4. Чвертьфінал - Литва [ правити | правити код ]
  5. Півфінал - Іспанія [ правити | правити код ]
  6. Матч за 3-е місце - Аргентина [ правити | правити код ]
  7. Гравці за гру [ правити | правити код ]

Чоловіча збірна Росії з баскетболу на літніх Олімпійських іграх 2012 в Лондоні, що проходили з 29 липня по 12 серпня 2012 року, вперше в історії піднялася на п'єдестал пошани, завоювавши бронзові медалі [2] . На Олімпійські ігри збірна Росії відібрали через кваліфікаційний турнір , Що проходив в Венесуелі . Росіяни на Олімпіаді провели 8 матчів, здобувши перемоги в шести з них. Команда зуміла вийти з групи з першого місця, зазнавши однієї поразки - в який не мав для неї турнірного значення заключному матчі групового етапу проти збірної Австралії (80:82). У чвертьфіналі підопічні Девіда Блатта переграли команду Литви (83:74), проте в півфіналі російська команда поступилася збірної Іспанії (59:67). У матчі за 3-е місце збірна Росії, перемігши збірну Аргентини з рахунком 81:77, завоювала бронзові медалі літніх Олімпійських ігор в Лондоні 2012 року.

перед Олімпійським кваліфікаційним турніром з баскетболу в Венесуелі збірна Росії втратила двох ключових гравців через травми: Андрія Воронцевіча , В зв'язку з необхідністю реабілітації після проблем з хребтом [3] і Сергія Бикова , Через травму хрестоподібних зв'язок коліна [4] . Остаточний склад чоловічої збірної Росії для участі на Олімпіаді в Лондоні був визначений рішенням тренерського штабу чоловічої збірної Росії 23 липня 2012 року [5] . До складу команди увійшли ті ж гравці, що виступали на відбірковому олімпійському турнірі і завоювали путівку в Лондон : Центрові - Олександр Каун , Тимофій Мозгов ; нападники - Андрій Кириленко , Сергій Моня , Віктор Хряпа , Семен Антонов ; захисники - Олексій Швед , Антон Понкрашов , Віталій Фрідзон , Дмитро Хвостов , Євген Воронов і Сергій Карасьов . Капітаном чоловічої збірної Росії з баскетболу став форвард Андрій Кириленко. З розширеного списку кандидатів в остаточний склад команди не потрапили: Микита Балашов , Микита Баринов , Андрій Воронцевіч , Єгор Вяльцев , Максим Григор'єв , Артем Яковенко [6] .

Склад збірної Росії з баскетболу Гравці Тренери Поз. № Ім'я Дата народження (вік) Зростання Клуб 2.0! АЗ 4 Швед, Олексій Вікторович! Олексій Швед 16 грудня 1988 (30 років) 198 см Склад збірної Росії з баскетболу Гравці Тренери Поз Міннесота Тімбервулвз 5.0! Ц 5 Мозгов, Тимофій Павлович! Тимофій Мозгов 16 липня 1986 (32 роки) 216 см Денвер Наггетс 3.0! ЛФ 6 Карасьов, Сергій Васильович! Сергій Карасьов 26 жовтня +1993 (25 років) 200 см Тріумф 2.0! АЗ 7 Фрідзон, Віталій! Віталій Фрідзон 14 жовтня тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять (33 роки) 195 см Химки 5.0! Ц 8 Каун, Олександр Олегович! Олександр Каун 8 травня тисяча дев'ятсот вісімдесят п'ять (34 роки) 211 см ЦСКА 2.0! АЗ 9 Воронов, Євген Сергійович! Євген Воронов 7 травня 1986 (33 роки) 190 см ЦСКА 4.0! ТФ 10 Хряпа, Віктор Володимирович! Віктор Хряпа 3 серпня +1982 (36 років) 206 см ЦСКА 3.5! Ф 11 Антонов, Семен Сергійович! Семен Антонов 18 липня 1989 (29 років) 202 см Нижній Новгород 3.5! Ф 12 Моня, Сергію Олександровичу! Сергій Моня 15 квітня 1 983 (36 років) 205 см Химки 1.0! РЗ 13 Хвостов, Дмитро Григорович! Дмитро Хвостов 21 серпня 1989 (29 років) 190 см Химки 1.0! РЗ 14 Понкрашов, Антон Олександрович! Антон Понкрашов 23 квітня 1986 (33 роки) 200 см ЦСКА 3.0! ЛФ 15 Кириленко, Андрій Геннадійович! Андрій Кириленко (К) 18 лютого 1981 (38 років) 206 см Міннесота Тімбервулвз Головний тренер Асистенти тренера Легенда

