Напевно, не в цьому році.

«Лейкерс» - «Філадельфія», 1980

Переможець: «Лейкерс» - 4-2

Головна дуель: Карім Абдул-Джаббар проти Джуліуса Ірвінга

Сюжет: Серія виявилася зосереджена навколо фігури Каріма, домінуючого над суперниками. Коли він отримував підтримку, «Лейкерс» перемагали. Коли його партнери пропадали, «76-м» вдавалося рятувати гру (як у 2-му матчі, виграному завдяки потраплянню Боббі Джонса за 7 секунд до кінця, і в 4-м, в якому Джуліус Ірвінг підірвав всім мозок презирством перед гравітацією). Останнє слово Джаббар сказав в п'ятому матчі - 40 очок, 14 в четвертій чверті з травмованим гомілкостопом, вирішальний данк за 33 секунди. Але тут «Лейкерс» позбулися лідера і залишилися практично ні з чим: Джамал Уикс і Норм Ніксон повинні були щось придумувати, а місце центрового вирішили довірити новачкові, який у фінальній серії весь час залишався на другому плані. Проблема для «Філадельфії» полягала в тому, що новачка звали Меджік Джонсон і саме тоді, в 20 років, він зіграв кращий матч свого життя - 42 очка, 15 підбирань і 7 передач.

Матч, який увійшов в історію: 6-й, кращий і визначає матч в кар'єрі Меджік Джонсон

Кращий момент:

Що зробило цей фінал великим: народження суперзірки, яка почала рятувати лігу вже з першого сезону

«Чикаго» - «Фінікс», 1993

Переможець: «Чикаго», 4-2

Головна дуель: Майкл Джордан проти Чарльза Барклі

Сюжет: «Фінікс» поставив максимальний рівень «саспенсу» (MVP того сезону дістався Чарльзу Барклі, у «Санс» була перевага домашнього майданчика, і всі розуміли, що «бики» загнані), але сам відповідати йому не зміг. «Санс» віддали два перші матчі на своєму майданчику, Кевін Джонсон повністю провалився.

«Фінікс» ще помучив «Чикаго» в 3-й грі, що тривала три овертайму, але потім отримав 55 очок від Джордана в четвертій і зрозумів безпідставність своїх претензій.

Шостий матч знову проходив в Фініксі. І для «Буллс» це була одна з найскладніших ігор часів першого три-пита: Джордан вже занадто явно не отримував задоволення від процесу і немов діяв на автоматі, а його партнери, такі ж втомлені і замучені, іноді допомагали, іноді і зовсім немає . У кінцівці «Чикаго» остаточно встав - «бики» виявилися в положенні відіграватися, але тягнув їх на себе виключно Майкл, який набрав 9 останніх очок перед фінальним володінням. Саме через те, що ніщо з попереднього не віщувало подібного, гравці «Санс» були захоплені зненацька: при «-2» «Чикаго» розігрував комбінацію «сліпа свиня», Джордан розлучився з м'ячем, довірившись партнерам. Далі була помилка Денні Ейндж, що вийшов на підстрахування проти Гранта, пас Хораса Гранта під триочковий Паксон і потрапляння з-за дуги.

Матч, який увійшов в історію: 3-й матч, що включив три овертайму

Кращий момент: Триочковий Джона Паксон після несподіваної комбінації «Буллс»

Що зробило цей фінал великим: Офіційне підтвердження того, що кращий гравець в історії - це об'єктивна реальність, дана нам у відчуттях. Джордан переміг всіх зірок золотого століття баскетболу і пішов, тому що втратив мотивацію.

«Селтікс» - «Лейкерс», 1962

Переможець: «Бостон», 4-3

Головна дуель: Білл Расселл проти Елджін Бейлора

Сюжет: Перемігши у фіналі Заходу «Детройт», «Лейкерс» міркували про вибір суперника: на Сході билися «Филли» і «Селтікс». Що характерно, перевагу вони віддавали «Бостону» - «Лейкерс», що грають за рахунок зв'язки Уест-Бейлор, вважали, що з Вілтом Чемберленом, який тоді набирав в середньому 50,4 очка за сезон, їм ловити нічого. Білл Расселл представлявся більш приземленим персонажем.

