Суарес, герої і халявщики: підсумки групового етапу ЧС-2018

Англія з Бельгією, Тунісом і Панамою ввечері четверга завершили груповий турнір чемпіонату світу 2018. Довгий, насичений і складний відрізок вже позаду (три чверті матчів усього турніру), де можна було побачити багато цікавого.

Але головне для команд - результат, за який вони боролися від першої до останньої хвилини. Тому в першу чергу подивимося, хто заслужено вийшов у плей-офф або потрапив туди на крилах удачі, і хто здивував і розчарував своїм вильотом.

Повні турнірні таблиці всіх груп ЧС-2018

Хто вийшов заслужено і без питань: Уругвай, Франція, Хорватія, Бельгія, Щвецию, Бразилія, Швейцарія

Ті, від кого чекали впевненого і "залізного" виходу в плей-офф, своє завдання виконали. Уругвай, Хорватія, Бельгія - 100-відсотковий результат, 3 перемоги в групі і ніяких сумнівів щодо першого місця. Уругвай за рахунок свого прагматичного футболу і генія Суареса (який на ЧС забив 50-й гол за збірну) вийшов з групи і розбив Росію, Хорватія же була на голову сильніше за всіх трьох суперників за рахунок потужного центру поля і загального високого рівня футболу. Зрештою у Уругваю головним питанням став не вихід з групи, а "заб'є на груповій стадії Едінсон Кавані?" (І таки забив, Росії на останніх хвилинах).

Франція, Швеція та Бразилія теж утримали високу планку очікувань. Франція вирішила свої питання ще в перших двох турах, і завдяки талантам Мбапе і Грізмана, а також рішенням VAR (перший "відео-пенальті" на ЧС був саме на користь Франції проти Австралії) достроково вийшла в плей-офф. По-іншому команда Дешама в цій групі не могла зіграти.

Те ж саме стосується Бразилії, у якій, правда, була легка заминка на старті у вигляді нічиєї зі Швейцарією (всю групу пройшовши досить якісно і типово для себе в плані гри). Але це була лише заминка, не більше, латино-американці фактично розігрівалися. Важко було також і з Коста-Рікою, але там вже бразильці б не упустили перемогу. Ну а виграш у Сербії - демонстрація істинного бразильського футболу.

Тут по-своєму здивувала Швеція. Напередодні ЧС, коли Німеччина була ще фаворитом групи, успіх шведів був під питанням - Мексика явно виглядала цікавіше. Але Швеція в кінці довела, що її якість гри і окремі козирі сильніше мексиканських - в очній зустрічі скандинави переграли Мексику як в обороні, так і в атаці. В принципі, шведи мали брати очки ще в грі з Німеччиною, але просто не повірили, що можуть "покласти на лопатки" самого чемпіона світу. І геній Тоні Кроос вчасно для шведів дав знати про себе.

Цікаві факти

Уругвай - перша команда на ЧС з 1998-го, яка виграла всі три матчі в групі без пропущених голів.

Хорватія вперше в своїй історії виступів виграла всі 3 матчі групи.

Бразилія на останніх семи чемпіонатах світу має лише дві перемоги над європейськими командами - Хорватією в 2014-му і зараз над Сербією.

Хто продерся з боєм і використовував ситуацію: Іспанія, Португалія, Данія, Колумбія

Напередодні ЧС здавалося, що Іспанія з Португалією дуже легко вийдуть зі своєї групи. А насправді вийшло, що обидва гранди вирішували питання до останніх хвилин 3-го туру! Іспанцям перше місце в групі приніс лише гол аспасиев на 90-й хвилині - до того "Фурія Роха" програвали 1: 2 марокканців. А Португалія в кінці упустила перемогу над Іраном і взагалі могла програти - кілька пощастило команді Кріштіану Роналду, що іранці були не настільки точні в кінці гри.

Взагалі ж групу В, з Іспанією і Іраном, ще на початку недооцінили, і Марокко з Іраном вийшли не такими вже й аутсайдерами. Якби Марокко отримав ще більше везіння, щоб уникнути двох не зовсім логічних поразок по 0: 1 (від Ірану і Португалії), інтрига була б ще більше. Але за рахунок класу гри і таких особистостей як Іско, Іньєста і Кріштіану Роналду Іспанія з Португалією все ж пробралися далі.

Що стосується Данії та Колумбії, то їх шляху були діаметрально протилежні. Данія за принципом "тихіше їдеш - далі будеш" спокійно набрала 5 очок, жодного разу не програвши і не загубивши свого. Хоча в матчі з Перу данці явно відскочили, більшу частину матчу просидівши в обороні. Але, тим не менш, організація гри і невмотивованість Франції дозволила їм зайняти друге місце.