• (К) Капітан команди

турнір:

Остання зміна 8 липня 2012 року

Глибина складу [ правити | правити код ]

В рамках підготовки до кваліфікаційного турніру збірна Росії провела 5 товариських зустрічей:

• 14 червня, чоловіча збірна Росії здобула перемогу над командою Македонії з рахунком 80:61. Матч проходив у Палаці спорту в Каунасі, Литва. Найрезультативнішим гравцем команди став Олександр Каун, який набрав 14 очок, на рахунку Сергія Моні - 11, Віктор Хряпа і Віталій Фрідзон принесли в скарбничку збірної по 10 очок [7] .
  • 16 червня збірна Росії у другому товариському матчі в рамках збору в Литві поступилася команді Греції з рахунком 66:63. Найрезультативнішим гравцем росіян став Сергій Моня, який набрав 11 очок, на рахунку Фрідзона і Кириленко - по 9 очок [8] .
  • 25 червня, в рамках збору в США чоловіча збірна Росії обіграла команду Великобританії в товариському матчі з рахунком 87:51. Найрезультативнішим гравцем команди став Тимофій Мозгов - 16 очок, на рахунку Фрідзона - 13 очок, Мони - 11 очок, Кириленко - 11 очок [9] .
  • 27 червня чоловіча збірна Росії з рахунком 77:68 обіграла команду Литви в рамках підготовки до відбіркового олімпійського турніру в Венесуелі. Гра проходила на майданчику Університету Х'юстона, США [10] .
  • 28 червня чоловіча збірна Росії провела заключний матч на зборах в США, обігравши вдруге команду Великобританії - 76:54. Найрезультативнішим гравцем збірної став Андрій Кириленко, який набрав 16 очок [11] .

Олімпійський кваліфікаційний турнір проходив в столиці Венесуели Каракасі з 2 по 6 червня 2012 року. Росіяни, здобувши перемоги у всіх 4 матчах турніру, кваліфікувалися на Олімпійські ігри. Команда Росії зуміла вийти з групи з першого місця, перегравши команди Південної Кореї і Домініканської Республіки . У чвертьфіналі підопічні Девіда Блатта переграли команду Анголи (80:65). У півфінальному матчі відбіркового олімпійського турніру, обігравши команду Нігерії з рахунком 85:77, збірна Росії стала володарем путівки на Олімпійські ігри в Лондоні [12] .

Груповий етап [ правити | правити код ]

У першому раунді збірна Росія змагалася в групі B. Команди грали по коловою системою : Чотири кращі виходили в наступний раунд - плей-офф. Збірна Росії, вигравши 4 гри з п'яти, достроково зайняла перше місце в групі. У перших двох матчах росіяни впевнено обіграли збірні Великобританії (95:75) і Китаю (73:54). Результат матчів з Іспанією, Бразилією і Австралією вирішувалося на останніх секундах. В обох переможних іграх відзначився Віталій Фрідзон: з іспанцями він не змастив зі штрафної лінії (77:74), з бразильцями забив триочковий разом із сиреною (75:74). Останній матч в групі проти збірної Австралії вже нічого не вирішував для обох команд. На цей раз триочковий з сиреною про закінчення матчу залетів у кошик збірної Росії - 80:82 [13] .

