1.1 Історія гри « баскетбол »................ .................. ....

1.2 Правила гри «баскетбол» ............ .. ..................... ..

1.3 «Баскетбол» - як засіб ведення здорового способу життя .................. ..

1.1 Історія гри «баскетбол».

Отже, взимку 1891 року студенти коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда, штат Массачусетс, просто знемагали від туги на заняттях фізичного виховання, вимушені виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту. Одноманітності таких занять необхідно було терміново покласти край, внести в них свіжий струмінь, яка здатна була б задовольнити потреби змагань сильних і здорових молодих людей. Вихід з здавався тупиковим положення знайшов скромний викладач коледжу на ім'я Джеймс Нейсміт (Він народився в 1861 році в Ремсей (Ramsay) містечку, біля Елмонта (Almonte), штат Онтаріо, Канада ...).

У грудні 1891 року його прив'язав дві корзини з-під персиків до поручнів балкона спортивного залу і, розділивши вісімнадцять студентів на дві команди, запропонував їм гру, сенс якої зводився до того, щоб закинути більшу кількість м'ячів в корзину суперників (саме цим обумовлена ​​висота кільця в 305 см - балкони були на такій висоті). Початок був покладений. Чи міг тоді доктор Нейсміт припускати, яке велике майбутнє чекає його дітище? Цілком прагматично названа «баскетболом» (basket - корзина, ball - м'яч), гра, звичайно, лише віддалено нагадувала те феєричне видовище, яке відоме нам під цим ім'ям сьогодні. Ведення м'яча не існувало (та й складно було б намагатися демонструвати чудеса дриблінгу футбольним м'ячем з стирчав з нього соском для накачування), гравці тільки перекидали його один одному, стоячи на місці, і прагнули потім закинути в корзину, причому виключно обома руками знизу або від грудей, а після вдалого кидка один з гравців забирався на приставлені до стіни сходи і витягував м'яч з корзини. З сучасної точки зору дії команд здалися б нам млявими і загальмованими, проте метою доктора Нейсміта було створити гру саме колективну, в яку можна було б залучити одночасно велику кількість учасників, і цьому завданню його винахід відповідав повною мірою. уже 12 лютого 1892, вивчивши правила і освоївши ази техніки, студенти Спрингфилдского коледжу в присутності ста глядачів провели перший в історії баскетболу «офіційний» матч, мирно завершився з результатом 2: 2. Його успіх був настільки оглушливим, а слух про нову гру поширився з такою швидкістю, що дві спрингфилдские команди стали проводити показові зустрічі, збираючи на своїх виступах сотні глядачів. Їх почин підхопили студенти інших коледжів, і вже наступного року весь американський північний схід був охоплений баскетбольною лихоманкою. Стихійне утворення любительських команд і ліг призвело до того, що студенти прагнули займатися виключно баскетболом, віддаючи перевагу його не тільки таким традиційним ігровим видам, як американський футбол і бейсбол , Але і гаряче улюбленої піклувальниками коледжів гімнастиці. Чиновники Молодіжної Християнської Асоціації, почувши скаргам противників нового віяння, не стали закривати очі на таке кричуще нехтування основ навчального процесу і практично закрили перед баскетболом двері студентських спортивних залів. Однак їх прагнення заборонити стрімко набирав популярність новий вид спорту було подібно спробам вручну зупинити розігнався поїзд.

1.2 Правила гри «баскетбол».

Тут представлені деякі витяги з офіційних правил баскетболу.

В баскетбол грають дві команди, в кожній з яких по п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути в корзину суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем, і закинути його в корзину.
Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок.
Ігровий баскетбольний майданчик повинен бути плоскою прямокутною твердою поверхнею без будь-яких перешкод. Розміри повинні бути 28 метрів в довжину і 15 метрів завширшки.
Баскетбольні щити з корзиною повинні бути виготовлені з відповідного прозорого матеріалу або пофарбовані в білий колір. Розміри баскетбольних щитів повинні бути: 1,80 м по горизонталі і 1,05 м по вертикалі.
Баскетбольні кільця повинні бути з міцної сталі, внутрішній діаметр 45 см. Пруток кільця повинен мати мінімальний діаметр 16 мм, а максимальний 20 мм. На нижній частині кільця повинні бути пристосування для кріплення сіток.
Баскетбольний м'яч повинен мати сферичну форму і бути помаранчевого кольору з традиційним малюнком з восьми вставок і чорних швів. Він повинен бути накачаний до такої величини повітряного тиску, щоб при падінні на ігрову поверхню з висоти близько 1,80 м, виміряною від нижньої поверхні м'яча, відскакував на висоту, виміряну до верхньої поверхні м'яча, не менше ніж близько 1,20 м і не більш ніж близько 1,40 м. Довжина кола м'яча повинна бути не менше 74,9 см і не більше 78 см. Вага м'яча повинен бути не менше 567 г і не більше 650 м
За правілпм баскетболу гра складається з чотирьох періодів по десять хвилин з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між половинами гри - п'ятнадцять хвилин. Якщо рахунок нічийний по закінченні четвертого періоду, гра продовжується на додатковий період тривалістю п'ять хвилин або на стільки періодів по п'ять хвилин, скільки необхідно, щоб порушити рівновагу в рахунку. Команди повинні помінятися кошиками перед третім періодом. Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних.