Серія увійшла в історію як одна з кращих і вже точно одна з найбільш драматичних. Навіть якби ці ж команди не зустрілися в фіналах шість разів за наступні вісім років, опоненти все одно б зберегли найгостріші почуття до суперника. Після того як сторони взяли по одному матчу на майданчику «Бостона», вибухнув скандал: за чотири секунди до сирени Джеррі Уест перехопив передачу через бічний і встиг забити - 117: 115. Ауербах ледь не вдавився своєю сигарою і почав наполягати, що місцеві судді-секретарі запізнилися зі включенням секундоміра. Патріарха навряд чи змогли б вгамувати, якби «Селтікс» не взяли верх в четвертому матчі - 115: 103.

Серія текло своєю чергою: сторони ще по разу святкували успіх, Бейлор встановив рекорд результативності для фіналів в п'ятому матчі (61 очко, додавши ще 22 підбору), а Білл Расселл примудрився за серію набрати 189 підбирань (40 в останньому матчі). Подібний баланс зберігся до останніх секунд вирішальної зустрічі. Рахунок - 100: 100. Останнє володіння - у «Лейкерс». За п'ять секунд до сирени Рід Хандлі знайшов відкритого Френка Сельва в трьох метрах від кільця. Кузі, який допомагав опікати Уеста, рвонув до Сельва і сфолив. Свисток промовчав. Бейлор був першим на підборі, але його відтіснили. Свисток знову промовчав. (Через багато років Елджін розповідав, ніби Сем Джонс зізнався, що підштовхнув його). В овертаймі «Селтікс» виявилися сильнішими (110: 107). Той кидок буде переслідувати «Лейкерс» все десятиліття - чемпіонами вони зможуть стати лише в 72-м, регулярно поступаючись в фіналах. Якби Сельва забив, кажуть вболівальники «Лейкерс», все пішло б зовсім інакше

Матч, який увійшов в історію: 7-й, матч, на десятиліття закріпив за «Лейкерс» статус самої невдачливої команди в баскетболі

Що зробило цей фінал великим: Оформлення протистояння, яке сьогодні символізує баскетбол. Овертайм в сьомому матчі і промах на останній секунді - «Лейкерс» і «Селтікс» відразу ж (це був їхній другий фінал) підняли планку на недосяжну висоту, пояснивши, що крутіше 7-матчевих бійок між ними в головному фіналі нічого й бути не може .

«Сіетл» - «Вашингтон», 1978

Переможець: «Вашингтон» - 4-3

Головна дуель: маловідомі хлопці з «Соникс» проти маловідомих хлопців з «Буллетс»

Сюжет: Відсутність триочкових завадило вивести серію на рівень сучасного божевілля, але і без них перипетій вистачило, щоб фінал вийшов запам'ятовуючим:

1 - «Вашингтон» вів 19 очок в четвертій чверті, але недооцінив спритність Фреда Брауна. Запасний захисник «Соникс» на вирішальному відрізку набрав 16 очок і допоміг своїм вирвати перемогу.

3 - «Сіетл» вів три очки за 10 секунд і примудрився за цей час допустити дві втрати. Після першої Том Хендерсон забив, після другої Боб Дендрідж міг принести «Буллетс» перемогу, але промахнувся.

4 - Зіткнення лідерів в кінцівці четвертої чверті вийшло барвистим: Денніс Джонсон, якого ненадовго вивели з гри ударом під ребро, повернувся, зрівняв рахунок, заблокував Дендрідж, підібрав на чужому щиті, а потім знову заблокував Дендрідж вже під сирену. В овертаймі вже «Буллетс» здобули несподіваного героя - трьома кидками Чарльз Джонсон вирішив результат зустрічі.

5 - «Сіетл» розгубив перевагу в 11 очок за 2 хвилини до сирени і врятувався завдяки штрафним Джека Сікми в кінцівці.

7 - Незважаючи на повний провал лідерів задньої лінії, «Соникс» залишалися в грі і практично повернулися - ключовим моментом серії стали штрафні Уеса Ансельда на останніх секундах: при різниці в два очка центровий, наскребать з лінії 55 відсотків, поклав обидва кидки.

Матч, який увійшов в історію: немає

Кращий момент: Денніс Джонсон в 7-му матчі змастив всі 14 кидків з гри.