кваліфікувалися
в 1/4 фіналу вибули

29 липня перший матч збірна Росії з баскетболу провела проти команди Великобританії . Після рівного початку гри підопічні Девіда Блатта захопили ініціативу і тільки збільшували свою перевагу. На велику перерву команди вирушили за рахунку 49:34, але в третій 10-хвилинці господарі Олімпіади змогли скоротити відставання до 10 очок. Однак в заключній чверті росіяни довели справу до розгрому - 95:75. Кращими гравцями матчу в складі збірної Росії стали Андрій Кириленко (35 + 4 підбирання + 3 блок-шота), Олексій Швед (16 + 13 передач + 6 підбирань), Віталій Фрідзон (14 + 3 блок-шоти) та Тимофій Мозгов (9). У складі збірної Великобританії кращими були Лоулі Денг (26 + 7 підбирань), Попс Менса-Бонсу (21 + 9 підбирань) і Джоел Фріленд (13 + 10 підборів) [14] .

31 липня другий матч збірна Росії з баскетболу провела проти команди Китаю . Підопічні Девіда Блатта впевнено почали поєдинок, вигравши першу половину з перевагою в 15 очок (25:40). Після великого перерви збірна Росія довела свою перевагу до 19 очок - 73:54. Найбільший внесок в перемогу команди внесли Андрій Кириленко (16 + 9 підбирань + 4 перехоплення), Олексій Швед (14 + 6 передач), Олександр Каун (13 + 6 підбирань + 4 блок-шота), Тимофій Мозгов (10) і Віктор Хряпа (7 + 12 підборів + 6 передач). Найрезультативнішими гравцями матчу в складі збірної Китаю стали І Цзяньлянь (16 + 7 підбирань + 4 блок-шота), І Лі (9) і Ван Шіпен (7).

2 серпня в матчі третього туру збірна Росії зустрічалася з командою Бразилії . Після невдалого початку (20:15) підопічні Девіда Блатта набрали 10 очок поспіль і вирушили на велику перерву з перевагою у 8 очок (32:40). В кінці третього періоду росіяни вийшли вперед на 11 очок, але в середині заключної чверті південноамериканці вийшли вперед. Більш того, бразильці отримали п'ятиочковий перевага, але дальній кидок Олексія Шведа дозволив вирівняти становище - 72:72. За 6 секунд до кінця матчу бразильці знову стали лідерами, проте після тайм-ауту Віталій Фрідзон , Отримавши пас з-за бокової лінії, триочковим кидком з опором приніс перемогу збірній Росії - 75:74. Найрезультативнішими бразильцями стали Леандро Барбоза (16), Леррі Тейлор (12), Нене Іларіо (8 + 10 підборів), Маркус Вієйра (8 + 4 передачі) і Тьяго Спліттер (8). Кращими гравцями матчу в складі збірної Росії стали Андрій Кириленко (19 + 4 підбирання), Тимофій Мозгов (18 + 7 підбирань), Олексій Швед (17 + 6 передач) і Віктор Хряпа (7 + 4 підбирання).

4 серпня збірна Росії в матчі четвертого туру групового етапу у важкій боротьбі переграла команду Іспанії з рахунком 77:74. Росіяни погано почали матч, дозволивши супернику домогтися 17-очкового переваги по ходу першої чверті (11:28), проте в подальшому підопічні Девіда Блатта додали в обороні і спочатку ліквідували відставання, а потім і вийшли вперед на п'ять очок. Доля зустрічі вирішувалася в кінцівці, де сильнішими були баскетболісти збірної Росії. Найрезультативнішим баскетболістами матчу стали Віталій Фрідзон (24 + 3 передачі), Антон Понкрашов (14 + 11 передач), Віктор Хряпа (12 + 5 підбирань), Тимофій Мозгов (12 + 9 підбирань) і Андрій Кириленко (8 + 8 підборів). Кращими в складі збірної Іспанія стали Пау Газоль (20), Марк Газоль (10 + 5 підбирань) і Руді Фернандес (10).

