Каспаров Гаррі Кімович

Каспаров Гаррі Кімович - тринадцятий чемпіон світу (1985 -2000), СРСР.

Єдиний шаховий король, який, щоб зійти на вершину, боровся не тільки з суперниками за дошкою, а й з владою в своїй власній країні
Єдиний шаховий король, який, щоб зійти на вершину, боровся не тільки з суперниками за дошкою, а й з владою в своїй власній країні. Незадовго до його першого матчу з Карповим один великий спортивний чиновник зауважив, маючи на увазі тодішнього чемпіона: "У нас вже є чемпіон світу, і інший нам не потрібен". Гаррі був людиною нового покоління, відрізнявся вільнодумством, і не дивно, що всі симпатії радянської системи були не на його боці.

Осінню 1984 року розпочався історичний матч Карпов - Каспаров . У перших дев'яти партіях Гаррі програв чотири. Здавалося, все скінчено, але тут пішла безпрецедентна серія з 18 нічиїх.
Осінню 1984 року розпочався історичний матч   Карпов - Каспаров
Потім 27 - у партію знову виграв Карпов, повів 5: 0, і до остаточної перемоги залишався всього один крок (гра йшла до шести перемог), але зробити його чемпіон так і не зумів. Після п'ятимісячного марафону і 48 партій рахунок скоротився - 5: 3, і було ясно, що далі може змінюватися тільки цифра праворуч. Але тут президент ФІДЕ Кампоманес порушив всі правила і оголосив, що матч завершується без оголошення переможця. Але на офіційному документі, що підтверджує його зупинку, варто тільки підпис Карпова.

Восени 1985 пройшла повторна зустріч, Каспаров переміг і став 13 - м шаховим королем. Через рік він виграв матч реванш, наступний поєдинок закінчився внічию, і Гаррі знову зберіг своє звання. У 1990 році Каспаров знову взяв верх. так закінчилася багаторічне протистояння двох шахових корифеїв. Ще десять років Каспаров домінував на шаховому олімпі, але 2000 році поступився Крамнику .