Олімпіакос - Металіст - 1: 2 + ВІДЕО

Матч-трилер - це вже досить заяложене вираз, але тим не менше іноді на футбольному полі відбуваються справжні трилери. В даному випадку, використовуючи ще один кіношний термін, харківський «Металіст» отримав ще й хеппі-енд. За всіма законами кіно, отримав тоді, коли вже, здавалося, померла остання надія, коли Девіч не забив пенальті і всі ми зрозуміли - якщо не йде, то не йде. Але саме тоді справа і пішло. Від противного, вибивши клин клином, але саме після цього «Металіст» нарешті заграв, як уміє і встиг в останні хвилини награти на щасливий кінець. Ніби вичерпавши весь можливий набір невезіння (хоча, згадуючи про численні грецьких моментах - везіння теж було багато) і вождів максимальний період дії вороже налаштованого чарівника, в загальному, сюжет просто на диво.

Насправді, весь сьогоднішній матч дійсно нагадував якийсь морок. Якщо оцінювати дії нашої команди до того моменту, коли вона почала забивати, то її гру цілком можна назвати однією з найгірших в сезоні. «Металіст» програвав або втрачав очки, володіючи перевагою і не реалізуючи свої шанси, таких випадків було багато, але такої безнадії і безсилля в атаці і такої кількості помилок в обороні я пригадати не можу. У першому таймі майже кожен гравець команди був немов під впливом якихось заклинань. У Дишленковича вискакував з рук м'яч, Папа Гуйє то постачав гольовими передачами суперника, то, не покладаючись на їхнє вміння, намагався забити в свої ворота сам, гравці атаки падали на рівному місці. Тим, кому вдавалося утримуватися від зовсім вже шкідницьких дій, проте, не вистачало сил на те, щоб надавати необхідне статусу гри і суперника опір. Греки могли забити в першому таймі 3-4 голи і не зробили це, мабуть, тільки по тому, що і їм заважав якийсь чаклун. В цілому, враховуючи місце дії, можна згадати про богів-олімпійців, які, як відомо, дуже любили спостерігати зверху за різними битвами і допомагати своїм улюбленцям. Іноді навіть самі кидалися в бій.

Ну а залишивши в стороні різноманітну містику, варто зауважити, що «Металіст» потрапив в так звану яму. Він був в ній в останній грі з донецьким «Металургом», що не виліз з неї і до Пірейський матчу. До «Зальцбургу» наша команда підготувалася дуже добре, навіть трохи занадто, а далі чомусь трапився спад, будемо сподіватися, короткий. Не варто забувати і про силу противника, який 10 матчів у всіх турнірах взагалі не пропускав голів. Це був вже другий рівень, при всій повазі до переможених раніше. «Металіст», як старанний учень, який робить все завдання і не прогулює школу, зайняв перше місце в групі і саме тому отримав суперника легше в наступній стадії, але після «Зальцбурга» такі вже закінчилися. Можливо, хтось цього не розумів. Але «Олімпіакос», треба віддати йому належне, силу противника представляв добре і підготувався до харків'ян відмінно. В обох матчах творчу гру доводилося склеювати по шматочках. Якщо в Харкові греки більше цим шматування нашої гри і обмежилися, при цьому зумівши забити свій гол, то вдома «Олімпіакос» і в атаці себе показав. І тут з'ясувалося, що нашій обороні до грецьких рекордів непропускаемості поки далеко.

У перші хвилини нашу команду ніби накрило хвилею. Греки як почали вішати м'яч в штрафну, так і робили це, поки не забили. Їх ентузіазму сприяли постійні обрізки і помилки захисників, іноді невпевненість Дишленковича. Вони відчули слабину і почали її обробляти своїми ударами. Навіс йшов за навісом, Міральяс навіть один раз навісив прямо в поперечину. Фустер після прострілу справа (і повної беззахисності наших футболістів) в падінні ледь не влучив у ворота. Ну а потім, вже, треба відзначити, після того як Тайсон втік майже один на один, але не використав кращий момент нашої команди за весь тайм, так ось після цього сталося підтвердження приказки «чому бути, того не минути». Черговий грецький навіс, тепер уже зліва від Холебас, і Маркано легко перестрибує Бланко і забиває головою. Все було дуже просто для греків, ніхто не заважав красиво вирізати м'яч на Маркано, ну і Бланко боротьбу більше позначив. Чи міг він з ростом 168 см зробити щось інше проти 189 см Маркано?