Ця перемога дозволила росіянам достроково посісти перше місце в секстеті В. Таким чином, в чвертьфіналі Олімпійських ігор команді Росії потрібно було зустрітися з четвертою командою групи А. [15]

У понеділок, 6 серпня збірна Росії в завершальному матчі групового етапу зустрічалася з командою Австралії . Австралійці впевненіше розпочали зустріч і виграли стартовий відрізок з різницею в 9 очок (20:29). До середини зустрічі росіянам вдалося скоротити відставання до мінімуму - 45:46. Після перерви підопічні Бретта Брауна знову пішли у відрив, але росіяни в черговий раз проявили характер, вийшли вперед, але не втримали перевагу: триочковий кидок Міллза на останніх секундах приніс австралійцям перемогу - 82:80. Самим результативними гравцями в складі збірної Росії став Олександр Каун (18 + 6 підбирань), Андрій Кириленко (13 + 6 підбирань), Олексій Швед (13 + 6 підбирань) і Тимофій Мозгов (10). Найрезультативнішими гравцями у складі збірної Австралії стали Джо Інглс (20 + 3 передачі), Девід Андерсон (13 + 5 підбирань + 3 передачі), Патрік Міллз (13 + 3 передачі) і Меттью Деллаведова (10 + 7 передач + 6 підбирань). У чвертьфіналі суперником росіян стала команда Литви [16] .

Плей-офф [ правити | правити код ]

Посівши перше місце в групі B збірна Росії гарантувала собі перше місце посіву, що означало, що з фаворитом турніру - збірною США, росіяни не змогли б зустрітися аж до фіналу турніру. Команди які посіли перші місця в групах зустрічалися з командами зайняли четверте місце протилежної групи. Таким чином суперником збірної Росії по чвертьфіналу стала команда Литви.

Чвертьфінал - Литва [ правити | правити код ]

Матч між збірними Росії та Литви був першим чвертьфіналом на турнірі з баскетболу в Лондоні-2012. Після рівного початку підопічні Девіда Блатта зробили ривок «+9» і на протязі довгого часу утримували перевагу в 5-7 очок (42:27, після першої половини зустрічі). У третьому періоді перевага росіян склало 14 очок (64:50), проте литовці на старті заключної чверті скоротили відставання до мінімального. Проте збірної Росії вдалося знову захопити ініціативу і здобути перемогу з рахунком 83:74. У півфіналі росіянам належало зустрічатися з переможцем матчу між збірними Франції та Іспанії. Самим результативними гравцями збірної Росії став Андрій Кириленко (19 + 13 підбирань + 3 перехоплення + 3 блок-шота), Тимофій Мозгов (17 + 4 підбирання), Віктор Хряпа (12 + 8 передач + 6 підбирань) і Віталій Фрідзон (11). У збірної Литви кращими були Рімантас Каукенас (19), Даріус Сонгайла (15 + 5 підбирань + 3 перехоплення), Рімас Калніетіс (14) і Йонас Валанчюнас (7 + 9 підбирань) [17] .

Півфінал - Іспанія [ правити | правити код ]

У півфіналі турніру збірна Росії поступилася команді Іспанії з рахунком 59:67. Суперники обережно почали зустріч, набравши в першій чверті лише 21 очко на двох. У другій десятихвилинці підопічні Девіда Блатта додали і на велику перерву пішли, ведучи 11 очок (31:20). У третій чверті іспанці ліквідували відставання (46:46), а в заключному періоді, зробивши ривок, здобули перемогу. Найрезультативнішим баскетболістом матчу став Пау Газоль , Який набрав 16 очок. Таким чином, іспанці вийшли в фінал, де зустрілися зі збірної США які перемогли баскетболістів Аргентини , А збірної Росії мав бути матч за бронзові медалі [18] .

