1. Вадим Лукомський, автор блогу «Англія, Англія»
  2. Олексій Логінов, автор блогу «Моя Італія»
  3. Олександр Дорскій, автор «СБГ-блогу»
  4. Микита Васюхін, автор блогу «Без брехні про xG»
  5. «Коли захисник йде в чужу штрафну, він йде за своєю зарплатою». Гуру футбольної тактики

Розповідають експерти - Лукомський, Логінов та інші.

Більшість з нас дивиться футбол, стежачи за м'ячем, бурхливо переживаючи голи і небезпечні моменти, не сильно замислюючись про тактичні побудовах і планах на гру і періодично на що-небудь відволікаючись. А як дивляться футбол аналітики і фахівці з тактики? Відповідають головні зірки тактичних блогів на Tribuna.com і Sports.ru.

Вадим Лукомський, автор блогу «Англія, Англія»

Вже писав про кращому раді по перегляду футболу в історії . Його дав Гарі Невілл (на жаль, після того, як я прийшов до цього інтуїтивним шляхом).

Коли Гарі грав за молодіжний склад «МЮ», тренер Ерік Харрісон змушував команду дивитися зі стадіону кожен матч основи, але з одним чітким зазначенням - не стежити за м'ячем, а стежити за рухом гравця (кожному юніору в залежності від позиції називалося прізвище). Це і є секрет того, як помітити щось цікаве і поділитися з іншими инсайтом. Звичайно, необов'язково всю гру стежити за одним футболістом, переглядаючи матч 22 рази, але теза «Скасувати спостереження за м'ячем, а стежити за рухом гравців» прекрасний і корисний. З досвідом приходить усвідомлення того, на кого і коли краще звертати увагу, але все починається саме з цього.

З досвідом приходить усвідомлення того, на кого і коли краще звертати увагу, але все починається саме з цього

Щоб записати здобуті спостереження, створюю таку замітку в Evernote (це може бути і Google doc або файл Word - мені просто зручніше шукати по тегам через Evernote):

Один матч - одна замітка. Переглядаючи гру, заповнюю кожен розділ. У першому завжди тільки два абзаци - схеми команд і несподіванки в складах. У другому показові епізоди з таймкодом - час епізоду і опис, чому наголошую цей момент. У третьому - тенденції з матчу, які ширше одного моменту, плюс нетактіческіе враження від матчу. В останній частині - показова статистика. Нотатки допомагають не запам'ятовувати купу інфи, яка може і не знадобитися, при цьому не втратити нічого важливого.

Олексій Логінов, автор блогу «Моя Італія»

Олексій Логінов, автор блогу   «Моя Італія»

Одного разу я сидів на трибуні преси та спостерігав, як колега з La Repubblica готує рецензію на матч. Спочатку він написав склади обох команд, причому близько прізвища кожного футболіста поставив число 6.0. За весь перший тайм він не зробив взагалі ніяких позначок, тільки постійно правил оцінки гравців. Та тільки-но почався перерву, і всі кинулися пити каву, як він почав швидко стукати по клавішах ноутбука. В кінці другого тайму історія повторилася - рівно за п'ять хвилин до фінального свистка він включив режим друкарки. На наступний день я прочитав його творіння - в замітці були перераховані лише основні події зустрічі, без особливих подробиць. Але це не дивно - римське видання спеціалізується не на спорті.

Я дію інакше - записую абсолютно все, що бачу або чую по ходу матчу: розстановки, тактичні перестроювання, репліки і зітхання тренерів і коментаторів, реакцію журналістів, глядачів, які приходять в голову ідеї, etc. Нещодавно зловив себе на думці, що при перегляді футболу відчуваю майже фізичну біль, якщо не чую італійську мову. Завжди використовую папір формату А4 і ручку. На стадіоні - олівець. Якщо гра змістовна, то списувати 4-5 листів, які потім розшифровую.

Для того щоб встигати за подіями, я використовую систему скорочень. Колись я захоплювався математикою, і частина знаків запозичив звідти.

