Цим переможеш! «Аякс» контролював м'яч, а ПСВ - простір

• Вперше c 10 лютого 2000 року «Аякс» програвав в три м'ячі вже до 35-й хвилині матчу чемпіонату Голландії (в сезоні 1999/2000 амстердамці поступилися ПСВ в Ейндховені 0-4 ).
  • Останні три поразки «Аякса» з різницею в три і більше м'ячів в чемпіонаті Голландії: 0-4 в 2013 році від ПСВ в Ейндховені, і двічі по 0-3 в 2018. І знову прилетіло від ПСВ.
  • Гастон Перейро проводить в ПСВ четвертий сезон. З моменту свого прибуття уругваєць чотири рази засмучував воротарів «Аякса». Більше, ніж будь-який інший гравець за цей час.
  • Люк де Йонг провів свій 220-й матч в чемпіонаті Голландії (111 м'ячів і 69 передач за підрахунками Transfermarkt) і здобув 150-ту перемогу.
  • Крім того, нападник ПСВ виграв 12 з 17 верхових єдиноборств. Це його абсолютно кращий показник з початку ведення подібної статистики Opta (тобто з сезону 2010/2011).
  • Центральний матч туру в чемпіонаті Голландії був зіграний в неділю. ПСВ після розгрому в Барселоні брав «Аякс», який стартував з упевненої перемоги в Лізі чемпіонів. Напередодні 125-го в історії «Топпер» було два головних питання. Перший: чи змінить щось у складі і в схемі гри Марк ван Боммель (зокрема, експерти пропонували замінити Люка де Йонга на «зайвого» гравця оборони). І другий: з яким рахунком «Аякс» переможе (майже 50% відвідувачів vi.nl ставили на гостей).

Як завжди, життя, а точніше гра, розставила все по своїх місцях.

«Аякс» контролював м'яч, а ПСВ - простір.

У матчі проти ФК «Мессі» у ПСВ було всього 25% володіння м'ячем. «Аякс» приїхав в Ейндховен з упевненістю забрати м'яч під свій контроль. Підстав у господарів претендувати на інший розклад не було зовсім. «Аякс» очолював список команд Ередівізія по володінню м'ячем (> 60%), ПСВ - не попадав навіть в ТОП-5 (близько 52%). Задумане вийшло в повній мірі. 67% проти 33% такою була розклад по володінню шкіряною сферою в першому таймі. 34% на 66% за підсумками всієї зустрічі.

34% на 66% за підсумками всієї зустрічі

Удари по воротах до 30-й хвилині: 5 - 0 на користь ПСВ

Не дивлячись на такі цифри гра, по суті, була зроблена всього за 15 хвилин в середині першого тайму. Голи ПСВ розподілилися наступним чином: 21-я хвилина - Гастон Перейро (1-0), 24-я хвилина - Люк де Йонг (2-0), 35-я хвилина - Хірвінг Лосано (3-0). В якомусь сенсі повторився сюжет квітневого матчу між цими командами (ті ж 3: 0, з голами на 23й, 38й і 54й хвилинах).

Якщо брати розклад по ударам, то футболісти ПСВ в першому таймі начисто переграли своїх гостей: 8-2 всього і 6-1 у ворота. Єдиний точний удар в створ у «Аякса» завдав центральний захисник Дейлі Блінд. А ось постріл Хакіма Зіеха був заблокований. Після перерви «Аякс» поправив статистику ударів по воротах і в підсумку навіть перевершив своїх опонентів на один постріл (6 - 13 в другому таймі, 14 - 15 за матч), але на результат гри це вже не вплинуло. До того ж за підсумковим потрапляння у ворота гості повністю поступилися, 8 - 4 (тобто всього 2 - 3 у другому таймі).

Стримати натиск «Аякса» в першому таймі допомогли два фактори: компактність оборонних побудов ПСВ і вдала гра у відборі (12 - 6). При чому найкращим в цій справі виявився центральний нападаючий ПСВ Люк де Йонг (3 відбору). У другому таймі його випередять тільки крайні захисники: Анхеліньо (5 відборів) і Думфріз (6).