Що зробило цей фінал великим: Це був найбільш непередбачуваний фінал в історії і зовсім протиприродне явище для НБА, яка звикла до повторенням, династій, три-Пітам, жонглювання спадщини і іншим. В епоху лихоліття в фінал 78-го вийшли команди, яких ніхто там не чекав: «Соникс» починали сезон з того, що звільнили тренера, «Вашингтон» поневірялася через травми і зайняв 9-е загальне місце. І у фінальній серії вони грали відповідно: приблизно те саме можна бачити в сучасній НХЛ, але для НБА і баскетболу це була просто дикість.

«Лейкерс» - «Селтікс», 2010

Переможець: «Лейкерс» - 4-3

Головна дуель: Кобе Брайант проти «Великого Тріо»

Сюжет: Вистава, яку видали «Селтікс» і «Лейкерс», не могло похвалитися якимись божевільними штуками на кшталт неймовірних базербітеров або травмують психіку кінцівок, але саме через це вийшла ще більш драматичним. Кращі команди свого покоління грали, відштовхуючись від своїх добре відомих, але все одно нестримних переваг, і мутузили один одного, поки їх нескінченний спір не дозволив Рон Артест.

Кобе Брайант проти Пола Пірса. Рекордне виступ Рея Аллена і несподівано прудка захист обпльованого перед серією Фішера. Газоль, який взяв у Гарнетта реванш за 2008-й. Чергове класичне потрапляння Фіша в 3-му матчі. Рондо в ролі лідера. Обов'язкове поява резервістів «Селтікс», на цей раз Біг Бебі і Нейта Робінсона. Розривається між індивідуальними зусиллями і грою на команду Кобе. Травма Кендрика Перкінса, яка поставила великий знак питання. І вирішальний ривок «Лейкерс», програвали по ходу сьомого матчу 13 очок.

Серія, що увібрала в себе все, чим запам'ятається та епоха, стала класикою чи не до самого початку.

Матч, який увійшов в історію: 7-й, який визначає символічний матч для Кобе Брайанта - 6 з 24 з гри, боротьба з самим собою, розуміння того, що не потрібно тягнути ковдру на себе. «Лейкерс» відіграли відставання в 13 очок (що було досить пристойно на ті часи) і вирвали перемогу на плечах Газоля, Артеста і більше стурбованого своїм зовнішнім виглядом Вуячича.

Що зробило цей фінал великим: Дві суперкоманди тієї епохи підійшли до фінальної серії з настроєм зробити її легендарної ще до оформлення підсумкового результату. Головний фінал нульових не просто визначив кращого, але і підвів підсумок під історичною спадщиною ключових зірок того часу: Кобе Брайант обійшов Шака, Гарнетт і Пірс залишилися з одним титулом, Газоль дозволив всі суперечки про своєї мужності в позитивну сторону, Дерек Фішер нагадав, що потрапляння в найпотрібніші моменти - це його головна коронка, а Рон Артест віддав належне психотерапевта. Це була бійка кращих гравців нульових, і вона просто не могла обійтися без семи матчів і вольового «камбек» однією з команд у вирішальній грі.

«Селтікс» - «Лейкерс», 1969

Переможець: «Селтікс» - 4-3

Головна дуель: Білл Расселл проти Уїлта Чемберлена

Сюжет: У перших двох матчах граючий тренер "Бостона" Білл Расселл вирішив не використовувати подвійну опіку проти скаржиться на втому Джеррі Уеста, за що і поплатився: 53 очка в першому матчі, 41 у другому - «Лейкерс» легко повели.

Третя зустріч залишилася за «Бостоном»: Уест вимагав частого і тривалого відпочинку, і в ці хвилини «Селтікс», ведені Хавлічек, різко відривалися у рахунку.

У четвертій і зовсім сталося щось неймовірне: Бейлор допустив дурну втрату, не зумівши вивести м'яч через лицьовій, а в останній атаці після перепасування Хавлічек - Зігфрід - Хауелл м'яч дійшов до стоїть на дузі Джонса . Той послизнувся, але встиг викинути раніше, ніж до нього добралася рука Чемберлена: м'яч вдарився об передню дужку, потім про задню, але все ж вирішив дати «Селтікс» шанс.

П'ята зустріч залишилася за «Лейкерс», які, правда, заплатили за перемогу ціною пошкодження Джеррі Уеста. В ростері «Лейкерс» було всього два чистих захисника - Уест і Джонні Еган - Расселл сказав своїм бігти в відрив при найменшій можливості.

