Іспанські пристрасті «Спартака»

17 жовтня на «Відкритті-Арені» пройде матч Ліги Чемпіонів УЄФА - в Москву до «Спартаку» завітає іспанська «Севілья». Напередодні зустрічі наш блог хоче розповісти про п'ять кращих матчах червоно-білих проти команд з Піренейського півострова.

1. Спартак - збірна Країни Басків, 6: 2, 8 липня 1937 року, стадіон «Динамо». Голи: Федотов, Степанов (3), Шиловський (2) - Лангара, Ірарагоррі

Голи: Федотов, Степанов (3), Шиловський (2) - Лангара, Ірарагоррі

Турне футбольної делегації з Країни Басків носив в першу чергу політичний характер: північний регіон Іспанії надавав жорстокий опір військам генерала Франко, чий режим радянський уряд приймати не хотіло. Навесні 1937 року за підтримки голови уряду Країни Басків Хосе Антоніо Агірре було організовано європейське турне збірної регіону, спрямоване на отримання грошей для підтримки дітей і сімей загиблих воїнів.

Успішно зігравши у Франції, Польщі та Чехословаччини, басконци захотіли зіграти ряд матчів і в Країні Рад. 11 червня Всесоюзний комітет у справах фізкультури і спорту вислав запрошення басконцам, і вже 15 червня делегація збірної прибула до Мінська, а на наступний день - в Москву.

Організація турне була поганою, керівництво радянського фізкультурного відомства не могло знайти першого суперника для гостей. Нарешті 24 червня володар Кубка СРСР 1936 року, московський «Локомотив» прийняв збірну на стадіоні «Динамо», однак зазнав нищівної поразки з рахунком 1: 5. Через три дні в завзятій боротьбі програли і московські динамівці з рахунком 1: 2. Наступна зустріч відбулася в Ленінграді - об'єднана збірна міста на Неві змогла розійтися миром з басконцамі, зігравши 2: 2, хоча до початку другого тайму господарі вели з рахунком 2: 0.

Після матчу в Ленінграді фізкультурним відомством було переглянуто розклад ігор. 1 липня газета «Червоний спорт» надрукувала повідомлення, де уточнювалося: «З огляду на великий інтерес, проявлений населенням м Москви до матчів з футболістами Басконії (Іспанія) - Всесоюзний комітет у справах фізкультури і спорту при РНК Союзу РСР призначив 2 матчі в Москві на 5 і 8 липня ц. м »

Першу гру з командою басків зіграла збірна команд «Динамо» - до московських гравцям на посилення приїхали по 2 гравця з того ж Ленінграда і Тбілісі. Втім, це не допомогло: за словами очевидців тієї зустрічі, басконци зіграли найкращий матч в радянському турне - підсумковий рахунок 7: 4.

Фізкультурний відомство СРСР доручило провести другу зустріч московському «Спартаку». Після розгромної поразки динамівців на посилення червоно-білим були спрямовані Григорій Федотов з московського «Металурга», Костянтин Малінін з ЦДКА, Петро Теренков з «Локомотива», і київські динамівці Віктор Шиловський та Костянтин Щегоцький.

«Спартак» права на осічку не мав. До матчу велася цілеспрямована підготовка, в рамках якої червоно-білі провели дві товариські зустрічі з Болшевского «Труд-комуною», забивши в них супернику 10 м'ячів. Втім, тиск з боку партійного керівництва все одно залишалося сильним, була поставлена ​​задача: тільки перемога.

Костянтин Квашнін пішов на ризик, переводячи лідера «Спартака» Андрія Старостіна з позиції центрального півзахисника в захист для нейтралізації провідного гравця гостей Лангар. Більш того, тренер зрозумів: обіграти басків можна, тільки застосувавши їх же зброю - тактичну схему «дубль-ве», яка до сих пір залишалася в СРСР чимось чужорідним. Така різка перебудова команди могла привести до плачевних результатів, однак після довгих дискусій тренерська рада на чолі з Миколою Старостіним дав на неї згоду.