На користь ПСВ виявилася і така статистика:

• Спроби відбору: 32 - 18
    • Успішні відбори: 23 - 15
    • Виноси: 38 - 13
    • Блокування: 23 - 6 (з них заблоковані удари: 6 - 2, заблоковані кроси: 17 - 4)
    • Повітряні єдиноборства: 19 - 10 (з яких 12 на рахунку Люка де Йонга, більше, ніж у всіх гравців «Аякса»)

«Аякс» перевершив своїх опонентів:

• У володінні м'ячем: 34% на 66%
    • В кількості передач: 296 - 549. І їх точності: 66% проти 84%
    • В кількості успішних обводок: 3 - 9 (проте 5 з них були зроблені на своїй половині поля і жодної в районі 30-35 метрів від воріт ПСВ; господарі, навпаки, обводили тільки на половині поля гостей)
    • У перехоплення: 10 - 20 (але тільки 2 на половині поля ПСВ)
    • В ударах по воротах: 14 - 15 (але в створ воріт 8 - 4 на користь ПСВ)

І їх точності: 66% проти 84%   В кількості успішних обводок: 3 - 9 (проте 5 з них були зроблені на своїй половині поля і жодної в районі 30-35 метрів від воріт ПСВ; господарі, навпаки, обводили тільки на половині поля гостей)   У перехоплення: 10 - 20 (але тільки 2 на половині поля ПСВ)   В ударах по воротах: 14 - 15 (але в створ воріт 8 - 4 на користь ПСВ)

Ірвінг Лосано забиває п'ятий м'яч у чемпіонаті і наздоганяє в суперечці бомбардирів Гастона Перейро.

Але повернемося до компактності. Компактність - один з постулатів Марка ван Боммеля в організації гри. Футболісти ПСВ намагаються тримати оборону так, щоб між останнім захисником і центральним нападаючим було не більше 30-35 метрів. Аналогічне відстань витримується і між правим і лівим латераль.

Як правило, розігрують гравці «Аякса» після перепасування з партнерами на половині поля суперника робили закиди в напрямку Хунтелара або Нереса. Однак ніяких дивідендів з настільки одноманітних комбінацій гості не отримали. Швидше, навпаки, вся гострота біля воріт Онани виникала після контратак господарів, які відбивалися і забирали м'яч після навісів гостей.

Саме так був забитий перший гол ПСВ. Карел Ейтінг робив проникаючу передачу на Хунтелара. Нападаючий «Аякса» м'яч толком обробити не зміг. Йорріт Хендрікс заробив підбір і зробив точний пас в центральне коло на Люка де Йонга. Нападаючий переграв Дейлі Блінда і кинув в прорив Стівена Берхвейна. Після удару вінгера ПСВ відскік забрав Гастон Перйеро. Уругваєць легко переграв Ейтінга і завдав разючого удару.

Можна нарікати на недопрацювання опорника, на невдалий відскок або рикошет, а можна зафіксувати закономірність. Подібних ситуацій тільки в першому таймі було кілька: 15-я хвилина (непризначення пенальті на Лосано), 21-я хвилина (гол Перйеро), 22-я хвилина (чистий підкат Тальяфіко проти Лосано в штрафному майданчику), 24-я хвилина (вихід Лосано на ударну позицію), ще раз 24-я хвилина (з тією лише різницею, що підбір Хендрікса трапився після винесення камерунського воротаря). Виходило майже як у фільмі з Томом Крузом «Грань майбутнього»: «Живи. Помри. І знову". У випадку з матчем в Ейндховені: «Атака. Контратака. І знову".

- Я перезапускати день? Як цим керувати?

- Ти повинен гинути. Кожен день. Поки Омега не вмре.

«Омега» не вмерла. Вона перемогла.

А в ключових епізодах блискуче грав Йорріт Хендрікс. Опорник ПСВ або м'яч відбирав, або підбір вигравав. І незмінно після цього вибирав загострює напрямок контратаки.