Колумбія же "промчала з шашкою" по групі - вже на 4-й хвилині першого матчу турніру заробила пенальті і видалення, класно грала в атаці і показала видовищний футбол, який не міг не принести плодів. І як би хто не чинив опору, а Колумбія зі своїм добротним набором атакуючих гравців своє забила.

Іспанія вперше з 2006 року завершила груповий турнір непереможною - одна перемога і дві нічиї.

З чотирьох виходів в плей-офф ЧС Португалія тричі досягала такого успіху вже в 21-му столітті.

Колумбія стала єдиною командою ЧС-2018, яка пройшла в плей-офф після поразки в першому матчі турніру.

Кому пощастило і впало з небес: Росія, Аргентина, Англія, Мексика, Японія

У кожного була своя халява: Росії і Англії - занадто слабка група, щоб мати конкурентів за друге місце в групі і не вийти, у Аргентини - рятівний гол Рохо на останніх хвилинах.

Матч з Уругваєм показав, що Росія не зовсім готова до серйозних баталій рівня чемпіонату світу, і вийшла в чому завдяки напів-аматорському рівню Єгипту і Саудівської Аравії. Вигравати в аутсайдерів - одне, у міцних команд типу Уругваю - зовсім інше. Те ж можна сказати і про Англію - для неї Панама і Туніс не стали гідними суперниками, і вже матч з Бельгією показав певні проблеми британців. Будь Росія і Англія в інших квартетах (наприклад, де знаходилися Бразилія і Німеччина), ще хто знає, вийшли б вони в плей-офф.

Аргентина ж вирішила пограти в героїв - спочатку "наламали дров", а потім врятувалися. Звичайно, на останній матч з Нігерією аргентинці таки зібралися, підібрали нормальний склад і обіграли суперника. Але всього цього могло б і не бути, якби Рохо не забив на останніх хвилинах (або якби арбітр в другому таймі дав пенальті за гру рукою того ж Рохо).

Ну а випадок з Мексикою - це просто щось неймовірне! Повністю "згорівши" Швеції 0: 3, мексиканці на трибунах ... раділи більше самих шведів. Вся справа була в паралельному матчі Німеччини - в разі виграшу німців Мексика б не вийшла в плей-офф. Але "Бундестаг" програв, і в результаті у мексиканців сльози від ураження розчинилися в сльозах радості. Хоча в цілому і не скажеш, що путівка в плей-офф дісталася їм взагалі даремно - в матчах Мексика справедливо обіграла Німеччину і Корею, демонструючи одну з кращих атак на початку чемпіонату.

Але самим халявщиків стала Японія. Програючи в останній зустрічі Польщі (якій вже нічого не було потрібно), японців не зовсім влаштовувало навіть поразка Сенегалу. В такому випадку у Японії та Сенегалу були ідентичні ігрові показники, і тільки одна жовта картка відділяла їх від сліпого жереба за володіння другим місцем. Те, що робила Японія з Польщею в кінці свого матчу, викликає нудоту і сонливість у вболівальників - японці боягузливо катали м'яч на своїй половині, боячись просто заробити жовту картку! Явно не для цього вболівальники дивляться чемпіонат світу.

Аргентина четвертий раз поспіль на ЧС вийшла в плей-офф

Програш Швеції (0: 3) став лише третім для Мексики за останні 20 матчів ЧС.

Англія вперше за 15 матчів групової стадії чемпіонатів світу не змогла хоча б раз зіграти на нуль.

Хто вилетів заслужено і прогнозовано: Саудівська Аравія, Єгипет, Австралія, Ісландія, Туніс, Панама, Південна Корея, Коста-Ріка

За дужки в цьому ряду можна винести тільки Австралію, Ісландію і Коста-Ріку. Перша грала гідно проти Франції, змогла зачепитися за очки в матчі з Данією, у австралійців виділялися кілька гравців і компонентів гри. Ісландці ж видали хороший матч з Аргентиною, "обламали" Мессі, але на цьому їх ресурс вичерпався. Що стосується Коста-Ріки, то це збірна явно не з ряду аутсайдерів - міцна і бойовита, з умінням чудово оборонятися. Але костариканцем з самого початку було нічого ловити в цій групі - все три суперника багато в чому перевершували їх, і обіграти будь-кого-то було б величезним успіхом для Коста-Ріки.

Все, інші - явні пасажири ЧС, для яких мундіаль в першу чергу - можливість показати себе і набратися досвіду, а також спосіб вирішення багатьох індивідуальних цілей.