Коли ж «Селтікс» приїхали в Лос-Анджелес, то Forum зустрічав їх кульками, припасеними власником «Лейкерс» Джеком Кентом Куком для того, щоб з помпою відсвяткувати довгоочікуване чемпіонство. Всі деталі святкової церемонії були розписані. Як потім говорили, це вивело гостей з себе, і вони швидко повели і на початку четвертої чверті залишалися попереду (91:76). Чемберлен, який отримав на початку заключного відрізка, п'ятий фол, берігся в захисті, а трохи пізніше впав, пошкодивши коліно, і попросив заміну. Ван Бреда Колффом його замінив, але більше вирішив не випускати. Коли під керівництвом Уеста і центрового Мела Каунтс «Лейкерс» майже нагнали суперника (102: 103 за дві хвилини), і Уїлт попросився назад, на лавці вибухнув скандал - тренер звинуватив Чемберлена в тому, що той симулював травму, щоб не отримати шостий фол.

У підсумку ж серія закінчилася настільки ж несподіваним чином, як і протікала. За 20 секунд до кінця при рахунку 106: 104 на користь «Бостона» Еріксон вибив м'яч у Хавлічек, але той потрапив в руки Дона Нельсона. Той під кінець володіння Запуль в сторону кільця - м'яч вдарився об дужку, високо підлетів у повітря і впав в кошик - 108: 104, і останнє володіння вже не мало значення. Кульки ж пожертвували в місцеву дитячу лікарню.

Матч, який увійшов в історію: 7-й, кульки, скандал з Чемберленом, переможний м'яч Дона Нельсона

Що зробило цей фінал великим: Останній похід Расселла завершувався найкращим з можливих способів - останньої дуеллю з Вілтом Чемберленом і останнім приниженням «Лейкерс».

«Лейкерс» - «Нью-Йорк», 1970

Переможець: «Нікс» - 4-3

Головна дуель: Уілліс Рід проти Уїлта Чемберлена

Сюжет: Кульмінацією серії став 3-й матч. Після другого, де «Лейкерс» перемогли на останніх секундах завдяки штрафним Уеста, небо начебто починало прояснюватися, але тут все знову пішло наперекосяк. У кінцівці «Лейкерс» втратили Бейлора через перебір фолів, але продовжували гнути свою лінію - ось тільки на потрапляння Уеста відповів точним м'ячем за 3 секунди до сирени ДеБуше. Чемберлен вже втратив будь-яку надію і ввів м'яч з порушенням правил, але ніхто не звернув уваги, а Уест потрапив з центру майданчика і зрівняв рахунок. Все було б чудово, якби навіть при таких обставинах «Лейкерс» змогли б перемогти - в підсумку програли «-3» в овертаймі.

У четвертому матчі був ще один овертайм, цього разу вдалий для «Лейкерс», в п'ятому - «Нікс» втратили Вілліса Ріда, але зламали суперника за рахунок шаленої самовіддачі в захисті, в шостому - Чемберлен вирішив нагадати про себе під час відсутності Ріда (45 +27).

Сьомий матч не видався затятим, але подарував ще один епізод, який перетворив ту серію в історичну. Чи вийде Уілліс Рід, залишалося найбільшою загадкою до останнього моменту. На передматчевій розминці його не було, до останнього він сидів у роздягальні, прагнучи досягти правильного ефекту. Він з'явився за секунди до стартового спірного, вирішивши провести останній матч на уколах. Гучне вітання, з яким зустрів його поява «Медісон», виявилося на другому плані в порівнянні з близькою до непритомної реакцією гравців «Лейкерс»: ті перестали розминатися і завмерли на паркеті побачивши людину, хто переступить через біль заради перемоги в фіналі. Рід поштовхався з Чемберленом за стартовий спірний і забив два перші м'ячі «Нікс». І власне, цим обмежився: одне його присутність настільки надихнуло партнерів і деморалізував суперників, що господарі легко обіграли каліфорнійців на своєму майданчику. Навіть грандіозний виступ Уолта Фрейзера, який набрав 36 очок і 19 передач, залишилося в тіні тріумфального явища Вілліса Ріда.

Матч, який увійшов в історію: 7-й - для тих, хто не бачив тієї серії, все, що відбулося здається незвичайною безглуздістю - ну, вийшов Рід на дві хвилини, ну і що ?! В наш час, коли баскетбол перетворюється скоріше в математику, всі ці драматургічні ефекти, психологічний тиск і втілення інтенцій натовпу в реальність здаються чимось надуманим і міфологізованих. Але вже з 70-х то поява Ріда і його наслідки стали чи не головним моментом в історії ліги і не втратили своєї цінності до наших днів.

