Баскетбол - Муніципальне бюджетне освітня установа додаткової освіти "Північно-Енисейская дитячо-юнацька спортивна школа"

Баскетбол

Баскетбол - спортивна командна гра з м'ячем.

В баскетбол грають дві команди, кожна з яких складається з п'яти польових гравців (всього в кожній команді по 12 чоловік, заміни не обмежені). Мета кожної команди - закинути руками м'яч в кільце з сіткою (кошик) суперника і перешкодити іншій команді заволодіти м'ячем і закинути його в свою корзину. Кошик знаходиться на висоті 3,05 м від підлоги (10 футів). За м'яч, закинутий з ближньої та середньої дистанцій, зараховується два очка, з далекої (через 3-х очкової лінії) -три очка; штрафний кидок оцінюється в одне очко. Стандартний розмір баскетбольного майданчика - 28 м в довжину і 15 - завширшки. Баскетбол - один з найпопулярніших видів спорту в світі.

Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсмітом і складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін вимагали і правила. Перші міжнародні правила гри були прийняті в 1932 році на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни були внесені в 1998 і 2004 роках. З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри дещо відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світу, Олімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів).

В баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять чоловік, від кожної з яких на майданчику одночасно присутній п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути м'яч в корзину суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в корзину своєї команди.

М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, що не бив їм в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є ​​порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), в разі, якщо і по його закінченні рахунок буде дорівнює, призначається другий, третій овертайм і т. Д., До тих пір, поки не буде виявлено переможця матчу.

За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:

• 1 очко - штрафний кидок
  • 2 очка - кидок з середньої або близької дистанції (ближче 3-х очкової лінії)
  • 3 очка - кидок через триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24 см в Національній баскетбольній асоціації)

Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних. Матч складається з чотирьох чвертей, тривалість кожної 10 хвилин (дванадцять хвилин в Національній баскетбольній асоціації) з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри - п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися кошиками.

Гра може йти на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля - 28 × 15 м. Розмір щита 180х105 см. Від нижнього краю щита до підлоги чи грунту повинно бути 290 см. Кошик представляє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,15 м від нижнього обріза щита і 3,05 м від рівня підлоги. Встановлена ​​стандартами FIBA ​​для чоловічих змагань довжина кола м'яча - 74,9-78 см, маса - 567-650 г, (для жіночих відповідно 72,4-73,7 см і 510-567 г).

порушення

• аут - м'яч іде за межі ігрового майданчика;
  • пробіжка - гравець, який контролює «живий» м'яч, здійснює переміщення ніг понад обмеження, встановленого правилами
  • порушення ведення м'яча, що включає в себе пронос м'яча, подвійне ведення;
  • 3 секунди - гравець нападу перебуває в «фарбі» (прямокутна зона під кільцем) суперника більше трьох секунд в той час, коли його команда володіє живим м'ячем в зоні нападу;
  • 5 секунд - гравець при виконанні вкидання не розлучається з м'ячем протягом п'яти секунд;
  • Плотноопекаемий гравець - плотноопекаемий гравець не починає ведення, не віддає передачу і не робить кидок по кільцю протягом 5 секунд.
  • 8 секунд - команда, що володіє м'ячем в тиловій зоні, що не вивела його в передню зону за вісім секунд;
  • 24 секунди - команда володіла м'ячем більше 24 секунд і не справила кидка по кільцю. Лічильник 24 секунд скидається, якщо м'яч торкнеться дужки кільця. Після цього атакувала команда може зробити підбір у нападі і отримати право на ще одне 24 секундне володіння. У разі отримання фолу або порушення (за винятком виходу м'яча за межі майданчика), що захищається командою або іншої зупинки гри, нападаюча команда отримує право на:
    • нове 24-секундне володіння, якщо вкидання відбудеться в зоні захисту володіє м'ячем команди;
    • продовження відліку часу з того ж моменту, якщо залишилося 14 і більше секунд володіння;
    • нове 14-секундне володіння, якщо залишилося 13 або менше секунд володіння.
  • порушення повернення м'яча в зону захисту (зона) - команда, що володіє м'ячем в зоні нападу, перевела його в зону захисту.

фоли

Суддя фіксує фол

Фол - це недотримання правил, викликане персональним контактом або неспортивною поведінкою. Види фолів:

• персональний - фол гравцю внаслідок контакту з суперником;
  • технічний;
  • обопільний
  • неспортивний;
  • дискваліфікуючий.

Гравець, який отримав 5 персональних і / або технічних фолів (або 6 фолів у НБА) або 2 неспортивних фолу в матчі, повинен покинути ігровий майданчик і не може брати участь в матчі (але при цьому йому дозволяється залишитися на лаві запасних). Гравець, який отримав 2 технічних зауваження або дискваліфікуючий фол, видаляється з майданчика і повинен покинути місце проведення матчу (гравцю не дозволяється залишитися на лаві запасних).