Матч з басконцамі почався із затримкою на 8 хвилин: іспанські футболісти вже перебували на полі стадіону «Динамо», а червоно-білі застрягли в пробці по дорозі на стадіон, і їм довелося переодягатися в чотирьох величезних відкритих «Лінкольн», наданих директором автобази «Інтурист »Миколою Івановим, в минулому відомим ковзанярем. Матч все ж відбувся, і «Спартак» показав видатний спектакль 90000 глядачам: до перерви москвичі двічі вели в рахунку, і двічі басконци відновлювали паритет. Як і в минулих іграх, баски не давали спокою захисту та могли забити велику кількість голів, але переклад на захист Андрія Старостіна виявився блискучим тактичним рішенням. Гості з Піренейського півострова виявилися розгублені: атаки не розвивалися стрімко, а суперник грав першим номером. Побоювання були не марні: у другому таймі червоно-білі стали грати більш агресивно і в підсумку суперник пропустив 4 м'ячі.

Побоювання були не марні: у другому таймі червоно-білі стали грати більш агресивно і в підсумку суперник пропустив 4 м'ячі

Після цієї невдачі збірна Басконії здобула в СРСР 4 перемоги, підтвердивши своє високе реноме. Спартаківців ж, гідно захистили честь країни, відправили за кордон, де вони взяли участь в двох турнірах - робочої Олімпіаді в Антверпені і Кубку світу для робочих команд на приз Всесвітньої виставки в Парижі. Суперниками москвичів були аматорські колективи, а й самі червоно-білі вважалися любителями, тому західна робоча преса приділила їх перемогам чимало уваги. Саме представник країни Рад виграв обидва трофеї.

2. Реал Мадрид - Спартак Москва, 1: 3, 20 березня 1991 року, ¼ фіналу Кубка Європейських чемпіонів, «Сантьяго Бернабеу». Голи: Бутрагеньо - Радченко (2), Шмаров.

Чемпіонат СРСР з футболу потихеньку вмирав. Уже після ряду подій в 1989 і 1990 роках клуби з Литви та Грузії відмовилися брати участь в союзному першості, про вихід з участі думали і команди з України, але загроза дискваліфікації в єврокубках змусила їх брати участь в черговій першості. У «Спартаку» ж назрівали серйозні зміни: багато гравців після падіння «залізної завіси» піддалися спокусі пограти і пожити за кордоном. По ходу сезону на заміну лідерам команди в особі Шмарова, Шалімова і Мостового приходили молоді гравці. Вже на початку сезону оновлену команду чекало серйозне випробування - в ¼ фіналу Кубка Європейських чемпіонів «Спартаку» попався «Королівський клуб» з Мадрида.

У 1990 році після провального виступу команди під керівництвом Джона Тошака і подальшої відставки валлійця на посаду головного тренера був запрошений легенда клубу - аргентинець Альфредо ді Стефано. Якщо в чемпіонаті поділи йшли не найкращим чином, то в єврокубках перед очною зустріччю з москвичами «Реал» вдосталь познущався над данським «Оденсе» і австрійським «Сваровскі-Тіроль» - суперники були биті з загальними рахунками 1:10 і 3:11 відповідно . Шлях «Спартака» до чвертьфіналу виявився складнішим: празька «Спарта» двічі програла 0: 2, потім по серії пенальті в Лужниках був обіграний «Наполі» на чолі з Марадоною.

З огляду на недосконале стан поля в Москві навесні, підопічні Ді Стефано в першій грі, що відбулася вже 6 березня, в першу чергу подбали про оборону, що, втім, не заважало «Спартаку» постійно тримати в напрузі воротаря Харо. «Реал» же зрідка відповідав контрвипадами. Забити спартаківцям так і не вдалося, а у «Реала» гольових шансів і зовсім майже не було. Беззаперечними фаворитами матчем-відповіддю були мадридці, які вже на початку матчу-відповіді побігли «роздруковувати» ворота Станіслава Черчесова. «Спартак» був готовий до такого сценарію і непогано тримався в обороні, ретельно опіка лідерів мадридської атаки Уго Санчеса і Еміліо Бутрагеньо. Але натиск виявився занадто сильним: не минуло й 10 хвилин, а «Реал» повів у рахунку, перервавши 490-хвилинну «суху» серію Черчесова в єврокубках. Червоно-білим було нічого втрачати, команда вийшла з розгубленого стану і за допомогою націлених передач вирівняла гру, що привело до забитого м'яча в ворота Харо: автор «золотого м'яча» -1989 Валерій Шмаров щільно вистрілив, перед цим пройшовши трьох захисників. М'яч вдарився об штангу, але на добиванні першим виявився Дмитро Радченко. «Спартак» розігрався і атаки на ворота господарів почастішали: блискучий матч проводили автори першого забитого м'яча в ворота «Королівського клубу», молодий Карпін з кулькова і Базулёвим підтримували атаку, а на лівому фланзі не давав спокою іспанцям Андрій Іванов. Але краще за всіх в той вечір себе проявив Ігор Шалімов: нинішній наставник «Краснодара» в одній з атак обійшов двох захисників і приголомшливою передачею вивів того ж Радченко на рандеву з Харою - за мить м'яч був у сітці воріт. «Бернабеу» ущух - вигравали гості, а господарям вже треба забивати два м'ячі.