Що зробило цей фінал великим: Зіткнення великих невдах. Причому невдах не аби яких, а представляють Нью-Йорк і Лос-Анджелес, дві баскетбольні столиці.

«Нікс» нарешті перемогли і назавжди залишилися в історії головною командою в історії Нью-Йорка. Мекка баскетболу породила сотні великих баскетболістів, але лише Уолт Фрейзер, Уілліс Рід і Білл Бредлі зуміли принести місту чемпіонські персні.

«Лейкерс», які протягом 60-х виходили в фінал сім раз, знову програли. Що характерно, знову програли при сумнівних обставинах - психологічно надломив у вирішальному матчі.

У серії вистачало виключно баскетбольних моментів (влучень на останніх секундах, бомбардирських феєрії, камбеків і травм, овертаймів і порятунків). Але вони лише створюють видовище. Міф породжує околоігровая складова: за чотири роки до серії Уілліс Рід побив всю команду «Лейкерс» і завдав їй непереборну психологічну травму - завдяки такому фону баскетбольні матчі перетворився на грандіозну поему про домінування духу над матерією.

«Лейкерс» - «Детройт», 1988

Головна дуель: Меджік Джонсон проти Айзейі Томаса

Сюжет: Серія роздрібнилася на безліч підтем: зіткнення прямо протилежних стилів, дуель між кращими розігрують, бомбардирські подвиги легких форвардів, шалено налаштований навіть у порівнянні з самим собою Білл Лейсмбір ...

Грипозний Меджік видав кілька класичних матчів своєї кар'єри - Айзейя Томас підвернув голеностоп в шостому, але встановив рекорд ліги за очками за четверту чверть, Едріан Дентлі забивав 34, Джеймс Уорти - 36, старий палац «Пістонс» був зруйнований по ходу серії - «Форум» Лейкерс »все сподівався на диво.

В результаті розв'язка вийшла непередбачуваною.

У шостому матчі «Лейкерс» зуміли пережити спалах від Айзейі Томаса і врятувалися - вирішальною виявилася потрапляння Джаббаров з лінії після «фантомного фолу» Леймбіра.

У сьомому Томас мало грав у другій половині, «Лейкерс» створили комфортну перевагу і навіть зуміли його утримати, хоча завершилося все при досить спірних обставин: явний фол на Томаса за кілька секунд до кінця був миттєво забутий, так як трибуни тут же опинилися на паркеті .

Матч, який увійшов в історію: 6-й, що включив 25 очок від травмованого Айзейі Томаса в третій чверті, драматичні промахи і потрапляння до останніх секунд, фол на Карім, якого не було, і бійку під фінальну сирену.

Кращий момент: Фол на останніх секундах, який не був зафіксований, тому що трибуни вже вибігли на майданчик.

Що зробило цей фінал великим: Серія включила протистояння великих гравців, знакових стилів епохи, історично важливу другу перемогу поспіль (безпрецедентне явище з расселловскіх часів), один з кращих матчів, спірний епізод і розв'язку, в яку складно повірити досі. Це був історичний фінал - зіткнення двох династій: атакуючої, феєричної, яка доживала віку, і захисної, руйнівною, яка тільки рвалася на п'єдестал і встала на нього в наступному році, коли ті ж команди зійшлися знову.

«Чикаго» - «Юта», 1998.

«Чикаго» - «Юта», 1998

Переможець: «Буллс», 4-2

Головна дуель: Майкл Джордан проти Карла Мелоуна

Сюжет: «Чикаго» входив до фіналу на останньому подиху - грають через травми і втома «Буллс» вимучили серію з «Індіаною» при огидною грі і поступилися в першому матчі: «Юта» вирвала перемогу в овертаймі, Скотті Піппи промахнувся з-за дуги .

Стало ще цікавіше, але ненадовго.

Наступні три матчі «Чикаго» виграв в не виразному стилі, назавжди закріпивши за Мелоун репутацію «чокера» і продемонструвавши кращі якості Майкла Джордана. Піппен бігав з травмою спини, а 23-й номер працював як в останній раз в житті - 37 очок у другому матчі, 34 в четвертому.

«Юта» не дозволила Джордану зробити лише одне - виграти титул на домашньому майданчику. У п'ятій грі Джордан кидав триочковий на перемогу, але не влучив.

