Теніс намагаються прискорити таймером на корті. Виходить не дуже

2. Так тепер все здорово?
  3. А гравці що говорять?

А ще Джокович і Серена проти.

А ще Джокович і Серена проти

US Open-2018 стане першим турніром «Великого шолома», на якому в матчах основної сітки буде працювати таймер. Він допоможе стежити, щоб гравці не тягнули час і між закінченням одного розіграшу і початком іншого проходило не більше 25 секунд. Крім того, таймер буде відраховувати тривалість всіх перерв.

Якщо хтось із гравців не вкладається, то спершу отримує попередження, а потім у нього забирають першу подачу (якщо тягнув подає) або відразу штрафують на очко (якщо тягнув приймає). Хронічним порушникам виписуватимуть грошові штрафи.

Таймер вже непогано протестували в основних турах і на виставкових матчах. Наприклад, в минулому році він працював на US Open під час кваліфікації і в юніорських сітках, і організатори залишилися задоволені. У чоловічому турі кожну секунду вважали на експериментальному підсумковому турнірі АТР для молоді. А ще в цьому році годинник постійно тикали в кваліфікаціях Australian Open і «Ролан Гаррос», а також на всіх матчах US Open Series - липневих і серпневих турнірів на північноамериканському харді.

Навіщо це потрібно?

Теніс вже дуже давно намагається прискорити гру, щоб матчі було зручніше транслювати на ТБ.

Боротьбу з повільними гравцями запустив чоловічий тур. На початку 2010-х в АТР стали активно стежити за тим, щоб тенісисти не тягнули час між розіграшами, а з 2013 року в правилах закріпили 25 секунд і схему штрафів за порушення. З тих пір чоловіків почали активно попереджати за затягування.

У WTA і на «Великих шоломах» ситуація була спокійнішою, але поступово підтяглися і вони. «Шоломи» навіть привели свої правила у відповідність з АТР: якщо раніше на них між розіграшами давали 20 секунд, то з цього сезону ті ж 25. А ось в жіночому турі в правилах як і раніше значаться 20, але по ходу US Open Series відводили 25.

Таймер потрібен для того, щоб забезпечити об'єктивність і наочність. Зараз суддя на вишці між розіграшами повинен включати секундомір і стежити за часом, але гравці і глядачі його не бачать. Тому попередження часто виносилися на розсуд арбітра: чи не при першому ж порушенні, а коли він вважатиме за потрібне. Дуже часто це чомусь траплялося в кінцівках сетів, на брейк-пойнтах і в інші ключові моменти.

Дуже часто це чомусь траплялося в кінцівках сетів, на брейк-пойнтах і в інші ключові моменти

А ще гравців, глядачів і журналістів початок діставати, що деякі в 25 секунд не вкладаються ніколи, але покарання отримують дуже рідко. Жо-Вільфред Тсонга ще в 2014 році говорив про таймер: «Можливо, це гарна ідея, тому що деякі гравці витрачають між розіграшами 40-45 секунд, навіть хвилину. Це нечесно по відношенню до інших ».

Дуже уважно стали ставитися до Рафаелю Надалю, який в 2013 році з величезним відривом лідирував по затягування часу: за рік він отримав 30 попереджень, у який іде другим Ізнера було 14. У 2015-му в Австралії на його матчі споряджали спеціальну людину, яка на трибунах сидів з секундоміром, а іноді тим же займаються журналісти. Наприклад, під час фіналу «Ролан Гаррос» -2018 британець Стюарт Фрейзер порахував , Що в шести розіграшах поспіль Надаль не вкладався навіть в 34 секунди, а попередження отримав, тільки коли готувався подавати протягом 49 секунд.

З таймером на корті таких ситуацій виникати не повинно.

Так тепер все здорово?

Не зовсім. За рішенням всіх основних завдань таймера є питання.

Журнал The Economist за підсумками турнірів в Сан-Хосе, Вашингтоні, Монреалі і Торонто опублікував дослідження, яке виявило, що гра не стала швидше. Виявилося, що після установки таймера на всіх чотирьох турнірах на одне очко (розіграш плюс перерви) в середньому йшло більше часу, ніж в минулому сезоні. Мінімальна різниця була у жінок в Сан-Хосе - 0,3 секунди. У чоловіків у Вашингтоні одне очко розігрували в середньому на 2 секунди довше, ніж в 2017-му.

Окремі гравці теж стали повільніше. Наприклад, Надаль в п'яти матчах в Торонто в середньому витрачав на розіграш 47,2 секунди, хоча в 24 попередніх зустрічах на харді цей показник перевищував 47 секунд всього чотири рази.

Однією з причин таких несподіваних наслідків могло стати те, що швидкі гравці стали менше поспішати. Про це говорив Нік Кіріос, який може виграти гейм на подачі менше ніж за хвилину: «Я виходжу на лінію і бачу, що у мене ще 20 секунд. І думаю: «Ух, можна заспокоїтися і назбирати».