У правилах баскетболу існує поняття живого і мертвого м'яча.
М'яч стає живим, коли:
- Під час спірного кидка м'яч правильно відбитий одним із спірних.
- Під час штрафного кидка суддя передає м'яч у розпорядження гравця, що виконує штрафний кидок.
- Під час вкидання з-за меж майданчика м'яч знаходиться в розпорядженні гравця, що виконує вкидання.
М'яч стає мертвим, коли:

Будь м'яч закинутий з гри або зі штрафного кидка. Звучить свисток судді, коли м'яч живий. Очевидно, що м'яч не потрапить в корзину при штрафному кидку, за яким послідує:
- Інший штрафний кидок.
- Подальше покарання. Звучить сигнал про закінчення кожного періоду гри або додаткового періоду. Звучить сигнал пристрою 24 секунд, коли, м'яч живий. М'яча, який вже знаходиться в польоті при кидку в корзину, стосується гравець будь-якої команди, після того, як:
- Суддя дав свисток.
- Закінчився час періоду або додаткового періоду.
- Пролунав сигнал пристрою 24 секунд.

М'яч не стає мертвим і кидок з майданчика, якщо він точний, зараховується, коли:

М'яч знаходиться в польоті при кидку в корзину з майданчика, коли суддя дає свисток або звучить сигнал ігрових годин, або пристрою 24 секунд. М'яч знаходиться в польоті при штрафному кидку, коли суддя дає свисток при будь-якому порушенні, крім порушення гравця, що виконує штрафний кидок. Суперник робить фол в той момент, коли м'яч все ще контролюється гравцем, який знаходиться в процесі кидка в кошик і який закінчує свій кидок продовженим рухом, що почався до того, як був здійснений.

У баскетболі м'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є ​​порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.
Процес кидка починається, коли гравець робить звичайний рух, що передує цьому кидку і на думку судді, він почав спробу закинути м'яч в корзину суперника кидком, кидком зверху або добиванням. Процес кидка триває до тих пір, поки м'яч не покине руки кидає. Іноді суперник тримає руки кидає так, що він не може випустити м'яч, однак, навіть в цьому випадку, на думку судді, гравець може виконувати спробу кидка. В цьому випадку не важливо, чи покинув м'яч руки кидає. Немає ніякого зв'язку між числом правильно зроблених кроків і процесом кидка.
У разі кидка в стрибку, процес кидка триває до тих пір, поки не завершиться спроба кидка, (т. Е. Поки м'яч не покине руку кидає і обидві ноги гравця не торкнуться підлоги.
Щоб фол вважався зробленим проти гравця, що знаходиться в процесі кидка, цей фол повинен відбутися, на думку судді, після того, як гравець почав безперервний рух рукою і / або тілом в спробі кидка з гри.
Безперервний рух:
- Починається, коли м'яч знаходиться в руках гравця і кидковий рух, зазвичай спрямоване вгору, вже почалося.
- Може включати рух рук і / або тіла, що використовується гравцем в спробі кидка з гри.
- Закінчується, якщо зроблено новий рух.
Якщо критерії, що стосуються безперервного руху, перераховані вище, виконуються, то гравець вважається які у процесі кидка.
М'яч, кинутий з майданчика, зараховується команді, що атакує кошик, в яку він занедбаний, у такий спосіб:
- За м'яч, занедбаний зі штрафного кидка, зараховується одне очко.
- За м'яч, закинутий з гри, з 2-х очкової зони зараховується два очка.
- За м'яч, кинутий з 3-х очкової зони, зараховується три очки.
Якщо гравець випадково закидає м'яч з майданчика в свою корзину, очки записуються капітанові суперників.
Якщо гравець навмисне закидає м'яч з майданчика в свою корзину, це є порушенням і очки не зараховуються.
Якщо гравець змушує м'яч увійти до корзини знизу, це є порушенням.
Гравець знаходиться за межами майданчика, коли будь-яка частина його тіла торкається підлоги або будь-якого предмета, крім гравця на, над або за обмежуючими лініями.
М'яч знаходиться за межами майданчика, коли він стосується:
- Гравця або будь-якого іншого особи, яка перебуває за межами майданчика.
- Пола або будь-якого іншого предмета на, над або за обмежуючими лініями.
- Конструкції, що підтримує щит, задньої сторони щита або будь-якого об'єкта над і / або за щитом.
За правилами баскетболу м'яча починається, коли гравець, який отримав контроль над живим м'ячем на майданчику, кидає, відбиває його в підлогу або котить його по підлозі і торкається м'яча знову, перш, ніж його торкнеться інший гравець. Ведення закінчується в той момент, коли гравець торкається м'яча одночасно двома руками або допускає затримку м'яча в одній або обох руках. При веденні м'яч може бути підкинутий в повітря за умови, що м'яч торкнеться підлоги раніше, ніж гравець знову торкнеться м'яча своєю рукою. Число кроків, які гравець може зробити, коли м'яч не знаходиться в контакті з його рукою, не обмежена. Гравець, який випадково втрачає, а потім відновлює контроль над живим м'ячем на майданчику, вважається, що вчинив випадкову втрату м'яча.
Гравець не повинен вести м'яч вдруге після того, як його перший ведення закінчилося, якщо це тільки не відбувається після втрати контролю над живим м'ячем на майданчику через:
кидка по кошику,
торкання м'яча суперником,
передачі або випадкової втрати м'яча, який потім торкнувся або якого торкався інший гравець.
Пробіжка - заборонене переміщення однієї або обох ніг в будь-якому напрямку, під час контролю живого м'яча на майданчику понад обмеження, викладені в цій статті.
Поворот відбувається, коли гравець тримає живий м'яч на майданчику і крокує один або кілька разів в будь-якому напрямі однією і тією ж ногою, в той час, як інша нога, звана опорною, зберігає своє місце контакту з підлогою.
Якщо гравець потім ковзає, перекочується, або намагається встати з м'ячем в руках - це порушення.

