парному катанні в новенькому олімпійському палаці фігурного катання «Айсберг» виступлять три російські дуету - Тетяна Волосожар / Максим Траньков, Юко Кавагуті / Олександр Смирнов та Віра Базарова / Юрій Ларіонов. На думку фахівців, всі вони мають шанс бути «в призах», а нам залишається на це сподіватися. Удачі, Саша і Юко!