Туніс і Панама взагалі не вплинули на боротьбу за плей-офф у своїй групі

З усієї цієї когорти можна виділити тільки Салаха, який забив свій 50-й гол у сезоні 2017/18 в загальному за клуб і збірну. Але на цьому Салах-гравець закінчився - інші його активності були в Грозному разом з лідером Чечні Рамзаном Кадировим.

Ще хороший слід на ЧС залишив опорник Австралії Мілі Единак, показавши, що таке "бути лідером". Единак ​​виступив одним з кращих опорних півзахисників турніру, забивав, але в цілому цього було мало для Австралії. Досить порадіти хіба самому Мілі.

Саудівська Аравія провела на ЧС 12 матчів без перемог - більше, ніж будь-який з учасників нинішнього мундіалю.

З останніх п'яти матчів ЧС Коста-Ріка чотири провела без голів, і тільки в поєдинку зі Швейцарією (2: 2) перервала серію.

Коста-Ріка пізніше забила свій перший гол на ЧС-2018.

Хто заслуговував вийти, але не дотягнув трохи: Іран, Нігерія, Сенегал

Загалом як Іран, так і Нігерія приїхали на ЧС без особливих надій на путівку в плей-офф. І якщо нігерійці ще могли скористатися ситуацією і слабкістю Аргентини, акуратно зігравши внічию з ними, то Іран взагалі був близький до статусу аутсайдера. Однак везіння в матчі з Марокко (мінімальна перемога завдяки автоголу марокканців на останніх хвилинах) дозволяли азіатам до останнього сподіватися на успіх, змагаючись з Португалією. І якби Іран забив в останній своїй атаці (мав хороший момент, але гравець вже не зміг точно пробити з-за браку сил), зараз в 1/8-й проти Уругваю грав саме б він.

Однак це ще "квіточки" в плані самого образливого вильоту з ЧС. Хто дійсно постраждав, так це Сенегал - африканці вилетіли тільки тому, що мали на одну (!) Жовту картку більше Японії. Сенегал стали жертвами безпредел японців, про який розповідалося вище, хоча і грали по ходу групи краще азіатів. Але правила виявилися дуже жорсткими саме для Сенегалу.

Нігерія на останніх семи ЧС п'ять разів зустрічалася з Аргентиною.

Кому просто не пощастило: Марокко, Перу

Дві збірні, які приїхали на ЧС з досить непоганим футболом і своїми плюсами, але в перших двох матчах групи програли по 0: 1 і прикро втратили всі шанси. Марокко перший матч програв Ірану взагалі завдяки автоголу на останніх хвилинах, але потім як проти Португалії, так і проти Іспанії (особливо) довів своє вміння грати в сучасний футбол.

Перу ж особливо шкода як одну з найбільш атакуючих команд турніру. Але в першому матчі перуанцям так і не вдалося зламати оборону Данії (до того ж, Перу не забив пенальті), а далі шансів вже не залишила Франція.

Марокко заробив відразу чотири жовті картки в першому таймі проти Іспанії - такого на ЧС не було з 1966-го, коли в першій половині гри було зароблено відразу 5 "гірчичників". І також Марокко (проти Голландії).

Перемога над Австралією стала першою для Перу на ЧС за 40 років.

Хто вилетів несподівано: Німеччина, Польща

Вже досить багато сказано про дострокове (як для великої збірної) вильоті Німеччини з ЧС - тут і слабка підготовка до турніру в плані гри, і невідповідна готовність гравців до матчів ЧС, і атмосфера в колективі після різних конфліктів. Але, як не крути, а все ж виліт чемпіона світу, та ще й останнє місце в групі тільки з одним забитим голом, - це не аби яка сенсація.

Виліт Польщі викликав здивування менше, але все ж - до ЧС поляки були бойової, злагодженої і здатною до атаки командою. У кваліфікації до мундіалю Польща виглядала дуже пристойно, вселяючи хороші надії щодо виступів на ЧС. Але в Росії команду Адама навалювання ніби хтось підмінив - слабкість атаки, невпевнена гра в центрі поля і помилки в обороні. Що сталося з Польщею, можуть сказати хіба що одиниці.

Третій ЧС поспіль чемпіон світу не виходить з групи. До Німеччини цим "відзначилися" Іспанія в 2014-му і Італія в 2010-му.

Німеччина тільки вдруге за історію своїх виступів на ЧС не змогла пройти перший раунд змагань.

Підпишись на Telegram-канал і подивися, що буде далі!

Зрештою у Уругваю головним питанням став не вихід з групи, а "заб'є на груповій стадії Едінсон Кавані?