наприклад,

67 'AllΔ! mp & → 433 (Ber)

означає, що, на думку коментатора Джузеппе Бергомі, на 67-й хвилині матчу Массіміліано Аллегрі замінив єдиного треквартісти і перебудувався на схему 4-3-3. Або ось:

7 'Con → Bon ↑ dif 10 m (Ant),

тобто на 7-й хвилині бордокампіста Алессандро Антінеллі повідомив, що Антоніо Конте наказав Леонардо Бонуччі підняти лінію оборони «адзуррі» на 10 метрів. Ще ось:

71 'Cand. tr. st. ± Ѡ (MP) -

на 71-й хвилині Антоніо Кандрева дуже втомився (troppo stanco), вмирає і, якщо його не замінити, у нас будуть великі ... проблеми (Ѡ). Після матчу я все це аналізую і прикидаю, що можна використовувати в тексті. І найголовніше - вирішую, чи варто матч того, щоб взагалі про нього писати.

Олександр Дорскій, автор «СБГ-блогу»

Олександр Дорскій, автор   «СБГ-блогу»

ТБ не включаю вже дуже давно. Чи не з принципу, а тому що все необхідне є в Інтернеті. Прямо завжди дивлюся гостьові матчі «Зеніту» (на домашні ходжу на стадіон), решта - в залежності від вільного часу. Найчастіше його вистачає ще на два-три матчі у вихідні.

Використання статистики і по ходу матчів, і після них, безумовно, корисно, але воно повинно враховувати контекст. Наприклад, якщо умовний Манолас виграв 7 верхових єдиноборств з 7 у умовного Мертенса, це більше свідчить не про крутизну захисника, а про нелогічність побудов атаки у умовного «Наполі».

Головний статистичний сайт сьогодні - Whoscored.com , Який використовує дані, надані Opta. Там можна знайти майже все, і, на мій погляд, Opta в цілому більш раціонально, ніж конкуренти, оцінює дії гравців. Зазвичай Whoscored.com використовується вболівальниками не на повну - до того ж Chalkboard добираються далеко не всі.

InStat і Wyscout в загальний доступ інформацію не надають, але і в їх звітах можна знайти багато цікавого. Наприклад, у InStat мені подобається статистика по ривків і спринт - можна оцінити готовність гравця до конкретного матчу (або загальну фізичну форму - на дистанції). А карти передач в звітах InStat неповні (хоч і з розшифровкою у вигляді таблиці поруч) - у 11tegen11 вони набагато показовіша (до речі, з усіх питань він є відповідає не тільки в твіттері, а й по пошті).

Звичайно, для повноцінного аналізу зручніше дивитися матч в повторі. Можна і збільшити швидкість відео, і поставити на паузу для розуміння моменту і збереження скрін. Дії команди можна поділити на кілька компонентів, за якими можна буде мати уявлення про матч: позиційна оборона, позиційна атака, дії відразу після втрати м'яча, контратаки, стандарти. Решта - зокрема, які можуть вплинути на хід окремих ігор, але не матимуть систематичний характер.

Багато корисного можна знайти на Statsbomb.com , Spielverlagerung.com і твіттер-акаунтів західних аналітиків. Нові методики з'являються не щодня, але вдосконалення вже наявних концепцій відбувається постійно.

У новому сезоні я вирішив обраховувати Packing . В загальному доступі такою просунутою статистики немає, та й вся система, розроблена командою Райнцартца, викликає практичні питання.

Микита Васюхін, автор блогу «Без брехні про xG»

Микита Васюхін, автор блогу   «Без брехні про xG»

В останні місяці 8-9 дивлюся футбол тільки в запису. Далеко не всім це підійде, але мені знання результату ніяк перегляд не псує. Плюсів від переглядів в запису виділяю кілька.

По-перше, я досить туго міркую, тому при перегляді онлайн можу багато втратити. А так можу собі дозволити відмотати назад і переглянути якийсь момент, якщо щось не до кінця ясно. Цікаву історію якось розповів Анчелотті - коли він дивиться від поля, то практично нічого не бачить і потім по кілька разів дивиться запис. Якщо Анчелотті не бачить, то чому повинен бачити я? Тому запис.

По-друге, це дозволяє економити час. Якщо дивитися прямо, то витрачаєш на матч не менше 105 хвилин. А в запису вилітає перерву плюс є можливість дивитися на збільшеній швидкості і промотувати паузи - не секрет, що чистий час матчу становить в районі 58 хвилин, а решту займають паузи між (аути, кутові, удари від воріт і т.д.) - і це я не говорю про затримки через травми. З зупинками на скріни і перемотування в запису на матч йде трохи більше години - пристойна економія. До того ж ти не прив'язаний до вихідних і вечорами і можеш дивитися, коли тобі зручно.

