Як 300 спартанців. Німеччина - Греція - 4: 2. Євро-2012. 1/4 фіналу / Новини / EURO 2016 / Футбол / Спорт-Експрес в Україні

П'ятниця. Гданськ. Німеччина - Греція - 4: 2. 61-я хвилина. Самі Хедіра (№ 6), випередивши Іоанніс Маніатіс, вражає ворота Міхаліс Сіфакіс красивим ударом з льоту. фото REUTERS

EURO-2012. 1/4 фіналу

НІМЕЧЧИНА - ГРЕЦІЯ - 4: 2 (1: 0)

Голи: Лам, 39 (1: 0). Самарас, 55 (1: 1). Хедіра, 61 (2: 1). Клозе, 68 (3: 1). Ройс, 74 (4: 1). Салпігідіс, 89, з пенальті (4: 2).

Німеччина: Нойер, Боатенг, Хуммельс, Бадштубер, Лам, Швайнштайгер, Хедіра, Ройс (Гьотце, 80), Езіл, Шюррле (Мюллер, 67), Клозе (Гомес, 80).

Греція: Сіфакіс, Торосідіс, Папастатопулос, К.Пападопулос, Тзавелас (Фотакіс, 46), Нініс (Гекас, 46), Макос (Ліберопулос, 72), Маніатіс, Кацураніс, Самарас, Салпігідіс.

Попередження: Самарас, 14. Папастатопулос, 75 (попередження).

Суддя: Скоміна (Словенія).

22 червня. Гданськ. "Арена Гданськ". 43 000 глядачів.

В 1/4 фіналу Euro Збірна Німеччини наочно продемонструвала всім - перш за все, російським футболістам - як потрібно справлятися з хваленою обороною Греції.

Дмитро зелений
з Гданська

Перед боєм в Фермопильском ущелині, де 300 легендарних спартанців прикривали відхід грецького війська, до намету царя Леоніда прийшли перські посли.

- Кидайте зброю, - передали вони слова свого повелителя Ксеркса. - В обмін збережіть життя.

- Прийдіть і візьміть, - відповів Леонід.

- Але наші стріли і дротики закриють від вас сонце.

- Що ж, тоді ми будемо битися в тіні.

***

Останні кілька днів в Гданську безперервно дощило. І хоча негода цього суворого місту тільки на-віч, до тривалих прогулянок така погода, чесно кажучи, не мала. Тож не дивно, що перед грою вболівальники обох збірних віддали перевагу "розім'ятися" в теплих шинках, а не на площах - зазвичай жваві вулиці були порожні, ніби чемпіонат Європи ці місця вже покинув.

Варто було, проте, зайти в найближчий заклад, як картина різко змінювалася. Червоні задоволені обличчя, пиво рікою, пісні на славу своєї країни і її футболістів, недвозначні пропозиції офіціанток з серії "випий з нами!" Дивно все-таки, наскільки схожі розваги у вболівальників різних країн.

Німців, звичайно, було більше. Співвідношення з греками приблизно таке ж, як і котирування букмекерів на результат матчу - 10 до 1. Обіцяний тридцятитисячний десант зробив свою справу - вчора Гданськ знову ненадовго став Данцигом. І бундестім тут дійсно відчувала себе як вдома.

***

Прес-центр стадіону був сповнений ще з ранку. Багатонаціональна натовп журналістів, що приїхала сюди з усіх кінців світу писати, показувати і розповідати про чвертьфінальний матч чемпіонату Європи, коротала час за чаєм, кавою, настільним футболом і обговоренням предстоявшей зустрічі.

На численних екранах тим часом крутили фільм про переможний для греків Euro-2004. У докладною хроніці були і до болю знайомі кадри: ось Шаронов отримує червону картку за фол проти Торреса, ось Овчинников лається з норвезьким арбітром Хауге, а ось Кириченко відправляє в ворота починав сивіти Нікополідіса найшвидший гол в історії чемпіонатів Європи. Миготять особи Ярцева, Євсєєва, Бугаєва. Де він, цікаво, зараз - захисник, якого вважали майбутнім збірної?

Німеччина на те Euro з греками не грала - не вийшла з групи. Дивлячись на екрани, де радісний Кацураніс стрибав з кубком Анрі Делоне, німецькі колеги хмурились: на що це УЄФА натякає, демонструючи в день матчу такі кінострічки?

До їх превеликий задоволенню, наступним показали фільм про Euro-1996 року, який, як відомо, виграла бундестім.

***

Йоахим Лев завжди підкреслював, що розраховує на всіх своїх футболістів, однак припустити, що в стартовому складі з'являться Клозе, Ройс і Шюррле, а на лаву запасних сядуть Мюллер, Гомес і Подольські, міг, напевно, тільки дуже відважна людина. Що це - самовпевненість? Або в Німеччині дійсно немає поділу на основних і запасних?

Фернанду Сантуш про подібному достатку міг тільки мріяти. Всі його тактичні перестановки були викликані виключно жорсткою необхідністю. Через травми і дискваліфікації греки грали без чотирьох футболістів основного складу - воротаря Халкіас, захисників А.Пападопулоса і Холеваса, а головне, свого лідера Карагуніса.

***

Коли команди виходили на поле, німецькі фанати запалили димовуху і розтягнули величезний прапор, який, втім, тут же в декількох місцях порвали. Чи то такий хисткий матеріал, чи то комусь полотно заважало дивитися на поле, але знак в будь-якому випадку недобрий. Або щодо цієї команди прикмети не діють?

