Історія зимових Олімпіад: перші герої - Шамоні-1924 і Кортіна-д'Ампеццо-1956

Паризьку Олімпіаду 1924 року передувала «Тиждень зимових видів спорту», ​​яка проходила в Шамоні. Через рік з невеликим МОК визнав ці змагання першої Білій Олімпіадою.

258 учасників з 16 країн розіграли 16 комплектів нагород в семи видах спорту. Було продано близько 10 000 квитків, а висвітлювали подію 88 журналістів.

Лижні гонки в Шамоні були представлені двома дистанціями - 18 і 50 км. У них взяли участь 59 спортсменів з 12 країн, а переміг норвезький водопровідник Торлейф Хеуг.

30 січня 1924 року 30 січня 1924 року. Торлейф Хеуг перед стартом гонки на 50 км. фото: gallica.bnf.fr

Гонка на 50 км вийшла драматичною через негоду. Найсильніший крижаний вітер змусив зійти з дистанції 12 спортсменів з 23-х. Хеуг фінішував із рахунком 3 години 44 хвилини. Завершив марафон останнім поляк Щепан Витковски поступився переможцю два з половиною години.

Виграв Хеуг і лижне двоборство, в яке крім гонки входили стрибки з трампліну. В результаті у всіх дисциплінах лижного спорту (включаючи двоборство) з 12 розіграних медалей норвежці поступилися лише одну - бронза в гонці на 18 км дісталася фіну Тапани Ніку.

Змагання зі стрибків з трампліну Змагання зі стрибків з трампліну. Торлейф Хеуг. 04.02.1924. фото: gallica.bnf.fr

Цікавий курйоз трапився в Шамоні на змаганнях зі стрибків з трампліну. Головний герой Ігор Хеуг тут був оголошений бронзовим призером, але через 50 років історик спорту Якоб Хаге довів помилку в суддівських протоколах.

В результаті дочка Хеуга (сам він на той час уже помер) на спеціально організованій церемонії в Осло передала бронзову медаль 86-річному американцю норвезького походження Андерсу Хаугену, який спочатку вважався четвертим. Таким чином Андерс став першим олімпійським призером з Америки в змаганнях з лижних видів спорту.

Андерс Хауген Андерс Хауген. фото: linkedin.com

Збірна СРСР вперше взяла участь у зимовій Олімпіаді в 1956 році - в італійському Кортіна-д'Ампеццо. 53 спортсменів брали участь у всіх видах олімпійської програми, крім бобслею і фігурного катання, завоювали 16 медалей (7 золотих, 3 срібних і 6 бронзових) і посіли перше місце в неофіційному загальному заліку.

28 січня першої олімпійської чемпіонкою зимових Ігор стала Любов Козирєва - в лижній гонці на 10 км. Ще одне золото завоювала команда СРСР в чоловічій естафеті 4х10 км. Олімпійськими чемпіонами стали Федір Терентьєв, Павло Колчин, Микола Анікін і Володимир Кузин.

Любов Козирєва-Баранова - перша олімпійська чемпіонка з СРСР Любов Козирєва-Баранова - перша олімпійська чемпіонка з СРСР. фото: intpicture.com

У жіночій естафеті 3х5 км збірна СРСР (Любов Козирєва, Алевтина Колчина, Радья Ерошина) .виіграла срібні медалі. Призерами ігор в індивідуальному заліку стали також Павло Колчин (бронза на 15 і 30 км) і Федір Терентьєв (бронза на 50 км).

Володимир Кузін, до слова, - перший радянський чемпіон світу. У 1954 році в Фалуне він виграв гонки на 50 і 30 км.