Лижник Микита Крюков: "золоте" відкриття Ванкувера

Микита Крюков. Фото: ІТАР-ТАСС

Микита Крюков - одна з основних надій збірної Росії з лижних гонок. Про ключових етапах кар'єри спортсмена, тріумф у Ванкувері і шанси на перемогу в Сочі - в матеріалі M24.ru.

Олімпіаду у Ванкувері російські вболівальники згадувати не люблять. Такого провалу на Іграх не очікував ніхто - наші спортсмени завоювали всього 15 медалей, з яких лише три були золотими. Але і Ванкувер запалив на спортивному небосхилі кілька зірок, серед них лижник Микита Крюков.

Майбутній олімпійський чемпіон народився в 1985 році в підмосковному Дзержинському. З самого дитинства Микита виявляв інтерес до лижних гонок і в сім років виявився у відомого тренера Юрія Камінського.

У групі Камінського займалося всього 15 осіб, але, незважаючи на нечисленність колективу, двоє з них - Крюков і Бєлова - згодом стали членами збірної Росії. Причиною вважають новаторську методику Камінського, який збільшив кількість годин фізичної культури на тиждень з двох до п'яти.

Крюков, який відрізнявся витривалістю ще в спортивній школі, не загубився і на дорослих змаганнях. У сезоні 2006/2007 він дебютував в Кубку світу з лижних гонок. Перші виступи Микити були досить вражаючими, щоб тренери повірили в молодого спортсмена.

Відзначимо, що з самого старту кар'єри Крюков віддавав перевагу найбільш динамічною дисципліни лижних гонок - спринту. Найвдаліше для нього складається лижний спринт класичним стилем. Також успішно спортсмен виступав і в гонках на лижероллерах.

Анна Богалій, Микита Крюков і Кирило Михайлов. Фото: ІТАР-ТАСС

У 2007 році Крюков здобув першу серйозну перемогу - виграв Чемпіонат Росії з лижних гонок на лижероллерах. Зрозуміло, в спринті. Ідеальний фінішний спурт Микити поставив суперників в глухий кут ще тоді - на самому початку спортивної кар'єри.

Через рік Крюков став чемпіоном Росії, знову ж таки, в спринтерських гонках.

На міжнародних змаганнях успіх прийшов до лижника в 2009 році: Крюков посів третє місце у фінському Куусамо, де за три роки до цього дебютував в Кубку світу.

Після цього був Ванкувер. На Іграх в Канаді змагання в лижному спринті проводилися за правилами класичного стилю. Безумовним фаворитом змагань вважався знаменитий швед Еміль Йонссон, а "прихованим" фаворитом - росіянин Олександр Панжинський, до речі, підопічний Юрія Камінського. До півфінального забігу були всі підстави вважати, що саме Йонссон і Панжинський розіграють між собою золото і срібло. Швед трохи приберіг сили, але без проблем вийшов у фінал, а росіянин показав найкращий час у кваліфікації. Крюков в попередньому забігу показав четвертий час, поступившись Панжинская більше секунди.

Однак в півфіналі сталася сенсація: Йонссон посів третє місце у своєму забігу і залишився за бортом фінальних змагань. Зате суперечка за медалі повели Крюков з Панжинская. Без праці випередивши норвежця Петтера Нортуга, двоє росіян практично одночасно перетнули фінішну лінію. Для визначення найсильнішого знадобився фотофініш, який показав: першим був Крюков.

Микита Крюков (на передньому плані) і Олександр Панжинський після фінішу лижного спринту в Ванкувері. Фото: ІТАР-ТАСС

Обидва лижника були удостоєні звання заслуженого майстра спорту прямо в олімпійському селі.

З цього моменту кар'єра Крюкова пішла в гору. Він переміг на етапах Кубка світу в Стокгольмі, Оберсдорфі і Куусамо, а також став дворазовим чемпіоном світу в італійському Валь-ді-Фьемме. Там він виграв як індивідуальний спринт, так і командну гонку.

До Олімпіади в Сочі Крюков підійшов в ролі одного з лідерів збірної Росії з лижних гонок, якому під силу не тільки нав'язувати боротьбу Нортуг, а й перемагати. Микита вважається одним з фаворитів у індивідуальному спринті. Немає сумніву, що він буде одним з учасників командної гонки. Шанси Микити на завоювання медалі в Сочі ми оцінимо в 80 відсотків, а на перемогу в одній з дисциплін - в 40 відсотків.

Було б дивно не вірити в спортсмена, який переміг там, де збірної Росії катастрофічно не щастило. У всякому разі, одне з "світлих плям" Ванкувера більш ніж здатне засяяти ще більш яскравим світлом в Сочі.