Нічия - це теж перемога. "Байєр" - "Металіст" - 0: 0. Ліга Європи. Груповий турнір. 1 тур

Байєр - Металіст - 0: 0
«Байєр» (Леверкузен): Лено, Хосогай Хадзіме, Філіпп Вольшайд, Топрак, Шваб, Бендер (Шюррле, 63), Рольфес, Райнхарц, Белларбі, Ренату Аугусту (Кастро, 63), Кісслінг (Фернандес, 76).
«Металіст» (Харків): Горяїнов, Фінін, Торсільєрі, Папа Гуйє, Вільягра, Торрес, Едмар, Шав'єр, Тайсон (Вілліан Гомес, 65), Соса (Пшеничних, 88), Крістальдо (Марлос, 77).
Покарання: Швааб, 12. Белларабі, 90 + 5 (попередження).
Судді: Ханссон, Нільссон, Андрен (всі - Швеція).
20 вересня. Леверкузен. «Бай-Арена». 15 322 глядачів (вміщає 30 210).

В'ячеслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, Сергій ЦИБА з Леверкузена

За півтора року з моменту останнього протистояння «Байєра» і «Металіста» склад німецького клубу всерйоз змінився. У Леверкузені більше не грають дев'ять учасників двораундовій дуелі, яка мала місце на «БайАрені» взимку 2011-го. Головними втратами «фармацевтів» стали грав в «Байєрі» десять років голкіпер збірної Німеччини Рене Адлер, який виїхав до «Ювентус» «універсальний солдат» чилієць Артуро Відаль, ветаран Мікаель Баллак і швейцарський нападник Ерен Дердійок. Двоє останніх, до речі, по разу забили Володимиру Дишленковича в поєдинках, що завершилися з рахунком 0: 4 і 0: 2.

У цьому році «Байєр» оновився чи не наполовину, але зовсім не став слабшим. З тих, хто прийшов в команду влітку, в основі постійно грають центральний захисник Філіпп Вольшайд і міцно зайняв місце на правому фланзі оборони іспанець Даніель Карвахаль. Ще одне придбання «Байєра» - чилійський нападник Хуніор Фернандес - покликаний замінити в атаці Дердійок, проте поки тренерський тандем Самі Хююпя і Саші Левандовскі 24-річному південноамериканців не довіряє.

Напередодні німецькі газети називали різні варіанти складу «Байєра», в якому до недавнього часу не було Рольфес. Один з лідерів «аптекарів» або «фармацевтів», називайте як хочете, тільки відновився після травми. У матчі з дортмундською «Боруссією» тренери його берегли, залишивши в запасі. Але в грі з «Металістом» Левандовскі і Хююпя кинули його в бій, підтвердивши тим самим, що ставлення до Ліги Європи у «Байєра» в цьому сезоні серйозне.

Вчора «Металіст» відсвяткував невеличкий ювілей - рівно п'ять років тому харків'яни під керівництвом Мирона Маркевича вперше в новітній історії клубу зіграли в єврокубку. Було це в Ліверпулі, де на «Гудісон Парк» харків'яни здобули нічию з «Евертоном». Вчора ж на поле «БайАрена» з того складу вийшли всього три людини - Олександр Горяїнов, Папа Гуйє і Едмар, який став автором гола в ворота «ірисок». Ще один досвідчений виконавець Мілан Обрадович залишився в запасі. В цілому ж стартова розстановка виявилася цілком прогнозованою. Місце в воротах зайняв Горяїнов, зліва в обороні вийшов Фінін, в центрі - Торсільєрі і Папа Гуйє, праворуч - Вільягра. Пару опорних півзахисників склали Торрес і Едмар, на флангах зіграли Тайсон і Соса, Шав'єр вийшов на позиції плеймейкера під одним форвардом - Крістальдо.

Господарі розпочали гру жваво, створивши перший небезпечний момент біля воріт Горяїнова вже на 2-й хвилині. Ценга виконав простріл у штрафну з лівого флангу на Хосогай Хадзіме, і той практично без перешкод пробив - м'яч потрапив у який кинувся під удар Папа Гуйє. Перебуваючи під постійним пресингом, харків'яни спочатку зазнавали труднощів з організацією атак. Але коли освоїлися - на ділі показали, що всерйоз націлені взяти реванш. Спочатку Тайсон, пройшовши на швидкості декількох суперників, віддав пас Крістальдо, але аргентинець трохи забарився з ударом. А потім Чуррі, перебуваючи в оточенні відразу чотирьох суперників, перевірив Лено ударом в ближній кут.

Після цього гра трохи заспокоїлася: харків'яни більше часу проводили на своїй половині поля, сподіваючись отримати шанс в контратаці. Господарі ж діяли першим номером, але сказати, що у них щось виходило в творенні, не можна - опорники «Металіста» руйнували атаки суперника ще на підступах до свого штрафного. Кілька разів харків'яни обікрали леверкузенців в центрі поля, вийшовши на ударну позицію. Але удари у Едмара і Шав'єра вийшли Пристрілювальні - з розряду «сильно, але неточно». У «фармацевтів» кілька разів непогано підключався активний Хосогай Хадзіме, за яким не встигав Вільягра.

На 35-й хвилині господарі створили, мабуть, найбільш небезпечний момент в першому таймі. Ренату Аугусту після прострілу з правого флангу з ходу наніс удар метрів з 15 - Горяїнов не без зусиль перевів м'яч на кутовий. Через три хвилини в ближній кут пробив Рольфес, але наш голкіпер знову опинився на місці. У кінцівці тайму Белларбі з правого флангу прострілив на Кісслінга і той лише дивом не переправив м'яч у ворота. Наступний розіграш кутового теж змусив українських уболівальників схопитися за голови: Топрак після скидки головою когось з партнерів не влучив у ворота з кількох метрів.

Другий тайм почався з атак господарів, які кілька разів потурбували Горяїнова ударами в ближній кут, а постріл Ренату Аугусту змусив нашого голкіпера в стрибку діставати м'яч з-під поперечини. У харків'ян же м'яч, на жаль, не тримався: два-три паси вперед ще проходили, але потім найчастіше йшла втрата. А постійно грати, коли м'ячем володіє суперник, складно як фізично, так і психологічно. Намагаючись ще більше посилити тиск на суперника Хююпя і Левандовські кинули в бій Кастро і Шюррле, за яким в міжсезоння полював «Челсі», пропонуючи «Байєру» 25 мільйонів євро.

Зробив перестановки і Маркевич, спочатку поміняв втомленого Тайсона на Вілліана Гомеса, а потім замість Крістальдо випустивши Марлоса. Таким чином Вілліан зайняв позицію на вістрі атаки, а Марлос - на лівому фланзі. Хоча можливості проявити себе у них за великим рахунком не було - харків'яни були зайняті обороною власних воріт.

На 81-й хвилині «фармацевти» влаштували справжній обстріл воріт Горяїнова. Спочатку Шюррле вивів на ударну позицію Белларбі, той двічі поспіль бив з забійної позиції, але обидва рази виручав зловив кураж воротар. Третій удар, який завдав Шюррле, прийняла на себе поперечина, а четвертий - Едмар.

У доданий час гості більше думали про те, як зберегти нічийний результат, який по такій грі для «Металіста» рівносильний перемозі. Позитивного результату підопічні Маркевича добилися, а ось над грою ще належить серйозно попрацювати ...