У другому таймі мадридці безуспішно атакували, «Спартак» же грамотно оборонявся. Ближче до кінця іспанський клуб намагається хоча б звести матч до нічиєї: коли Кульков вибив з-під ніг Бутрагеньо м'яч, той картинно впав на траву. Шотландець Уоддл холоднокровно проігнорував це падіння, як і ряд наступних за участю Гордільо і Вільяройя. Червоно-білі ж побігли зміцнювати перевага і домоглися свого: черговий рейд Іванова зліва, чітка націлена далека передача Шмарову, і той без роздумів вганяє м'яч під гострим кутом щільно зі штангою, ставлячи, по суті справи, крапку в тій грі - 1: 3. «Реал» остаточно зламаний.

В офіційній програмці «Реала» до матчу з червоно-білими були рядки російською мовою, в яких керівник президентської ради «Реала» Педро Салата Каскалес звернувся до спартаківцям: «Ми тепло і від щирого серця вітаємо вас тут ... чекаючи, що ви збережіть приємні спогади про перебування серед нас ». Що ж, у «Спартака» і його прихильників дійсно збереглися найприємніші спогади про те, що трапилося в Мадриді. Хоча, зрозуміло, не такі події мав на увазі Каскалес.

3. Спартак - Барселона, 2: 2, 2 березня 1994 року, Ліга Чемпіонів УЄФА-1993/1994 група «А». «Лужники». Голи: Родіонов, Карпін - Стоїчков, Ромаріо.

1994 рік для «Спартака» є особливим. У клубі відбувалася чергова зміна поколінь в команді, учасники матчу з Реалом в 1991 році Черчесов, Радченко і Попов поїхали за кордон, влітку 1994 року клуб покинули і лідери Карпін, Лєдяхов і Бесчастних. Якщо на внутрішній арені червоно-білі не відчували проблем, підтвердивши це оформленням «золотого дубля», то в єврокубках команда виступила невдало, посівши у групі «А» третє місце. Суперниками по групі була «Барселона», турецький «Галатасарай» і «Монако».

У 1988 році Йохан Кройфф повернувся в головний клуб Каталонії в якості головного тренера. Склад команди під його керівництвом отримав прізвисько «Команда мрії» ( «Dream Team»), по аналогії з легендарної баскетбольної збірної США тих років, яка перемогла на Олімпіаді-1992 року, яка проходила якраз в Барселоні. З 1991 по 1994 роках «блаугранас» виграла чемпіонат Іспанії, і домоглася вражаючих успіхів на європейській арені: команда виграла Кубок володарів кубків 1988/1989 і Кубок чемпіонів 1991/92 (двічі в фіналі була обіграна «Сампдорія» Радомир Антич). Крім цього, колекцію клубних трофеїв поповнили Кубок Іспанії (1990), Суперкубок УЄФА (1992) і три Суперкубка Іспанії.