По-третє, в запису дивитися зручно, тому що можеш відразу зафіксувати цікаві для тебе моменти скринами. Нотатки роблю не так часто - якщо роблю, то після гри фіксую, часто «в стіл», якісь моменти.

На що дивитися? Тут все залежить від того, яка мета. Якщо дивишся окремого гравця, то природно сфокусований на ньому, більше оцінюєш його рух без м'яча, фіксуєш зони, де він частіше виявляється. Якщо з метою аналізу команди або обох команд, то я в першу чергу звертаю увагу на наступне:

• як команда вибудовує опіку - яким блоком грає (високо зустрічає, середній блок, низько і т.д.), як пресингує, які використовує орієнтування (більше на позицію партнера або на суперника, який перебуває в свою зону - взагалі виділяють з 5-6 різних методів опіки, і до кінця точно визначати не вдається, часто щось нове дізнаєшся);
  • як діє при переходах володіння (взагалі футбол - більше гра переходів володіння, а не володіння як такого, на мій погляд) - агресивно намагається м'яч повернути або відразу сідає в схему, виходить довгим пасом або підтримує володіння;
  • як будує атаку з найперших передач - намагаєшся знайти якісь ідеї і закономірності. Гвардіола якось сказав, що якщо у тебе хороший білдап, то і все інше буде добре, побудова атаки від воротаря - мало не головний командний аспект у футболі.

Взагалі, на мій погляд, вкрай важливо стежити за рухом без м'яча, як гравець відкривається, коли не отримує м'яч. Все, що відбувається з м'ячем, вже дуже пристойно підраховується. Через xG і xA ми можемо оцінювати прямий внесок в створення моментів, через точні передачі в глибоких зонах можна оцінити, наскільки перспективні шанси створює гравець (але партнери їх Порятуй), Опта непогано фіксує обведення і три можливих типи втрат на веденні - ми цілком можемо оцінювати якість дриблінгу гравця, різні просунуті пасові метрики дозволяють нам піти від горезвісних 95% точності передач при грі тому і поперек і оцінювати реальний скилл пасу і т.д.

Але ось з грою без м'яча поки туго. Подивіться на цей момент - Лаллана за рахунок грамотного руху двічі висмикує суперників і створює розрив між захисниками, куди біжить Фірміно, і виходить небезпечний момент. Лаллана не торкався м'яча у фінальній третини, але, на мій погляд, зробив вирішальний внесок у цю атаку. Він ніяк не буде оцінений звичайної статистикою. І ось за такими ривками треба дивитися. Звичайно, такий рух не завжди потрапляє в кадр - оператори зі зрозумілих причин фіксуються на м'ячі, - але тут нічого не поробиш, правда іноді на допомогу приходять ширококутні камери (підвішені вище і знімають одним планом, фіксуючи всіх гравців одночасно), або камери з- за воріт.

Звичайно, скоро на допомогу прийде позиційна статистика, коли десятки спеціальних камер на стадіоні кілька разів на секунду фіксують положення кожного гравця і м'яча на поле - на виході з'являється можливість чітко і практично однозначно оцінювати, хто розташовувався правильно, а хто ні. В цілому це можна оцінити і по відео, але що якщо потрібен висновок по 38 ігор сезону? Аналіз даних дозволить оцінити, скільки в середньому кожен гравець відхилявся від координати, на якій «повинен» був знаходиться в кожен момент часу. Це буде певний ривок вперед - в Баскет це дало серйозний ефект, - але у відкритому доступі ви побачите це нескоро.

Що стосується того, де беру статистику. По-перше, є свої бази. По-друге, є Whoscored і 442.com, плюс щось можна вицепіть в аналітичних твітерах. Якщо є бажання розвиватися, то варто багато читати по темі.

В цілому треба розуміти, що кожен бачить по-своєму і все перераховане вище - лише мій погляд.

«Гравець пробіг за матч 14 км, але весь час не туди». Як аналізують матчі в «Шахтарі»

А як дивляться футбол аналітики і фахівці з тактики?
Якщо Анчелотті не бачить, то чому повинен бачити я?