Зеніт виграв Кубок УЄФА! огляд матчу

Опубліковано: 15.05.08

Пітерський «Зеніт» завершив свою місію Пітерський «Зеніт» завершив свою місію. Цим повинно було закінчитися після всієї цієї весни, розгромів «Байєра» і «Баварії», після всього того, чого досяг у цьому році «Зеніт». У фіналі з «Глазго Рейнджерс», яка показала добірний антифутбол, було дуже важко, часом навіть все було на грані, але творення все ж перемогло руйнування.

Після чудового пасу Аршавіна забив Денисов, а на останніх секундах (після нервової кінцівки з шотландськими стандартами) пітерці забили ще. Другий російський Кубок УЄФА і дуже переконливий тріумф «Зеніту».

Зазвичай великі перемоги трапляються в фіналах, але не завжди. «Зеніт», звичайно ж, виграв головну битву в минулому матчі. Хіба може бути більш велика перемога, ніж 4: 0 над «Баварією»? Однак, від цього з шотландськими «людьми невелика» було анітрохи не легше, а здається навіть складніше. За багатьма сливающимся воєдино причин. «Рейнджери» готові були вирвати свій результат і для цього зробили все, що має бути в таких випадках. В общем-то, все то, завдяки чому вони і потрапили до фіналу (що само по собі не дуже-то правильно). І зіткнувся класний видовищний естетично чудовий футбол «Зеніту» з справжнім шотландським антифутболом. І був бій, в якому переміг найсильніший - ось так збіглася справедливість з бажаннями мільйонів уболівальників з Росії, яким чимало довелося страждати біля телевізорів.
Звичайно, можна було пишатися тим, що шотландці практично з перших хвилин пішли в глуху оборону - перед пітерської атакою шикувалися дві четвірки, спочатку хавов, потім беків. Однак, «Зеніту» було не до гордості, тому що долати все це було дуже непросто, а простору для улюблених швидких контрвипадів їм майже не давали. А під час позиційного настання шотландці кидалися, мінімум, удвох на кожного росіянина.

При цьому, все-таки у «Зеніту» була дуже хороша зарядженість і всіляка підготовка. Видно було, що пітерці чекали саме такого від противника. Втім, такого могло і не бути, якби забив Аршавін на перших хвилинах гри - ось тоді і «рейнджерам» довелося б розкриватися і, можливо, пропустити на контратаках куди більше, ніж «Баварії».

Момент для Аршавіна створив Зирянов. Костянтин сам перехопив м'яч у Емдані, підхопив і відмінно перевів наліво, а Аршавін, як сам скаже після гри, зіграв дуже просто. Пробив, увійшовши до штрафного, і не потрапив в нижній кут.
Момент не був реалізований, але послужив сигналом. Пітерці люблять атакувати серіями, особливо коли «чують кров». Мало не проскочив м'яч до Файзуліну, який міг вийти один на один, потім пробив здалеку Тимощук - м'яч у воротаря. Веселощі було перервано тривожним моментом біля воріт «Зеніту». Даршевіль прослизнув в штрафну і зробив гострий простріл, який вдалося перервати Кріжанаца. Немає потреби говорити, в яку неприємну сторону міг би нахилитися матч, забий першими шотландці. Доводити своє настільки очевидну перевагу за допомогою видобутку результату пітерцям було б архіскладно.

Перші, трохи сумбурні хвилини пройшли і «Зеніт» отримав м'яч, територію і 10 шотландських руйнівників (за вирахуванням, можливо, Даршевіля, який лічені рази чіплявся за м'яч на чужій половині поля) .В нинішній ситуації до перерви у пітерців виходило створювати напівмоменти. Після навісу Аршавіна пробив головою невисокий Файзулін - вище, але тепер зрозуміло, що «Баварії» півзахисник «Зеніту» забивав таким чином неспроста, вміє. Анюков добре прикладається здалеку - воротар відбиває м'яч.
В іншому «зенітовци» грають добре, грамотно, без помилок в обороні і з «грізним веселощами» в атаці. Все, в принципі, ладиться і видно, що пітерці знають, що робити і як, та при цьому не допускають непотрібної поспішності. Потрібно було, в загальному, почекати.

Можна було при цьому і дочекатися чогось нехорошого. Наприклад Денисов заробив небезпечний штрафний, виправляючи свою ж обрізку. Шотландці начебто невдало розпорядилися шансом, але пітерці трохи самі собі не створили гольовий момент, як-то дивно виносячи м'яч зі штрафної. Ще один шотландський момент (НЕ гольовий, природно) був вичавлений з ауту, заробленого Даршевіль. Девіс навісив і Уїтакер пробив головою метрів з 5-ти - якби йому було зручніше бити, було б небезпечно. У даній ситуації більш зручно Уїтакер ніхто б розташуватися не дав, тому м'яч пройшов вище.