Один раз ми пропустили цілком заслужено, а ось далі ніби вже включився якийсь шаман з Харкова і після всіх помилок гравців «Металіста» греки чомусь забити не могли. Джеббур вискочив один на один - тут виручив Дишленкович. Торосидіс в боротьбі з Сосой пробив головою - штанга. Папа Гуйє спочатку робить подарунок Фустер - той не забиває з лінії штрафної. Потім Папа робить «подарунок» Дишленковича, на щастя м'яч від голови захисника в кут наших воріт не прикатился.

У «Металіста» в атаці гра не клеїлася абсолютно. Мирон Маркевич вирішив усіх здивувати, випустивши не Марко Девіча, а Марлоса, але ця задумка не зіграла. Чим більше технічних латиноамериканців перед штрафним, тим краще, мабуть, вирішив наш тренер. Але все-таки один-то чистий форвард потрібен був. Це просто впадало в очі, коли Марлос отримував м'яч на фланзі і партнер був під ним, а в штрафний - нікого. Девіч там з'явиться після перерви і по суті врятує гру.

Єдиною світлою плямою першого тайму був Тайсон, який зрідка загострював гру на лівому фланзі. Але і він в одному епізоді відзначився з негативного боку, коли почав апелювати до судді в штрафний «Олімпіакоса», замість того, щоб продовжувати атаку.

В цілому, ситуація була досить обтяжливою. Чи не безнадійною її робила тільки віра в атакуючий потенціал «Металіста», яка в підсумку була немарною. Але це відомо зараз, а на початку другого тайму навіть після виходу Девіча і відразу ж почалася роботи Марко по чіпляння за м'яч на чужій половині, перспективи виглядали туманно. «Олімпіакос» забарикадувався в стилі першої гри (і в стилі обох матчів проти «Рубіна»), при цьому по можливості відповідав дуже гострими контратаками і кожна з них могла стати фатальною. Наприклад, перша ж, коли Макун технічно переправляв м'яч, але над поперечиною. І в подальшому були дуже небезпечні навіси, а ще раз у раз вдавався в штрафну і бив своєю лівою Холебас.

У нас же, навіть коли щось виходило, наприклад, вивести на удар Бланко або у Тайсона обікрасти захисника, потім слід було щось, іменоване ударом відчаю. Ну або майже відчаю. По крайней мере, віри в себе, а головне своєї гри, якої «Металіст» сильний, не було і в помині. До пори до часу. Потім вона стала потроху виявлятися. Коли Торрес жорстко відібрав м'яч в центрі поля, потім Тайсон зробив відмінний пас Бланко і Себастьян, також дуже здорово розібравшись у штрафному з захисником, пробив в штангу - це вже була гра «Металіста». І коли Тайсон незабаром виник на правому фланзі в штрафний і зробив простріл на Девіча, а потім воротар відбив удар Хав'єра з-за штрафної - і це «Металіст» прокидався і розправляв свої плечі.

А потім був момент, який по ідеї повинен був нашу команду угробити. Незабитий пенальті в даній ситуації і з непропускающім суперником по ідеї повинен надавати тільки такий вплив. Пенальті створив Девіч, прокинувши м'яч на зручній для руки Модесто висоті, француз зробив несвідоме рух і Марко пішов бити 11-метровий. Але навіщо ж так! Марко спробував виконати улюблений їм (і багатьма ще футбольними піжонами) трюк, але воротар «Олімпіакоса» просто не встиг стрибнути в кут. Він повернувся і спокійно забрав м'яч.

І ось тут чомусь «Металіст» і прокинувся остаточно. Ніби зрозумів, що все в його силах і суперник цей, він теж цілком проходимо, навіть коли грати залишилося всього-нічого, а забивати потрібно цілих два голи. Звичайно, важко сказати, була б перемога, якби лише через 4 хвилини після пенальті Вільягра не забив гол. Але він зробив це. Тайсон відмінно накинув м'яч набіг захиснику, Крістіан в каратистських стрибку переграв воротаря і роздрукував зачаровані грецькі ворота.