Шостий матч відразу ж відтіснив всі інші серії і всі інші моменти в золотому фонді баскетболу. Він включав кілька спірних ситуацій, дозволених не на користь «Юти» (Ховард Айслі забив триочковий під сирену, який був скасований нібито через те, що він не встиг його випустити з рук), але всі деталі поступово йшли в тінь і поступалися глобальної зображенні. Загальновизнано кращий гравець в історії баскетболу набрав 45 очок, витягнув команду на останніх хвилинах, вкрав м'яч у Мелоуна на веденні та поклав черговий фірмовий кидок в останній атаці.

Уже тоді все прекрасно розуміли, що це символічний кінець великої і прекрасної епохи.

Матч, який увійшов в історію: 6-й, останній матч справжнього Джордана

Що зробило цей фінал великим: Знак оклику, який закрив дивовижну кар'єру. Джордан вже задовго до цього сприймався не як спортсмен, а як кіногерой, що зійшов з екранів і приніс драматургію голлівудських сценаріїв в життя. Він перемагав хуліганів, виплутувався з найнеймовірніших переробок, потрапляв обов'язково під сирену, знаходив виклики і доводив власну перевагу і при цьому висвітлював всі ці подвиги аурою надлюдини. У порівнянні з Брюсом Віллісом, Сталлоне-Шварцнейгером та іншими Джордан був обмежений прямокутником баскетбольного майданчика, але це не заважало йому бути найреальнішим з усіх кіногероїв і настільки ж апріорі непереможним всупереч будь-яких обставин.

Всі знали, що буде. Всі чекали це. Всі побачили це: сумнів, укол 0-1, травму партнера - і відповідь Джордана, і великий останній матч, і легендарний кидок, визнаний кращим в баскетболі, незважаючи на явне порушення правил.

До сих пір це фінал з максимальною телеаудиторії.

«Лейкерс» - «Бостон», 1984

Переможець: «Бостон» - 4-3

Головна дуель: Леррі Берд проти Меджік Джонсон

Сюжет: Приблизно до третього матчу з'ясувалося, що «Бостону» нічого особливо не світить: «Селтікс» зуміли лише вирвати другу гру після помилки Джеймса Уорти, який виявився на майданчику через травму Джамала Уикса.

Але в четвертому «зелені» включили новий рівень жорсткості, який власне і створив цю серію: МакХейл зрубав Рамбіса, Леррі Берду пробачили грубу гру проти Джаббаров і Купера, і ось уже Седрік Максвелл дражнив Джеймса Уорти «рухом Реджі Міллера». «Лейкерс» загубилися під тиском і зуміли відповісти лише склянкою пива, кинутим в Ем Ел Карра з трибун «Форуму» - серія повинна була стати підтвердженням першокласні «Шоутайм», а постала зовсім інакше.

В результаті Берд опинився в героях після «гарячої гри», коли він накидав 34 очки при температурі в 36 градусів. А ненависть до Меджік потроїлася: він став «Треджіком», чиї помилки коштували команді як мінімум трьох поразок.

Матч, який увійшов в історію: 7-й, що проходив при температурі в 33 градусів в Бостоні. «Лейкерс» скоротили 14-очковий розрив до трьох очок за хвилину до кінця. Але потім Меджік Джонсон допустив чергову втрату, і все на цьому завершилося.

Кращий момент: легендарна гра Берда

Що зробило цей фінал великим: Перше зіткнення на професійному рівні двох кращих гравців в історії баскетболу, настільки привабливе, що розділило Америку на дві частини, і відродження історичного протистояння найбільших клубів. З глобальної точки зору це найбільший фінал в історії - не по драматургії, моментам, особистостям, а за значимістю історичного контексту: боротьба Меджік і Берда і три їх зустрічі у фінальних серіях вивели баскетбол і НБА з нескінченних «темних віків».

«Сперс» - «Майамі» - 2013

Переможець: «Хіт» - 4-3

Головна дуель: Леброн Джеймс проти апологетів командного баскетболу і кращого тренера ліги

Сюжет: Сім шикарних матчів, в кожному з яких виявилися краще від учасників:

1 - неймовірний кидок Тоні Паркера під сирену;

2 - блок-шот ЛеБрона Джеймса і нокаутуючий ривок 33: 5 від «Хіт»

3 - 7 триочкових від Денні Гріна

4 - 85 очок від «Великого Тріо»

5 - сплеск від Ману Джинобілі

6 - кидок Рея Аллена

7 - фінальна точка від Леброна (37 очка) і його вірного зброєносця Шейна Баттьє з обов'язковою драматичною рискою - промахом Тіма Данкана.