Матч за 3-е місце - Аргентина [ правити | правити код ]

Чоловіча збірна Росії вперше завоювала бронзові медалі олімпійського баскетбольного турніру обігравши збірну Аргентини, вирвавши перемогу в кінцівці завдяки чудовій грі Олексія Шведа і Віталія Фрідзона. Після рівної боротьби у першій чверті південноамериканці заволоділи ініціативою і вийшли вперед на шість очок, однак підопічні Девіда Блатта змогли додати і не дозволили супернику піти у відрив. У третій десятихвилинці росіяни добилися 11-очкового переваги, але не змогли його утримати. Доля зустрічі вирішувалася в напруженій кінцівці, в якій сильнішими виявилися баскетболісти збірної Росії. Найрезультативнішим гравцем матчу став Олексій Швед, який набрав 25 очок [19] .

Рахунок матчу відкрив Андрес Носіоні , Але Андрій Кириленко тут же успішно атакував з-за дуги. Російська команда захопила ініціативу і трохи відірвалася в рахунку (10: 4), але суперник і не думав миритися з таким станом справ. Ману Жінобілі забив два триочкових кидка поспіль, а Луїс Скола і Носіоні точно атакували з середньої дистанції. Розвинути успіх аргентинцям не дозволив Віталій Фрідзон, відповів сімома очками поспіль на далекі попадання Носіоні і Карлоса Дельфіно . Перша чверть завершилася з мінімальною перевагою південноамериканців - 20:19 [20] .

Початок другої 10-хвилинки залишилося за аргентинської командою - забив Дельфіно, а після попадання Хуана Педро Гутьєрреса (27:21) Блатта довелося терміново брати тайм-аут, після якого Олексій Швед, Хряпа і Кириленко організували міні-спурт - 0:12. Однак наставник південноамериканців Хуліо Ламас взяв пару відповідних тайм-аутів, привів команду до тями, і гойдалки хитнулися в інший бік. Під закінчення першої половини матчу, Швед, дальнім кидком, вивів росіян вперед - 40:38 [20] .

Після великої перерви російській команді вдалося поступово взяти гру під контроль. Швед, Кириленко і Фрідзон забезпечили комфортну перевагу в «+9», але кінець третьої чверті залишився за аргентинцями. А на початку заключної 10-хвилинки Жінобілі і зовсім зрівняв рахунок - 62:62. Росіяни зусиллями Шведа знову відірвалися - на п'ять очок, але суперники забивали нелогічні кидки, і за 2:42 до кінця матчу повели 72:71. Блатт узяв тайм-аут, після якого Швед забив лише один штрафний із двох, а Дельфіно - обидва. Після сумнівного фолу в нападі російська команда відбилася, і вирвалася вперед зусиллями Шведа і Фрідзона, проте чудовий прохід Жінобілі знову вивів вперед аргентинців. Але Швед забив триочковий, а Носіоні через дуги промахнувся. Крапку в матчі поставив Фрідзон, акуратно поклав м'яч кільце в швидкому відриві [20] .

Причинами успішного виступу збірної Росії на олімпійському турнірі вважаються високий рівень самовіддачі, командна гра, універсалізм баскетболістів і відмінна тренерська робота [21] [22] . Девід Блатт будував гру команди від оборони, успішно використовуючи глибоку ротацію з 8-10 гравців, маючи в своєму розпорядженні солідним набором різнопланових виконавців, що дозволило досягти дуже високого рівня командних взаємодій [23] . Так, за підсумками турніру збірна Росії виявилася лідером за кількістю результативних передач за матч (19,8) і стала найкращою за кількістю пропущених очок (72,1). Набрані очки та ігровий час практично рівномірно розподілилися між 8 основними гравцями збірної [24] . Андрій Кириленко, лідер команди за набраними очками і підбираннями, увійшов до першої символічної збірної Олімпіади за версією телеканалу ESPN [25] . Він посів третє місце на турнірі з блокшота і перехопленнями, шосте - за результативністю і став восьмим за підбираннями серед всіх гравців. Практично весь турнір в стартовому складі виходили Олександр Каун, Віктор Хряпа, Андрій Кириленко, Олексій Швед і Антон Понкрашов (в матчі проти збірної Австралії в стартовій п'ятірці його замінив Євген Воронов). Лідерами команди були Сергій Моня, Андрій Кириленко, Віктор Хряпа, які стабільно грали за збірну протягом багатьох років. Олексій Швед, який потрапив в національну команду тільки в цьому році, також вийшов на лідируючі позиції, ставши кращим гравцем збірної і турніру за результативними передачами (5,9) і втрат (3,1). Віталій Фрідзон, виходячи з лавки, додавав агресії збірної в нападі, ставши автором переможного кидка на останній секунді в матчі зі збірною Бразилії. Віктор Хряпа, запам'ятався не тільки впевненою грою під своїм щитом (5,6 підбирань в середньому за гру - другий показник на турнірі), а й своїми навичками распассовщіка (4,3 передачі в середньому за гру - другий показник в збірній) [26] . Основним центровим команди був Олександр Каун, його підміняв Тимофій Мозгов. Семен Антонов, здатний грати як центрфорвард і володіючи хорошим кидком, був резервним «великим» на випадок травми гравців передньої лінії. Девід Блатт на перспективу включив до збірної молодого Сергія Карасьова (18 років), який відіграв на турнірі зовсім небагато, але виглядав досить впевнено.