Початок - півсправи. Другу частину справи повинен був зробити, звичайно, Девіч. Марко заробив кутовий, а після подачі п'ятою проштовхнув м'яч вже на лінії воріт. Тут вже ніякі слова не передають почуття. Тут треба схоплюватися і стрибати.

Заключна частина гри носила метушливо-кумедний характер. Греки очманіло намагалися врятуватися, їх неймовірна оборона, ніби зникла з поля, і в останні хвилини наші футболісти тричі виходили в божевільні відриви типу 3 в 1, але на радощах так жодного разу і не забили. Те Девіч не дав пас і не забив сам, то дав і не забив Соса, то навіть до Девіча м'яч не довели і заробили штрафний (хоча Марко був зовсім один). Загалом, це вже було не так важливо, хоча і смішно було б забити фірмові 4 голи і «Олімпіакосу». Але зрозуміло, що тут потрібно дуже сильно радіти і двом голам і взагалі, час легких успіхів і перемог з 4 голами позаду. Тепер буде тільки щось на зразок цього.

По ходу матчу думалося, що «Металісту» не вистачає характеру, того самого, який допомагав неймовірним чином вигризати перемогу в Харкові у «Сампдорії». Здавалося навіть, що без Едмара нікому команду в центрі поля запалити. Але характер виявлений. І зажигателя знайшлися. І той же Торрес зіграв в цьому плані не останню роль. А хтось скаже, що харків'янам просто дуже пощастило не пропустити купу голів до перерви і таким ось чином вирвати перемогу в кінці. Так, є таке враження, що без певної симпатії зверху до нашої команди під кінець гри не обійшлося. Але чи означає «Металіст» її заслужив. По крайней мере, якщо про перемогу наших чаклунів над грецькими можна лише здогадуватися, то з футболістами все ясно. Ми перемогли. «Металіст» в чвертьфіналі Ліги Європи і ми чекаємо нових трилерів і обов'язково - хепі-ендів.

Андрій КРИКУНОВ

«Олімпіакос Пірей» - «Металіст» - 1: 2
«Олімпіакос Пірей» - «Металіст» - 1: 2   Іван Маркано, 14 - Крістіан Вільягра, 81, Марко Девіч, 87
Іван Маркано, 14 - Крістіан Вільягра, 81, Марко Девіч, 87

«Олімпіакос Пірей»: Болаж Медьєрі, Васілос Торосидіс, Іван Маркано, Янніс Манятіс, (Франсуа Модесто, '58), Хосе Холебас, Авраам Пападопулос, Давид Фустер, Аріель Ібагаза, (Жан Макун, '44), Пабло Орбаїс, Кевін Міральяс , Рафік Джеббур
«Металіст»: Володимир Дишленкович, Крістіан Вільягра, Марко Торсіглері, Папа Гуйє, Сергій Пшеничних, Ромеро Марлос, (Марко Девич, '46), Себастьян Бланко, Хав'єр Клейтон, Хосе Соса, Хуан Мануель Торрес, Тайсон
«Олімпіакос Пірей»: Болаж Медьєрі, Васілос Торосидіс, Іван Маркано, Янніс Манятіс, (Франсуа Модесто, '58), Хосе Холебас, Авраам Пападопулос, Давид Фустер, Аріель Ібагаза, (Жан Макун, '44), Пабло Орбаїс, Кевін Міральяс , Рафік Джеббур   «Металіст»: Володимир Дишленкович, Крістіан Вільягра, Марко Торсіглері, Папа Гуйє, Сергій Пшеничних, Ромеро Марлос, (Марко Девич, '46), Себастьян Бланко, Хав'єр Клейтон, Хосе Соса, Хуан Мануель Торрес, Тайсон   Пабло Орбаїс, 57, Франсуа Модесто, 77, Авраам Пападопулос, 79 Пабло Орбаїс, 57, Франсуа Модесто, 77, Авраам Пападопулос, 79. - Крістіан Вільягра, 31. Себастьян Бланко, 37, Марко Девіч, 87, Хосе Соса, 89.

На 77-й хвилині Девіч не забив пенальті (воротар)