До кінця тайму спочатку за «Зеніт» міг забити Текке, але лише нагадав про відсутність Погребняка. Фатіх затіяв серію абсолютно непотрібних фінтів на лінії штрафного і до удару справа не дійшла. Потім двічі Аршавін витончено вводив по лівому флангу Ширла і Денисова, але їх простріли не пройшли. Ну і нарешті, перед самою перервою, після навісу з лівого флангу м'яч від руки Девіса пішов на кутовий. Повтор підтверджує - перше враження було правильним. Але суддя посміхається - російським пенальті не даємо. Втім, спасибі і за те, що не дав пенальті у ворота росіян у другому таймі. Нахабства вистачити могло, хоча порівнювати приводи для цих двох потенційних 11-метрових важко. В тому сенсі, що в цьому першому випадку привід був куди вагомішим.
Цей другий момент трапився вже на самому початку другого тайму, який шотландці почали трохи активніше. Даршевіль знову опинився на куті воротарського. На цей раз справа і ближче до мети. Удар Жан-Клода відбив Малафєєв, але потім трапилася паніка. М'яч потрібно було просто винести, але пітерці занадто хотіли зробити це, в результаті все мало не скінчилося дуже погано. Напевно, це був найбільш тривожний момент біля воріт «Зеніту», ну а під час пожежі і мячеметаній в районі згаданого кута воротарського начебто стався контакт м'яча і руки Денисова, про який відразу ж прийнялися сигналізувати шотландці. На мій, не дуже об'єктивний, але все ж прагне до справедливості погляд - тут пенальті не було.

Втім, цей момент був поганий не тільки сам по собі, але і як символ. Пітерці вже не так наполегливо атакували, можливо, втомилися, а шотландці стали охочіше йти вперед або ж просто стали йти вперед. Ще одна атака «Глазго» і Уїтакер зустрічається з м'ячем на лінії штрафного, прокидає м'яч під удар і б'є з гарної позиції, але від ноги захисника м'яч йде повз ворота. Після кутового «Зеніт» швидко нагадує шотландцям, що захоплюватися атаками їм не варто. Винесений м'яч наздоганяє Аршавін, обігрує вийшов їх воріт Олександра і біжить до воріт, в яких встигають розташуватися два захисника. Андрій б'є недостатньо сильно для позбавлених рук воротарів і Вейр вибиває м'яч.

Гра стає веселіше. Шотландці вже не так закриваються, «Зеніт» може використовувати контратаки. І, нарешті, настає головний момент. На арену виходить герой. За кілька годин до гри Гус Хіддінк назвав попередній склад збірної Росії на Євро (хоч і попередній, але для непопавшіх в нього - досить-таки остаточний), в який увійшли всі пітерські герої Кубка УЄФА, крім молодого Файзулін і Денисова. Чому двох важливих учасників пітерської диво-команди Хіддінк вирішив не брати на Євро - знає, звичайно, він. Думаю, що дізнатися про це Ігорю Денисову перед фіналом Кубка УЄФА було дуже прикро. І ось саме він забив вирішальний гол. Отримавши в першому таймі по голову від Куельяра, а в кінці гри в нього встромляться спеціальні шипи Даршевіля (сподіваюся, не змочені отрутою кураре), а в цілому відпрацював на поле на все сто Денисов забив ... не для Хіддінка, а для рідного Пітера , звичайно. Пам'ятаю, як саме Денисов забивав один з найважливіших голів «Зеніту» в кінці минулого чемпіонату Росії. Все це символічно. Ну а виконали б неймовірно красиво. І це дуже несправедливо, що в цьому абзаці досі не згадано Андрій Аршавін. Саме він отримав м'яч від Денисова (на початку скидання зробив Текке, також узяв участь) і віддав одному на хід чудовий пас, відправивши м'яч між ніг Куельяра. Денисов увірвався в штрафну і пробив повз опорної воротарського ноги в уголок.После голи «Зеніт», звичайно ж, міг вирішувати всі питання відразу, не відходячи від каси. Аршавін і Зирянов організували класну атаку і після прострілу першого другий зобов'язаний був забивати. Не потрапив з кількох метрів, дуже прикро.

Та й потім «Зеніт» спокійно і впевнено накочувався свої контратаки, які повинні були позбавити Росію від фінального хвилювання. Коли в одній з атак м'яч веерно передислокувався зліва направо під удар Анюкова, згадався останній гол великої Бразилії у фіналі ЧС-70. Пітерці розгортали супротивника не менш чудово.

Але противник ще сподівався на успіх, благо, програвав поки все ще мінімально. До 90-ї хвилини шотландці майже не атакували, вони просто не встигали перейти в наступ, як справа оберталося контратакою. Був один закид у штрафну (від воротаря), після чого Ново в якомусь дикому стрибку перекладав м'яч кудись в сторону воріт. В принципі, таким же чином шотландці атакували і в тривожні компенсовані хвилини. Але ледь не добилися свого. Два небезпечних навісу, м'яч скаче по штрафний і ось той же Ново б'є з забійної позиції. Справедливість, як уже було сказано, є - м'яч йде неабияк вище цілі.

Кііім Донг Джііін - ефектно оголошує пітерський діджей, здавалося б, тактичну заміну «Зеніту», необхідну в ці хвилини. Як з'ясувалося, не дарма. Втім, почав все Аршавін, який зробив витончену передачу корейцеві в штрафну. Далі простріл і Зирянов виправляється за свій промах. Святкування голу плавно переходить в радість з приводу виграшу Кубка УЄФА.

«Зеніт» зробив те, що повинен був зробити, з огляду на «баварський» розгром, просто зобов'язаний. Але від цього завдання не було легше і не можна не захопитися не тільки ігровими якостями блискучої команди з берегів Неви, а й її психологічною стійкістю, силою духу. Всім хороший цей «Зеніт» і тільки з якоїсь кричущої і безглуздій випадковості він міг не забрати трофей у шотландських антіфутболістов. Тим більше приємно і радісно усвідомлювати цю перемогу.
Спасибі, «Зеніт», «за солодкі миті» і за гру задушевну.

Автор: Андрій КРИКУНОВ

джерело: Sport.com.ua