Крім цього, колекцію клубних трофеїв поповнили Кубок Іспанії (1990), Суперкубок УЄФА (1992) і три Суперкубка Іспанії

Зустріч пройшла для «Спартака» непросто, по ходу зустрічі червоно-білі програвали з рахунком 0: 2 - іспанці двічі чітко реалізували стандартні положення. Спочатку, отримавши м'яч, вкинутий з ауту, Стоїчков втік на рандеву з Гинтарас Стауче і переграв голкіпера, а в середині другого тайму після подачі з кутової позначки відзначився Ромаріо. Гра йшла за сценарієм каталонців, але за 15 хвилин до кінця зустрічі все перевернулося з ніг на голову - спочатку Родіонов відквитав один м'яч після помилки Субісарета в боротьбі за верховий м'яч, а за 4 хвилини до фінального свистка Карпін, розіграв відмінну комбінацію з Ледяхова: нападник через себе видав пас півзахисника, і той на швидкості випередивши двох увірвався в штрафну і вбив м'яч в ворота. Більше сил у команд не було.

Йохан Кройфф після матчу не приховував свого розчарування: «в матчі-відповіді у« Спартака »немає шансів». Так і вийшло: на «Камп Ноу» червоно-білі програли 1: 5, хоча вже на третій хвилині Карпін відкрив рахунок.

4. Спартак - Реал, 2: 1, 30 вересня 1998 року, Ліга Чемпіонів УЄФА-1998/1999 року, група «С», Лужники. Голи: Цимбалар, Титов - Рауль.

1998 рік виявився для «Спартака» насиченим: клуб повторив досягнення чотирирічної давності, завоювавши другий «золотий дубль». Що стосується єврокубковій кампанії, то вона також запам'яталася яскравими перемогами. У березні на стадії чвертьфіналу Кубка УЄФА спартаківці обіграли голландський «Аякс», які до того моменту були однією з найкращих європейських команд - 3: 1 в Амстердамі і 1: 0 на «Динамо», а в квітні у впертій боротьбі поступилися майбутньому переможцю турніру - міланському «Інтернаціонале». Шлях до Ліги Чемпіонів виявився простим: достатньо було обіграти болгарський «Літекс». За підсумками двох зустрічей загальний рахунок був 11: 2 на користь «Спартака». Мадридський клуб же провалився в чемпіонаті Іспанії, зайнявши лише четверте місце, зате в травні 1998 року команда завоювала заповітний трофей - кубок Ліги Чемпіонів УЄФА. Втім, керівництво "Королівського клубу" прийняло рішення припинити співпрацю з Юппом Хайнкесом - на місце головного тренера був призначений голландець Гус Хіддінк.

Компанію «Реалу» і «Спартаку» в групі відбіркової групи Ліги Чемпіонів склали австрійський «Штурм» і недавній суперник червоно-білих по Кубку УЄФА - «Інтернаціонале». Перед очною зустріччю в Москві «Спартак» впевнено обіграв австрійську команду в Граці, але потім несподівано програв в принциповому російському дербі проти ЦСКА - «армійці» обіграли чемпіонів країни з рахунком 4: 0. Що стосується «вершкових», то в Мадриді зусиллями Йерро і Зеєдорфа команда змогла взяти три очки.

Зустріч в «Лужниках" не викликала ажіотажу і на арені було присутнє 60000 глядачів, проте гру проти іспанців в той вересневий день можна вважати найяскравішою і кращої за всю історію єврокубковій кампанії «Спартака». Протягом усієї зустрічі «Спартак» на куражі і за допомогою підтримки трибун показував свій фірмовий футбол з забігання, розпасовка, заплутуючи оборонні редути «вершкових». Червоно-білі грали легко і невимушено проти діючих чемпіонів Європи серед клубів, не даючи супернику навіть віддихатися після стрімких атак. Як підсумок, «Реал» пішов на перерву помітно розгубленим, змусивши замислитися Хіддінка про зміну тактики і ряду гравців.

Але в другому таймі ситуація не змінилася, «Спартак» тільки посилив натиск. Але на 60-ій хвилині червоно-білі дозволили собі розслабитися і тут же поплатилися за це: «Реал» провів класну контратаку, Зеєдорф пробив по воротах, м'яч влучив у поперечину, але на відскоку спритнішим за всіх виявився Рауль, головою відправив м'яч у сітку. Пропущений гол не шокував «Спартак», і господарі зустрічі продовжили гнути свою лінію. Після чергової розпасовки захисник Роберто Карлос сфолив на співвітчизника Робсон, суддя призначив штрафний, і Цимбалар своїм фірмовим ударом з лівої ноги поклав м'яч у ближню дев'ятку. Червоно-білі на куражі продовжили атакувати - не минуло й п'яти хвилин, як сталася атака, яку всі вболівальники «Спартака» пам'ятають напам'ять: Цимбалар пасує на фланг Тихонову, той навішує у штрафну, м'яч у верховій боротьбі відскакує до Титову і той прикладається з усією сили по м'ячу, встановивши остаточний підсумок зустрічі. «Реал» зломлений і морально, і фізично, і навіть Хіддінк махнув рукою, розуміючи, що результат матчу ясний.