І незмінно після цього вибирав загострює напрямок контратаки

На скріншоті вище можна нарахувати всю десятку польових гравців ПСВ і вісім футболістів «Аякса». Як правило, в позиційній атаці виконувалася передача в напрямку Хунтелара або Нереса. Однак найчастіше закид завершувався втратою м'яча. І навіть якщо гравець «Аякса» вигравав підбір, то тут же його втрачав в боротьбі з гравцем Ейндховена. В результаті подібних відборів ПСВ створив випад Лосано на 16-й хвилині (фол Френкі де Йонга і непоставлений пенальті) і забив перший гол на 21-й хвилині (підбір де Йонга і контратака 4 в 6).

Недооцінений трудяга Йорріт Хендрікс

Вихованець ПСВ пройшов через все збірні своєї країни. У головній національній команді він дебютував в товариському матчі проти Греції ще при Данні Блінд 1 вересня 2016 року. З тих пір, як відрізало. А між тим, у своєму рідному ПСВ 23-річний хавбек грає ключову роль.

У звітному матчі Йорріт Хендрікс був сокрушающе ефективний. Він відбирав (3), виводив на удар партнерів (2), асистував (1). Але головне, задавав напрям кинджальним контрвипад ПСВ.

NOTA BENE. Більше 50% передач у виконанні Хендрікса були виконані вперед. Ближче всіх до нього серед усіх центральних півзахисників матчу підібрався Карел Ейтінг - 34,9% пасів вперед.

Ближче всіх до нього серед усіх центральних півзахисників матчу підібрався Карел Ейтінг - 34,9% пасів вперед

Ключові показники центральних півзахисників ПСВ і «Аякса».

Джерело: vi.nl

Відмінна гра Люка де Йонга

На батьківщині Люка де Йонга в останні два роки заслужено критикують. Однак в звітному матчі нападник зіграв виключно корисно. Його вклад в перемогу був вагомим. А звання кращого гравця туру за версією різних видань - цілком заслужено. І справа не тільки в забитому голі. Де Йонг став одним з ключових елементів в тактиці Марка ван Боммеля проти гостей з Амстердама.

Центральний нападник зробив найбільше число передач серед усіх гравців ПСВ (43). Точних з них було 21 (другий показник після Росаріо, у якого 23). Щоб було зрозумілим масштаб цих цифр, наведу статистику Хунтелара: 5 передач (4 точних), у тому числі дві передачі були зроблені при розіграші в центру поля. Для наочності ось така графіка від Whoscored:

Для наочності ось така графіка від Whoscored:

Ілюстрація гри двох центральних нападників. Точками показані передачі Люка де Йонга (помаранчеві) і Клас-Яна Хунтелара (блакитні).

Група нападу «Аякса» дуже захоплювалася нарощуванням тиску на третині поля суперника. В результаті раз за разом ми мали величезні розриви між атакуючим блоком і лінією оборони. Виноси або передачі гравців ПСВ йшли якраз у вільну зону на Люка де Йонга. Нападник ПСВ став справжнім королем повітря! На його рахунку 12 виграних верхових дуелей. А це більше, ніж у всіх інших гравців ПСВ (7), і більше, ніж у всіх футболістів «Аякса» разом узятих (10). Не знаю, як вимірюється ефективність виграних єдиноборств, але здається, де Йонг з Ейндховена досяг успіху б і тут. Чого вартий епізод, який призвів до першого голу господарів.

NOTA BENE. Воротар Йерун Зут зробив 13 точних передач на Люка де Йонга. Вони стали найкращою парою гравців ПСВ за цим показником (точні паси від одного гравця іншому). У той же час в складі «Аякса» кращу пару «відправника і одержувача» склали Френкі де Йонг і Дейлі Блінд (18 точних пасів на Блінда молодшого).

Фланги залишилися за ПСВ

Графіка напрямки атак і усереднені позиції гравців за версією Whoscored.

Зіткнувшись з компактною структурою господарів, гості розвивали більшість своїх атак через фланги (що в загальному-то логічно). При цьому звертає на себе увагу помітний крен на користь лівого флангу «Аякса». 51% атак амстердамців йшло через «американське крило» Тальяфіко (№31) і Нереса (№7), яким активно допомагали Тадич (№10) і Ейтінг (№15).