Гравець не повинен залишатися більше трьох секунд підряд в обмеженій зоні суперника, коли його команда контролює живий м'яч на майданчику і ігровий годинник включені. Виняток має бути зроблено гравцеві, який:
- намагається вийти з обмеженою зони.
- знаходиться в обмеженій зоні, коли він або його партнер по команді виробляє кидок і м'яч покинув або залишає руки кидає.
- перебуваючи в обмеженій зоні менше трьох секунд, веде м'яч з метою проведення кидка.
Кожен раз, коли гравець встановлює контроль над живим м'ячем у своїй тиловій зоні, його команда повинна протягом восьми секунд перевести м'яч в свою передову зону.
Кожен раз, коли гравець отримує контроль над живим м'ячем на майданчику, спроба кидка по кошику повинна бути реалізована його командою протягом двадцяти чотири секунд.
Фол - це недотримання правил, внаслідок персонального контакту з суперником і / або неспортивної поведінки.

Тут наведені лише деякі важливі витяги з правил баскетболу. Взагалі, офіційні правила баскетболу Міжнародної Федерації Баскетболу - це велике стосторінкове керівництво, в якому викладені всі нюанси правил.

1.3 Баскетбол - як засіб ведення здорового способу життя.

Баскетбол - одна з найпопулярніших ігор в нашій країні. Для неї характерні різноманітні рухи: ходьба, біг, зупинки, повороти, стрибки, кидки і ведення м'яча, здійснювані в єдиноборстві з суперниками. Такі різноманітні рухи сприяють поліпшенню обміну речовин, діяльності всіх систем організму, формують координацію.

Баскетбол має не тільки оздоровчо-гігієнічне значення, але і агітаційно-виховне. Заняття баскетболом допомагають формувати наполегливість, сміливість, рішучість, чесність, впевненість в собі, почуття колективізму. Але ефективність виховання залежить, перш за все, від того, наскільки цілеспрямовано в педагогічному процесі здійснюється взаємозв'язок фізичного і морального виховання.

Баскетбол, як засіб фізичного виховання, знайшов широке застосування в різних ланках фізкультурного руху.

В системі народної освіти баскетбол включений в програми фізичного виховання дошкільної, загальної середньої, середньої, професійно-технічної, середньої спеціальної та вищої освіти .

Баскетбол є захоплюючою атлетичної грою, що представляє собою ефективний засіб фізичного виховання. Не випадково він дуже популярний серед школярів. Баскетбол, як важливий засіб фізичного виховання і оздоровлення дітей, включений у загальноосвітні програми середніх шкіл , Шкіл з політехнічним і виробничим навчанням, дитячих спортивних шкіл, міських відділів народної освіти і відділення при спортивних добровільних товариствах.