5. Барселона - Спартак, 3: 2, 19 вересня 2012 року, «Камп Ноу», Ліга Чемпіонів УЄФА-2012/2013. Голи: Тельо, Мессі (2) - Дані Алвес (автогол), Ромуло

Перший тур в Лізі Чемпіонів «Спартаку» потрібно було провести відразу ж в гостях у кращої команди світу. Треба сказати, що шлях червоно-білих в престижний європейський турнір виявився дуже непростим: сезон 2011/2012 був перехідним і проводився в три етапи, а «Спартак» під керівництвом Валерія Карпіна веселив всю російську футбольну громадськість своєю нестабільністю: чемпіонат команда почала з останнього місця , в єврокубках червоно-білі зазнали нищівних поразок від «Порту», ​​після якого відбулася легендарна бесіда тренера з уболівальниками; потім було неймовірне поразку від варшавської «Легії», що коштувало путівки в Лігу Європи. Клуб міг вигравати у лідерів чемпіонату і несподівано потім поступитися аутсайдеру. Але відносно успішні матчі в третьому колі чемпіонату дозволили схопити срібні медалі буквально в останньому турі. Після чемпіонату Валерій Карпін пішов з тренерського поста, і на посаду головного тренера був запрошений Унаї Емері - іспанський фахівець, який до цього тричі брав бронзові нагороди з «Валенсією».

У відбірковіх Іграх до Ліги Чемпіонів червоно-білімі з працею БУВ пройдений стамбульській «Фенербахче», тому Майбутній Поєдинок проти «Барселони» віклікав передбачуваності хвілювання у вболівальників москвічів. «Блаугранас», незважаючі на Відсутність травмованіх Пуйоля, Іньєсті и Жорді Альби, все одно представляли собою грізну силу. «Спартак» виглядаю переляканім и грав Обережно. Незважаючі на вімушену заміну Піке на Сонга, «Барселона» Граля в свой футбол, и перший же по-Справжня небезпечний удар прівів до забитого голу: рахунок відкрів Крістіан Тельо после дальнього удару. Червоно-білі всією командою ПІШЛИ НА свою половину поля, намагаючися НЕ дозволіті пробитих суперники по воротах Диканя. Після однієї з рідкісних можливостей форвард Еменіке відірвався від захисників і прострілив навмання з флангу, а Дані Алвес зрізав м'яч у власні ворота. «Барселона» злегка ошелешена, і Віланова закликає прискорити атаки, так що в кінці тайму Диканю довелося неабияк потрудитися, щоб «Спартак» пішов на перерву з рахунком 1: 1.

Гра у другому таймі не змінилася: «Спартак» відразу сів в оборону, а синьо-гранатові продовжили шукати підходи до воріт червоно-білих. Москвичі зрідка вибігали в контраатаку, але спочатку Ромуло пробив дуже слабо, а потім Макгіді пробив набагато вище воріт Вальдеса. Почав активно проявляти себе Лео Мессі, після відмінної комбінації аргентинець міг реалізувати стовідсотковий момент, але в черговий раз виручив Дикань. Москвичі після цього моменту тут же помчали в контраактку: Макгіді точним пасом з центральної зони перед штрафним вивів Ромуло на правий край атаки і Ромуло прокатав м'яч повз вибіг Віктора Вальдеса. Рахунок став 2: 1 на користь «Спартака», і в той момент за червоно-білих безсумнівно вболівала вся країна. На жаль, сенсації не сталося, спочатку Тельо навісив з флангу і Ліонель Мессі все-таки розпечатав ворота Диканя, а через 10 хвилин аргентинець замкнув головою навіс Алексіса Санчеса. У підсумку, «Спартак» програв гідно, ледь не здобувши вольову перемогу над самим сильним клубом планети.