13 серпня 2012 року президент Росії Володимир Путін підписав указ про нагородження членів чоловічої збірної з баскетболу медаллю «За заслуги перед Вітчизною» другого ступеня - за великий внесок у розвиток фізичної культури і спорту, високі спортивні досягнення на Іграх XXX Олімпіади 2012 року в місті Лондоні (Великобританія) [28] . 15 серпня гравці чоловічої збірної Росії взяли участь в урочистій зустрічі з Президентом РФ Володимиром Путіним, яка відбулася в Олександрівському залі Великого Кремлівського палацу . Після урочистої церемонії вручення нагород на Василівському узвозі олімпійцям були подаровані автомобілі Audi A6 [29] .

Всього за турнір [30]

№ Гравець 15 Кириленко 8 271 140 42/68 62 5/19 26 41/59 69 22 38 60 11 15 15 14 15 48 7 Фрідзон 8 175 92 20/32 63 10/22 45 22/23 96 3 12 15 15 12 6 5 21 24 4 швед 8 200 91 23/41 56 13/42 31 6/14 43 3 22 25 47 25 7 2 12 20 5 мозгов 8 149 80 33/53 62 - / - - 14/22 64 7 21 28 1 12 2 4 19 16 8 Каун 8 156 62 27/50 54 - / - - 8/24 33 9 20 29 4 11 - 6 24 18 10 Хряпа 8 228 57 9/23 39 11/28 39 6/6 100 5 45 50 34 14 6 2 22 14 14 Понкрашов 8 171 46 14/30 47 4/14 29 6/7 86 2 11 13 31 8 4 - 14 10 12 Моня 8 170 39 10/20 50 6/25 24 1/2 50 5 25 30 8 4 6 4 15 5 11 Антонов 6 32 13 1/2 50 3/4 75 2/2 100 - 2 2 2 2 - 1 4 3 13 Хвостов 4 21 3 1/1 100 0/1 0 1/2 50 - 1 + 1 2 + 2 - - 2 4 9 Воронов 5 22 - 0/4 0 0/1 0 - / - - 22 2 2 3 2 3 1 6 Карасьов 2 6 - 0/1 0 - / - - - / - - - 2 2 1 - - - 2 - Командні 9 20 29 4 Разом 623 180/325 55 52/156 33 107/161 66 67 219 286 158 111 49 40 153 163

Гравці за гру [ правити | правити код ]

Збірна на турнірі [ правити | правити код ]

В середньому за гру [30]

Категорія Всього Окуляри 77,9 Підбори 35,8 Підбори в нападі 8,4 Підбори в захисті 27,4 Передачі 19,8 Перехоплення 6,1 Блок-шоти 5 Кидки з гри 55,4% (180/325) триочкових кидки 33, 3% (52/156) Штрафні кидки 66,5% (107/161) Втрати 13,9 (111)