Однак крайні захисники ПСВ витримали. За весь матч Думфріз зробив шість відборів (+1 невдала спроба на половині суперника), а його партнер Анхеліньо на протилежному фланзі - п'ять (і також +1 невдала спроба на території суперника). Це майже 48% від загальнокомандних зусиль (11 з 23). Нагадаю підсумкове перевага ПСВ над «Аяксом»:

Спроби відбору: 32 - 18   Успішні відбори: 23 - 15

Графіка відборів крайніх захисників ПСВ: Анхеліньо - вгорі (лівий фланг оборони), Думфріз - внизу (правий фланг).

Все пізнається в порівнянні. Відкриваємо статистику успішних відборів і бачимо ось такі цифри. За перші п'ять турів Анхеліньо зробив 15 успішних відборів, Думфріз - 12. Обидва збільшили свою статистику на третину і посіли 7-е (в середньому за матч 3,3) і 15-е місце (3,0), відповідно, в заліку головних "відбірників" чемпіонату.

Якщо відштовхуватися від статистики відборів, то вибір флангу атаки «Аяксом» трохи здивував. У минулому сезоні іспанець в середньому відбирав 0,8 рази за гру. А Думфріз в «Херенвені» за цим критерієм був навіть краще колумбійця Аріаса в ПСВ (2,2 проти 1,5).

резюмуємо

«Аякс» намагався домінувати на полі і за традицією повністю забрав під свій контроль м'яч. Однак більшого вичавити з цього факту не зміг. ПСВ грав дуже компактно, перекриваючи практично всі можливі напрямки атак гостей. Гравці «Аякса» змушені були йти в дриблінг або робити навіс у вільну зону. Але якщо по дриблінгу гості з Амстердама щодо досягли успіху, то в другому були занадто передбачувані. Марк ван Боммель, немов майстер айкідо, зумів звернути силу противника проти нього самого. Атакуючи великими силами (51% атак йшло через лівий фланг і тільки 27% через правий), гості залишали за собою дуже великі зони. Успішна гра брабантци на другому поверсі і велика кількість відборів дозволило ефективно ці розриви використовувати, організовуючи блискавичні контрвипади. В результаті різких контратак ПСВ уже до 35-й хвилині вирішив результат зустрічі.

після матчу

У Еріка тен Хага запитали, чи не вважає він, що було б краще випустити Макса Вёбера в центр оборони в пару до Дейлі Блінд, щоб стримати Люка де Йонга. Тренер «Аякса» впевнено відповів: «ні». «З Вёбером ми теж програли (мається на увазі поразку в квітні 0-3 - прим. автора). А з Френкі ми були дуже гарні проти AEK. І по-моєму, це був кращий вибір ».

Міркуючи про причини поразки Ерік тен Хаг сказав, що його футболісти були недостатньо сміливі і ефективні в нападі. А перший гол став результатом переходу з оборони в атаку і неправильного пресингу. У той же час тренер відзначив різкі контратаки суперника, до яких його гравці були не готові.

«Ми показуємо в цьому сезоні хороший футбол, але сьогодні я цього не побачив. Ми повинні вчитися, такого більше не повинно відбуватися ». На питання, якби тен Хаг знав результат, то випустив тих же гравців, тренер відповів коротко: «Так!».

Побитий рекорд Зеєдорфа

За сім хвилин до кінця зустрічі в складі «Аякса» замість Нереса на поле вийшов Райан Гравенберх. У день дебюту за основну команду Суринамський півзахиснику було 16 років, 4 місяці і 7 днів.

Таким чином, Гравенберх став наймолодшим гравцем амстердамського клубу, що виходив на поле в офіційних матчах. Раніше цей рекорд встановив Кларенс Зеєдорф, який дебютував за «біло-червоних» в 1992 році у віці 16 років, 11 місяців і 15 днів.

Нагадаю, в травні цього року Гравенберх в складі збірної Голландії (U-17) став чемпіоном Європи серед юніорів.