Матч, який увійшов в історію: 6-й, за півхвилини до кінця основного часу «Сперс» вели 94:89 і офіційні особи НБА почали огороджувати майданчик жовтими стрічками, готуючись до вручення чемпіонського кубку. Леброн Джеймс встиг двічі промахнутися з лінії і один раз потрапити, Кавай Ленард реалізував лише один штрафний із двох, і в останньому володінні Кріс Бош дивом забрав підбір і відкинув м'яч Рею Аллена. Крок назад і триочковий, який перевів гру в овертайм.

В останній п'ятихвилинці за 12 секунд до кінця при рахунку 100: 101 на користь «Хіт» Попович не став брати тайм-аут, понадіявшись, що Ману Джинобілі зможе дістатися до кільця. Але того обікрав на веденні Рей Аллен. Останню спробу «Сперс» зрівняти рахунок знищив Кріс Бош, який накрив дальній кидок Денні Гріна.

Кращий момент: кидок Рея Аллена

Що зробило цей фінал великим: революційний баскетбол і грандіозне кількість сюжетів, що визначають історичну спадщину учасників.

По-перше, знаковий фінал саме з баскетбольної точки зору: «Хіт» навчили всіх грати маленькими п'ятірками і побудували триочкову розтягувальну атаку навколо суперквотербека, «Сперс» подарували НБА європейську естетику своїм Вальсують драйв-н-кіком.

По-друге, це був один із знакових фіналів для новітньої історії. Леброн міг залишитися з одним неповноцінним локаутним титулом, але замість цього встиг вже з «Майамі» увірватися в ряди великих і вклинитися в дискусію про боротьбу з Джорданом. «Сан-Антоніо» настільки засмутилися, що зібралися в великий похід і на наступний сезон. Рей Аллен отримав свої 30 срібняків у вигляді ще одного титулу і спокійно пережив плювки в душу від «Селтікс». «Майамі» зумів довести до розуму один з легендарних сезонів, по ходу якого вони виграли 27 матчів поспіль.

І так далі.

«Голден Стейт» - «Клівленд» - 2016

Переможець: «Клівленд» - 4-3

Головна дуель: Леброн Джеймс проти команди, яка виграла 73 матчі

Сюжет: «Голден Стейт» впевнено вів серію до четвертого матчу: в перших двох «Ворріорс» розтоптали «Кевз» з різницею +48, у четвертому Стеф Каррі накидав 38 очок. Але потім все пішло шкереберть.

На останніх хвилинах четвертої гри Дреймонд Грін повівся на провокацію Джеймса і дав лізі привід прийняти безпрецедентне рішення: вперше в історії НБА одна з команд отримала штучно створене перевага за рахунок дискваліфікації одного з лідерів. Далі були травми Богута і Ігудали і повернення «Клівленда» в серію з 1-3. У сьомому матчі «Голден Стейт» вів протягом більшої частини матчу, але розклеївся в вирішальні хвилини, коли постійні промахи Харрісона Барнса з відкритих позицій підірвали загальну довіру до системи. «Клівленд» вирвав перемогу, Леброн накрив Ігудалу, Кайра Ірвінг оформив перемогу дальнім влучанням через Каррі, а сам Каррі не зміг на одній нозі обіграти Кевіна Лава.

Матч, який увійшов в історію: 7-й, не щороку чемпіона визначає триочкове потрапляння через руки на останніх секундах.

Кращий момент: ЛеБлок

Що зробило цей фінал великим: Збіг трьох чинників: 1) «Клівленд» взагалі переміг (52 роки до цього жодна місцева команда з професійних ліг не могла нічого виграти, 2) «Клівленд» переміг, зумівши відігратися з рахунку 1-3 (вперше в історії), 3) «Клівленд» переміг команду, яка взяла 73 матчі, відігралася з 1-3 у фіналі конференції і претендувала на те, щоб вважатися кращою в історії баскетболу.

фото: Gettyimages.ru / Ezra Shaw, Jonathan Daniel / Allsport, Mike Ehrmann, Andrew D. Bernstein / NBAE; commons.wikimedia.org ; nba.com ; REUTERS / Mike Blake; bradnorrdesign.com