Греки ж - народ забобонний. Під час виконання гімну Німеччини активні вболівальники практично в повному складі повернулися спинами до полю.

***

Що таке німецька міць, Греція відчула відразу - без всякої розгойдування. У перші три з половиною хвилини німці встигли провести три найнебезпечніші атаки, в одній з яких навіть забили гол, який суддя, втім, не зарахував. Хедіра пробив низом, Сіфакіс не зміг зафіксувати м'яч, і Шюррле зіграв на добиванні. Все б добре, не виявися хавбек "Баварії" в невеликому офсайді. Поруч біг Швайнштайгер, і забий він, гол навряд чи скасували б.

Греція відповіла тим, що Самарас боляче в'їхав в голеностоп Хедірі.

***

Жорстких зіткнень в першому таймі взагалі було забагато. Той же Самарас на 15-й хвилині настав на Ахілл Швайнштайгеру, а до цього міцно дісталося Сіфакісу. В епізоді з не зарахованим голом воротар отримав від суперника по голові і досить довго лежав на газоні. Заміни його в цю хвилину Сантуш, на батьківщину голкіпер поїхав би героєм - жодного пропущеного м'яча! Але він залишився і протягом тайму зробив чимало ефектних стрибків.

Скільки було дрібних стиків - взагалі не злічити. До середини тайму білосніжні футболки німців суцільно вкрилися брудними розлученнями. Греки, як і очікувалося, вийшли на поле вмирати - не шкодували ні себе, ні суперника. Важке поле, рясно полите дощем, було їх союзником.

***

"На якій хвилині ви занервували, якщо рахунок буде 0: 0?", - запитали у Лева напередодні. Бундестренер відповів в тому дусі, що приводів для занепокоєння немає, проте вчора вже в середині тайму він скакав по технічній зоні і розмахував руками, немов вітряк крилами. І було через що! Біля воріт Сіфакіс виникав момент за моментом - Езіл, Шюррле, Клозе ... Збірна Росії, наприклад, таких відвертих моментів не створювала. Але німецькі футболісти проявляли якусь дивовижну щедрість. За голову хапалася навіть пані Меркель, яка, як і обіцяла, подарувала на матч.

***

Перший удар в створ воріт Нойєра греки завдали на 32-й хвилині - Нініс отримав на правому фланзі хорошу передачу від Самараса і пробив в дальній кут. Голкіпер "Баварії" зафіксував м'яч не відразу, змусивши ойкнути німецьких уболівальників у себе за спиною.

Але взагалі вперед Греція йшла не надто охоче. У контратаках брало участь максимум три людини - вищезгадані Самарас з Гекас та герой матчу відкриття з Польщею Салпігідіс. Вся увага - обороні.

***

Здавалося, ще трохи, і з Лівому відбудеться серцевий напад. Від цього нещастя його врятував капітан - Філіп Лам. Коли всі гравці атаки промазали по кілька разів, слово взяв захисник. Підхопив м'яч, протягнув його до центру штрафного і потужно пробив - без шансів для Сіфакіс. У ближньому бою спартанців здолати не вдалося, зате вийшло в далекому. Кінець казки?

***

Як би не так! Греція не була б Грецією, якби опустила руки. Коли ситуація змушує її ризикувати, починаються чудеса. Польща і Росія про це вже знали, а тепер з силою спартанського характеру належало познайомитися і Німеччини.

У перерві захисника Тзавеласа замінив хавбек Фотакіс, а півзахисника Нініса - форвард Гекас. Само собою, м'яч став куди частіше гостюватимуть на половині поля Нойєра. Партнери охоче навантажували свіжого форварда, який був цьому тільки радий.

На 53-й хвилині Самарас і Гекас втекли в найнебезпечнішу контратаку - їм протистояло лише двоє захисників. Однак форвард "Селтіка", як здалося, затягнув з передачею, і німці зуміли відвести загрозу від своїх воріт.

А ось дві хвилини по тому Самарас виправився, та так, що Греція, мабуть, пробачила йому всі Попередні промахи. Салпігідіс, отримавши відмінну передачу з глибини, прорвався по правому флангу, точно прострілив у штрафну, де довговолосий форвард в падінні відродив інтригу - 1: 1!

***

Рівно шість хвилин тривало свято на грецькій трибуні. Шість хвилин вони себе відчували, як в 2004-му: їх команда грає в чвертьфіналі чемпіонату Європи і тільки що забила гол. Вся боротьба ще попереду!

Але наївно було б вважати, що і далі зустріч піде за грецьким сценарієм. Не буди лихо, поки тихо - ця народна мудрість цілком підходить під те, що сталося в наступний нетривалий відрізок часу

Спочатку Хедіра після подачі з правого флангу вискочив з-за спини Маніатіса і лихим ударом вивів Німеччину вперед, потім Клозе, перестрибнувши Папастатопулоса, головою забив третій гол у ворота, для чогось покинуті Сіфакіс. І нарешті, Ройс на 74-й хвилині ефектним ударом з льоту вирішив результат протистояння.

Але які ж все-таки молодці греки! Вони і б'ються люто, і вмирають красиво. Під самий кінець матчу команда заробила пенальті і забила другий гол, зберігши обличчя. 2: 4 в матчі з Німеччиною - гідний результат. Воїни!