І думаю: «Ух, можна заспокоїтися і назбирати»

Інша можлива причина в тому, що навіть з таймером залишилася можливість для необ'єктивності. За правилами суддя повинен запускати його відразу після того, як оголошений рахунок, а вимкнути - коли гравець починає подачу. Але арбітрам дали можливість не завжди жорстко виконувати розпорядження, і вони дуже часто їй користувалися.

Наприклад, в матчі Джоковича з Ціціпасом на турнірі в Торонто журналістка Tennis.com Камакші Тандон тільки на тай-брейку другого сету нарахувала п'ять випадків, коли таймер або не включали взагалі, або запускали тільки через 5-11 секунд після оголошення рахунку. І Шаповалов після поразки від Нисикори в Вашингтоні був незадоволений тим, що суддя нібито лояльно ставився до японця: «Не знаю, в чому сенс таймера, якщо деяких не карають за порушення правил», - написав він у твіттері.

Вимкнення таймера теж іноді викликає питання. Наприклад, в матчі Шарапової з Касаткиной в Монреалі суддя зазвичай зупиняв час, коли подає виходила до лінії. Але після виходу і до подачі тенісистки стукали м'ячем по корту, поправляли волосся і так далі. Крім того, правила не обмовляють обмеження часу між першою і другою подачею, а в турах є любителі між ними витратити секунд 20 - наприклад, та ж Шарапова.

Крім того, правила не обмовляють обмеження часу між першою і другою подачею, а в турах є любителі між ними витратити секунд 20 - наприклад, та ж Шарапова

А ще зустрічалися зовсім дивні рішення. У матчі Саші Звєрєва проти Хаасе на турнірі в Цинциннаті німець забув поміняти ракетку під нові м'ячі. В результаті суддя чомусь зупинив таймер, щоб він міг зробити це і не порушити правило.

Ну і з наочністю таймера теж один раз виникла проблема. Надаль в першому матчі в Торонто трохи запізнився на жеребкування, тому що не відразу зрозумів, де буде таймер: він шукав його на великому табло, хоча насправді той стояв на корті.

А гравці що говорять?

В цілому більшості сподобалося. Багато відзначали, що спершу відчували тиск і поспішали, але потім звикли і взагалі перестали помічати таймер.

Затяті противники - тільки Новак Джокович і Серена Вільямс, причому мотивація в обох дивна. «І ніякого таймера на корті. Часу вистачає, все відмінно, але він мені не подобається », - так в одному з інтерв'ю говорив Новак (хоча в інших був не так категоричний). «Я не прихильниця всього цього, хоча це на мене і не впливає. Я граю набагато швидше таймера, і коли я вперше грала з ним, мені здавалося, що потрібно діяти ще швидше, хоча це не так », - а так Серена.

Я граю набагато швидше таймера, і коли я вперше грала з ним, мені здавалося, що потрібно діяти ще швидше, хоча це не так », - а так Серена

Рафаель Надаль завжди був принципово проти таймера і неодноразово говорив, що його введення призведе до швидкої і безглуздої гри. Але після турніру в Торонто Рафа вирішив, що все ще може обійтися: «Якщо суддя вміє його правильно використовувати, то все добре, тому що часу достатньо. Вони оголошують рахунок, а потім включають години. І якщо суддя розбирається в тривалості розіграшу, то включає їх трохи пізніше і вони взагалі не впливають. <...> Судді на цьому тижні прекрасно у всьому розбиралися, і все вийшло навіть краще, ніж без таймера ».

У Роджера Федерера ніяких претензій до секундоміром немає, але цікаво було простежити еволюцію його поглядів. У 2012-му він говорив: «Сподіваюся, що до цього якось не дійде. Домовлятися треба про щось в розумних межах ». А вже в 2017-му таймер здавався йому «цікавою ідеєю», але треба було розібратися в деяких деталях: «Як, наприклад, бути, коли гравець закінчив розіграш у сітки, куди втік за укороченим? Йому після цього треба бігти назад на задню лінію, щоб укластися в 20 секунд? ».

Зараз гравці і судді продовжують розбиратися в деталях, і таймер, швидше за все, в результаті приживеться в обох турах і на «Великих шоломах». Незважаючи на поки сумнівну ефективність.

фото: globallookpress.com / Christopher Levy / ZUMAPRESS.com, x51 / ZUMAPRESS.com, AFP7 / ZUMAPRESS.com, Celso Bayo / ZUMAPRESS.com; Gettyimages.ru / Jasper Juinen, Kevin C. Cox

А вже в 2017-му таймер здавався йому «цікавою ідеєю», але треба було розібратися в деяких деталях: «Як, наприклад, бути, коли гравець закінчив розіграш у сітки, куди втік за укороченим?
Йому після цього треба бігти назад на задню лінію, щоб укластися в 20 секунд?